Top Action
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Die Hard | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 2. | The Dark Knight | 2.5/4 | 3.4/4 | |
| 3. | Raiders of the Lost Ark | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Terminator 2: Judgement Day | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | The Bourne Identity (2002) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Aliens | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Kill Bill: Volume 1 | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Batman Begins | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Indiana Jones and the Last Crusade | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Iron Man (2008) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Casino Royale (2006) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Professional, The ( Léon ) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | 300 | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Jurassic Park | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 16. | The Terminator | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 17. | Lethal Weapon | 2.5/4 | 3.0/4 |



