Movies I Own by frenchfreyteetor

Movies I Own

# Movie Title Rating Overall Add
1. Living Out Loud 3.0/4 2.4/4
2. America's Sweethearts 3.0/4 2.3/4
3. My Big Fat Greek Wedding 2.0/4 2.6/4
4. Sleeping Beauty (1959) 3.0/4 2.9/4
5. Meet Joe Black 3.0/4 2.6/4
6. Dinosaur 3.0/4 2.4/4
7. The Polar Express 4.0/4 2.7/4
8. Ghostbusters (1984) 3.5/4 3.1/4
9. Die Hard 2: Die Harder 2.5/4 2.7/4
10. Frequency 4.0/4 2.7/4
11. The Thomas Crown Affair (1999) 3.5/4 2.6/4
12. Tarzan (1999) 3.0/4 2.8/4
13. Lady and the Tramp (1955) 3.0/4 3.0/4
14. Bambi 3.0/4 2.9/4
15. Dumbo (1941) 3.0/4 2.9/4
16. Son in Law 4.0/4 2.0/4
17. Kicking and Screaming (2005) 3.0/4 2.1/4
18. Liar Liar 3.5/4 2.6/4
19. One Fine Day 3.5/4 2.4/4
20. My Best Friend's Wedding (1997) 4.0/4 2.5/4
21. Random Hearts 3.0/4 2.2/4
22. George of the Jungle 3.5/4 2.2/4
23. The Santa Clause 3: The Escape Clause 2.0/4 1.9/4
24. The Santa Clause 2 4.0/4 2.3/4
25. The Santa Clause (1994) 4.0/4 2.6/4
26. A Bug's Life 3.0/4 2.9/4
27. Inspector Gadget 3.0/4 1.6/4
28. Down to You 2.0/4 1.9/4
29. Swordfish 3.0/4 2.4/4
30. The Legend of Zorro 3.0/4 2.4/4
31. The Mask of Zorro 3.0/4 2.6/4
32. Maid in Manhattan 3.0/4 2.2/4
33. What Women Want (2000) 3.0/4 2.3/4
34. I'll Be Home For Christmas 3.0/4 2.1/4
35. Ernest Saves Christmas 3.0/4 2.0/4
36. Christmas with the Kranks 3.0/4 1.7/4
37. Sweet Home Alabama 3.0/4 2.6/4
38. Little Big League 3.5/4 2.3/4
39. Someone Like You (2001) 3.5/4 2.5/4
40. Lethal Weapon 4 3.5/4 2.4/4
41. Failure to Launch 3.5/4 2.0/4
42. Dirty Work (1998) 3.5/4 2.3/4
43. Muppet Treasure Island 1.5/4 2.5/4
44. Muppets from Space 2.5/4 2.3/4
45. The Muppets Take Manhattan 3.5/4 2.7/4
46. The Great Muppet Caper 3.0/4 2.8/4
47. Muppet Christmas Carol 3.0/4 2.9/4
48. Holes (2003) 3.5/4 2.7/4
49. The Rundown 3.0/4 2.6/4
50. Love Actually 4.0/4 2.9/4
51. The Mighty Ducks 3.0/4 2.5/4
52. The Rookie (2002) 2.5/4 2.6/4
53. Rat Race (2001) 3.0/4 2.3/4
54. Lost World: Jurassic Park 3.0/4 2.5/4
55. Matchstick Men 2.5/4 2.8/4
56. Snake Eyes (1998) 3.0/4 2.2/4
57. Breakdown (1997) 3.0/4 2.6/4
58. Planes, Trains & Automobiles 3.0/4 3.0/4
59. The Devil Wears Prada 3.5/4 2.7/4
60. The Fast and the Furious (2001) 2.5/4 2.5/4
61. Harry Potter and the Goblet of Fire 2.5/4 3.0/4
62. Old School 3.0/4 2.8/4
63. Airplane! 1.0/4 3.0/4
64. Scream 2 3.0/4 2.5/4
65. October Sky 3.0/4 2.9/4
66. Dead Poets' Society 3.0/4 3.1/4
67. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
68. You've Got Mail 3.5/4 2.5/4
69. Sleepless in Seattle 3.0/4 2.7/4
70. Vegas Vacation 4.0/4 2.3/4
71. National Lampoon's European Vacation 4.0/4 2.4/4
72. National Lampoon's Christmas Vacation 4.0/4 2.9/4
73. Home Alone 2: Lost in New York 3.5/4 2.4/4
74. Cool Runnings 3.0/4 2.5/4
