Top Adventure
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Indiana Jones and the Last Crusade | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Indiana Jones and the Temple of Doom | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Raiders of the Lost Ark | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Jurassic Park | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Jurassic Park 3 | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 6. | Lost World: Jurassic Park | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 7. | Journey to the Center of the Earth (2008) | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 8. | Around the World in 80 Days (2004) | 4.0/4 | 2.1/4 | |
| 9. | Back to the Future | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Aliens in the Attic | 4.0/4 | 1.9/4 | |
| 11. | The Goonies | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Godzilla 2000 ( Gojira ni-sen mireniamu ) | 4.0/4 | 2.1/4 | |
| 13. | National Treasure | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Mulan (1998) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Romancing the Stone | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 16. | Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 17. | Charlie and the Chocolate Factory | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 18. | Honey, I Shrunk the Kids | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 19. | National Treasure: Book of Secrets | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 20. | Holes (2003) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 21. | Night at the Museum | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 22. | Bedtime Stories | 3.5/4 | 2.5/4 |