75. Ocean's Eleven (2001) 3.5/4 3.0/4
76. Father of the Bride Part II 4.0/4 2.4/4
77. Father of the Bride (1991) 4.0/4 2.6/4
78. The Breakfast Club 3.0/4 3.2/4
79. Walking Tall (2004) 4.0/4 2.3/4
80. Spaceballs 1.5/4 2.8/4
81. Die Hard 3.0/4 3.3/4
82. Coyote Ugly 3.0/4 2.1/4
83. Dumb and Dumber 2.0/4 2.8/4
84. Hot Shots! (1991) 2.0/4 2.5/4
85. Mission: Impossible III 3.5/4 2.7/4
86. Major League 2.0/4 2.8/4
87. Twister (1996) 3.5/4 2.5/4
88. Almost Famous 2.0/4 3.1/4
89. Fever Pitch (2005) 3.5/4 2.3/4
90. Men in Black 2 0.5/4 2.2/4
91. Bad Boys II 4.0/4 2.5/4
92. Bad Boys (1995) 4.0/4 2.6/4
93. Big Daddy 4.0/4 2.5/4
94. Office Space 4.0/4 3.1/4
95. Honey, I Shrunk the Kids 2.5/4 2.6/4
96. Man of the House (1995) 4.0/4 2.0/4
97. Return to Never Land 3.0/4 2.1/4
98. Hook (1991) 3.5/4 2.5/4
99. The Princess Diaries 2: Royal Engagement 3.5/4 2.2/4
100. The Princess Diaries 4.0/4 2.6/4
101. The Muppet Movie 3.5/4 2.9/4
102. Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed 3.5/4 1.9/4
103. Scooby-Doo 3.5/4 1.9/4
104. Anastasia (1997) 3.5/4 2.8/4
105. Who Framed Roger Rabbit? 4.0/4 2.9/4
106. Pocahontas 3.5/4 2.7/4
107. Mulan (1998) 2.5/4 2.9/4
108. Aladdin (1992) 4.0/4 3.1/4
109. Mary Poppins 4.0/4 3.0/4
110. Cinderella (1950) 4.0/4 2.9/4
111. For Love or Money (1993) 3.0/4 2.3/4
112. The Family Man 3.5/4 2.5/4
113. Lost in Translation 3.0/4 2.9/4
114. Sideways 2.5/4 2.9/4
115. The Majestic 3.0/4 2.3/4
116. Now and Then 4.0/4 2.5/4
117. Pay It Forward 3.0/4 2.6/4
118. Bed of Roses (1996) 4.0/4 2.4/4
119. Under the Tuscan Sun 3.5/4 2.7/4
120. Hope Floats 4.0/4 2.3/4
121. Message in a Bottle 3.5/4 2.4/4
122. The American President 3.5/4 2.7/4
123. Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous 2.5/4 2.0/4
124. Miss Congeniality 4.0/4 2.5/4
125. Serendipity 4.0/4 2.7/4
126. Made in America (1993) 3.5/4 2.1/4
127. Legally Blonde 2: Red, White & Blonde 2.5/4 1.9/4
128. Legally Blonde 2.5/4 2.4/4
129. Indian Summer 4.0/4 2.5/4
130. Blast from the Past 3.0/4 2.3/4
131. In Good Company 2.5/4 2.4/4
132. What a Girl Wants 3.5/4 2.2/4
133. Rush Hour 2 4.0/4 2.5/4
134. Rush Hour (1998) 4.0/4 2.8/4
135. Mean Girls (2004) 3.0/4 2.7/4
136. Elf 4.0/4 2.7/4
137. Jingle All the Way 3.0/4 1.9/4
138. American Pie 2 3.5/4 2.4/4
139. American Pie 4.0/4 2.8/4
140. The Phantom of the Opera (2004) 3.0/4 2.6/4
141. National Lampoon's Animal House 2.5/4 3.0/4
142. A Night at the Roxbury 4.0/4 1.9/4
143. Honeymoon in Vegas 3.0/4 2.4/4
144. Clueless 4.0/4 2.7/4
145. The Sweetest Thing 4.0/4 2.0/4
146. The Great Outdoors 3.5/4 2.6/4
147. Uncle Buck 3.5/4 2.7/4
148. Three Men and a Little Lady 3.0/4 2.0/4
149. Three Men and a Baby 3.0/4 2.4/4
150. There's Something About Mary 4.0/4 2.8/4
151. Pearl Harbor 3.0/4 2.3/4
152. Meet the Parents 4.0/4 2.7/4
153. Meet the Fockers 4.0/4 2.5/4
154. Mallrats 3.0/4 2.7/4
155. Dodgeball: A True Underdog Story 3.5/4 2.6/4
156. Chasing Amy 1.5/4 2.7/4
157. Armageddon 4.0/4 2.6/4
158. Unbreakable 2.0/4 2.8/4
159. The Sixth Sense 3.0/4 3.2/4
160. Signs 3.0/4 2.7/4
161. Phone Booth 2.0/4 2.6/4
162. Air Force One 4.0/4 2.7/4
163. Varsity Blues 3.5/4 2.4/4
164. Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 3.0/4 2.6/4
165. Remember the Titans 2.5/4 3.1/4
166. Field of Dreams 2.5/4 2.9/4
167. BASEketball 3.0/4 2.4/4
168. Any Given Sunday 2.5/4 2.7/4
169. Men in Black (1997) 1.5/4 2.8/4
170. Independence Day (1996) 4.0/4 2.8/4
171. I, Robot 3.0/4 2.7/4
172. The Day After Tomorrow 3.5/4 2.6/4
173. When Harry Met Sally... 3.0/4 2.9/4
174. The Wedding Crashers 4.0/4 2.7/4
175. Two Weeks Notice 3.0/4 2.5/4
176. Top Gun (1986) 2.5/4 2.7/4
177. Titanic (1997) 4.0/4 3.0/4
178. 10 Things I Hate About You 3.5/4 2.8/4
179. Sixteen Candles 3.5/4 2.9/4
180. Runaway Bride (1999) 3.0/4 2.1/4
181. Pretty Woman 4.0/4 2.8/4
182. Notting Hill 4.0/4 2.7/4
183. Mr. Deeds 3.5/4 2.1/4
184. Just Married 3.0/4 2.0/4
185. The Wedding Singer 4.0/4 2.7/4
186. She's All That 2.5/4 2.1/4
187. The Last of the Mohicans (1992) 3.0/4 3.0/4
188. Jerry Maguire 3.0/4 2.8/4
189. The Holiday (2006) 4.0/4 2.7/4
190. Hitch 4.0/4 2.5/4
191. Along Came Polly 3.0/4 2.3/4
192. 40 Days and 40 Nights 2.5/4 2.1/4
193. The Village (2004) 4.0/4 2.4/4
194. Moulin Rouge (2001) 3.0/4 2.8/4
195. Grease 3.5/4 2.9/4
196. Scream (1996) 4.0/4 2.8/4
197. JFK 4.0/4 3.0/4
198. Spider-Man 2 4.0/4 2.9/4
199. Spider-Man 4.0/4 2.9/4
200. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.5/4 3.2/4
201. The Princess Bride 2.5/4 3.2/4
202. Pleasantville 4.0/4 2.8/4
203. Bruce Almighty 4.0/4 2.6/4
204. Lethal Weapon 3.0/4 3.0/4
205. The Italian Job (2003) 2.5/4 2.8/4
206. Batman Returns 3.0/4 2.7/4
207. Catch Me if You Can 3.5/4 3.1/4
208. Shrek 2 4.0/4 2.8/4
209. Shrek 4.0/4 3.1/4
210. Beauty and the Beast (1991) 4.0/4 3.2/4
211. X2 - X-Men United 3.0/4 2.9/4
212. Toy Story 4.0/4 3.3/4
213. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2.0/4 2.8/4
214. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 3.0/4 2.4/4
215. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2.5/4 2.4/4
216. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.0/4 3.3/4
217. The Scorpion King (2002) 3.0/4 2.1/4
218. Robin Hood: Prince of Thieves 3.0/4 2.7/4
219. Raiders of the Lost Ark 3.0/4 3.3/4
220. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.5/4 3.1/4
221. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 3.5/4 2.8/4
222. Pee Wee's Big Adventure 3.0/4 2.6/4
223. National Treasure 4.0/4 2.7/4
224. National Lampoon's Vacation 4.0/4 2.9/4
225. The Mummy (1999) 3.5/4 2.7/4
226. The Mummy Returns 3.0/4 2.5/4
227. Monty Python and the Holy Grail 0.5/4 3.2/4
228. Lord of the Rings: The Return of the King 2.0/4 3.4/4
229. Lord of the Rings: The Two Towers 2.0/4 3.3/4
230. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2.0/4 3.3/4
231. Jurassic Park 4.0/4 3.2/4
232. Indiana Jones and the Temple of Doom 3.0/4 3.0/4
233. Indiana Jones and the Last Crusade 3.0/4 3.2/4
234. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 4.0/4 3.0/4
235. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 4.0/4 3.1/4
236. Harry Potter and the Order of the Phoenix 4.0/4 3.0/4
237. Harry Potter and the Chamber of Secrets 4.0/4 2.9/4
238. Gladiator (2000) 3.0/4 3.2/4
239. Ferris Bueller's Day Off 4.0/4 3.1/4
240. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 2.5/4 3.4/4
241. Dogma 1.0/4 2.8/4
242. Click 3.0/4 2.3/4
243. Braveheart (1995) 3.0/4 3.2/4
244. The Bourne Supremacy 4.0/4 3.1/4
245. The Bourne Identity (2002) 4.0/4 3.1/4
246. Batman Forever 3.0/4 2.1/4
247. Batman & Robin 2.5/4 1.3/4
248. Batman (1989) 3.0/4 2.9/4
249. Back to the Future Part III 4.0/4 2.8/4
250. Back to the Future Part II 4.0/4 3.0/4
251. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
252. Austin Powers: International Man of Mystery 4.0/4 2.8/4
253. Adventures in Babysitting 3.5/4 2.6/4
254. Don't Tell Mom the Babysitter's Dead 4.0/4 2.4/4
255. Sleepy Hollow 2.5/4 2.8/4
256. Anchorman: The Legend of Ron Burgundy 3.5/4 2.8/4
257. Wayne's World 4.0/4 2.8/4
258. Wayne's World 2 4.0/4 2.4/4
259. Black Sheep (1996) 3.0/4 2.4/4
260. American Beauty 4.0/4 3.1/4
261. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
262. The Patriot (2000) 3.0/4 2.8/4
263. The Last Samurai 4.0/4 2.8/4
264. Forrest Gump 2.0/4 3.3/4
265. Toy Story 2 4.0/4 3.1/4
266. Snow White and the Seven Dwarfs 3.0/4 3.0/4
267. Over the Hedge (2006) 3.0/4 2.6/4
268. Monsters, Inc. 4.0/4 3.2/4
269. Miracle (2004) 4.0/4 2.8/4
270. The Little Mermaid (1989) 4.0/4 3.0/4
271. The Karate Kid (1984) 2.0/4 2.9/4
272. The Incredibles 4.0/4 3.1/4
273. Home Alone 4.0/4 2.9/4
274. The Haunted Mansion (2003) 3.0/4 1.8/4
275. Finding Nemo 2.5/4 3.2/4
276. A Christmas Story (1983) 2.5/4 3.1/4
277. Cars 3.0/4 2.8/4
278. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
279. The Return of Jafar 3.0/4 2.2/4
280. Aladdin and the King of Thieves 3.0/4 2.5/4
281. The Lion King II: Simba's Pride 3.0/4 2.7/4
282. The Lion King 1 1/2 2.5/4 2.6/4
283. Orgazmo N/A 2.5/4
284. Gulliver's Travels (1996) 3.0/4 2.4/4
285. Cinderella III: A Twist in Time 2.5/4 2.3/4
286. Cinderella II: Dreams Come True 2.5/4 2.1/4
287. 300 0.5/4 2.9/4
288. The Brady Bunch Movie 2.5/4 2.1/4
289. Knocked Up 3.5/4 2.8/4
290. The Transformers (2007) 3.5/4 2.8/4
291. Bewitched (2005) N/A 1.9/4
292. EDtv ( Ed TV ) 3.0/4 2.2/4
293. Blood Diamond 4.0/4 3.1/4
294. Bridget Jones: The Edge of Reason N/A 2.4/4
295. Spider-Man 3 2.5/4 2.5/4
296. Rush Hour 3 3.0/4 2.4/4
297. Gremlins (1984) 2.5/4 2.9/4
298. The Simpsons Movie 2.5/4 2.7/4
299. Ratatouille 3.0/4 3.1/4
300. Sisterhood of the Traveling Pants 3.5/4 2.6/4
301. A Cinderella Story 3.5/4 2.3/4
302. Casino Royale (2006) 3.0/4 3.1/4
303. Can't Hardly Wait 3.5/4 2.3/4
304. The New Guy (2002) N/A 2.2/4
305. The Truman Show 3.0/4 3.0/4
306. Frosty the Snowman 4.0/4 2.7/4
307. Rocky (1976) N/A 3.2/4
308. Rocky II N/A 2.8/4
309. Rocky III N/A 2.7/4
310. Rocky IV N/A 2.6/4
311. The Bourne Ultimatum 4.0/4 3.2/4
312. Superman: Doomsday N/A 2.6/4
313. X-Men 3.0/4 2.9/4
314. X-Men: The Last Stand 1.5/4 2.6/4
315. Die Hard: With a Vengeance 2.5/4 2.9/4
316. Live Free or Die Hard 3.0/4 2.9/4
317. 101 Dalmatians (1961) 3.0/4 2.9/4
318. Shrek the Third 3.0/4 2.4/4
319. Enchanted 3.5/4 2.8/4
320. I Am Legend 3.5/4 2.8/4
321. Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas 3.0/4 2.3/4
322. Rocky Balboa 2.5/4 2.6/4
323. Fred Claus 3.0/4 2.1/4
324. Iron Man (2008) 4.0/4 3.1/4
325. High School Musical 4.0/4 2.0/4
326. High School Musical 2 4.0/4 1.9/4
327. The Incredible Hulk N/A 2.7/4
328. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 3.0/4 2.4/4
329. Footloose (1984) 3.5/4 2.7/4
330. The Heartbreak Kid (2007) 3.0/4 2.2/4
331. Definitely, Maybe 4.0/4 2.8/4
332. Madagascar: Escape 2 Africa 3.0/4 2.6/4
333. Newsies 3.0/4 2.7/4
334. Edward Scissorhands 3.0/4 3.1/4
335. Bobby 3.5/4 2.6/4
336. The Da Vinci Code 3.0/4 2.4/4
337. High School Musical 3: Senior Year 3.5/4 1.8/4
338. Step Brothers 2.5/4 2.8/4
339. Alvin and the Chipmunks 2.5/4 2.2/4
340. Shrek the Halls 3.5/4 2.2/4
341. Star Trek 2.0/4 3.1/4
342. Up (2009) 3.5/4 3.3/4
343. The Princess and the Frog 3.5/4 2.8/4
344. Cloudy with a Chance of Meatballs 3.0/4 2.7/4

Recent Comments

Nick
Nick
Producer

Nick - wrote on 04/22/08 at 10:13 PM CT

Movies I Own List comment

Impressive movie collection, I think the only person who has you beat on filmcrave is chris kavan, he has a few over 400.

Super Kev
Super Kev
Producer

Super Kev - wrote on 08/30/07 at 08:15 PM CT

Movies I Own List comment

Ah ha, thats why I said "most". Gladiator and Saving Private Ryan aren't "girly", haha.

Super Kev
Super Kev
Producer

Super Kev - wrote on 08/30/07 at 03:32 AM CT

Movies I Own List comment

Yup, yer definitely a Mom...or atleast that's what most of this list says! Nice list. :)

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name