Top Movie List by zombieskingirl

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Heartless 3.0/4 2.0/4
2. Dancer in the Dark (2000) 3.5/4 3.0/4
3. Requiem for a Dream 3.0/4 3.1/4
4. The Silence of the Lambs 3.0/4 3.4/4
5. Se7en 2.5/4 3.3/4
6. The Shining (1980) 3.5/4 3.3/4
7. Memento 2.5/4 3.2/4
8. The Night of the White Pants 3.5/4 2.3/4
9. Night of the Living Dead (1968) 3.5/4 3.1/4
10. 28 Days Later 2.5/4 3.0/4
11. Shaun of the Dead 3.5/4 3.1/4
12. The Evil Dead (1983) 4.0/4 3.0/4
13. Evil Dead 2 3.5/4 3.1/4
14. The Texas Chainsaw Massacre (1974) 3.5/4 2.9/4
15. Scream (1996) 2.5/4 2.8/4
16. Misery 2.5/4 3.1/4
17. Poltergeist (1982) 2.5/4 3.0/4
18. The Omen (1976) 2.5/4 2.9/4
19. Nosferatu the Vampire ( Nosferatu, eine Symphonie des Grauens ) 2.5/4 3.1/4
20. Carrie (1976) 3.0/4 3.0/4
21. The Descent (2006) 2.5/4 2.9/4
22. Army of Darkness 3.5/4 3.0/4
23. An American Werewolf in London 3.0/4 2.9/4
24. Jacob's Ladder (1990) 2.5/4 2.9/4
25. Deep Red ( Profondo rosso ) 2.5/4 2.9/4
26. Grindhouse 3.0/4 2.8/4
27. Tale of Two Sisters, A ( Janghwa, Hongryeon ) 3.0/4 3.0/4
28. Frailty 3.0/4 2.9/4
29. Hellraiser (1987) 3.0/4 2.8/4
30. The Wicker Man (1975) 2.5/4 2.9/4
31. Communion ( Alice Sweet Alice ) 2.5/4 2.7/4
32. Nosferatu the Vampyre ( Nosferatu: Phantom der Nacht ) 2.5/4 3.0/4
33. Pitch Black 2.5/4 2.8/4
34. Black Christmas aka Silent Night, Evil Night (1974) 2.5/4 2.9/4
35. From Dusk Till Dawn 2.5/4 2.8/4
36. Drag Me to Hell 3.0/4 2.7/4
37. Day of the Dead (1985) 3.0/4 2.8/4
38. Funny Games (1997) 3.5/4 2.9/4
39. The Devil's Rejects 3.0/4 2.8/4
40. Onibaba 2.5/4 3.1/4
41. In the Mouth of Madness 3.0/4 2.8/4
42. Ringu 3.0/4 2.8/4
43. Salem's Lot (1979) 2.5/4 2.7/4
44. Fright Night (1985) 2.5/4 2.8/4
45. May 3.5/4 2.9/4
46. Planet Terror 3.0/4 2.6/4
47. Stir of Echoes 3.0/4 2.7/4
48. Cube 2.5/4 2.8/4
49. Demons ( Dèmoni ) (1986) 3.5/4 2.7/4
50. Scream 4 4.0/4 2.6/4
51. The Amityville Horror (1979) 2.5/4 2.7/4
52. Fallen (1998) 2.5/4 2.7/4
53. Re-Animator 2.5/4 2.8/4
54. Village of the Damned (1960) 2.5/4 2.8/4
55. High Tension ( Haute tension ) 3.5/4 2.8/4
56. Creepshow 2.5/4 2.8/4
57. Funny Games (2008) 2.5/4 2.6/4
58. Child's Play (1988) 3.0/4 2.6/4
59. Final Destination (2000) 2.5/4 2.6/4
60. The Exorcism of Emily Rose 2.5/4 2.6/4
61. The Hills Have Eyes (2006) 2.5/4 2.6/4
62. Resident Evil (2002) 3.0/4 2.7/4
63. Arachnophobia 3.0/4 2.6/4
64. 1408 3.0/4 2.6/4
65. Host, The ( Gwoemul ) 3.0/4 2.9/4
66. The Hitcher (1986) 3.0/4 2.8/4
67. Silver Bullet (1985) 3.0/4 2.6/4
68. Monster Squad 2.5/4 2.7/4
69. A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors 3.0/4 2.6/4
70. Halloween (2007) 3.0/4 2.4/4
71. Splinter 3.5/4 2.8/4
72. Case 39 2.5/4 2.6/4
73. The Crazies (2010) 3.0/4 2.6/4
74. Pet Sematary (1989) 2.5/4 2.6/4
75. Firestarter (1984) 3.0/4 2.6/4
76. Ginger Snaps 3.0/4 2.8/4
77. Wes Craven's New Nightmare 2.5/4 2.7/4
78. Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon 3.5/4 2.6/4
79. Resident Evil: Extinction 3.5/4 2.6/4
80. The Prophecy (1995) 3.0/4 2.7/4
81. Twilight Zone: The Movie 2.5/4 2.6/4
82. Return of the Living Dead 3.5/4 2.7/4
83. Children of the Corn (1984) 3.0/4 2.5/4
84. Dead Snow ( Død snø ) 4.0/4 2.6/4
85. Super Size Me 2.5/4 2.8/4
86. Sicko 2.5/4 2.9/4
87. Bowling for Columbine 2.5/4 2.9/4
88. March of the Penguins ( marche de l'empereur, La ) 2.5/4 2.9/4
89. Fahrenheit 9/11 2.5/4 2.6/4
90. Religulous 3.0/4 2.7/4
91. The Slumber Party Massacre 3.5/4 2.3/4
92. Slumber Party Massacre II 4.0/4 2.2/4
93. Slumber Party Massacre III 4.0/4 2.6/4
94. Sorority House Massacre 3.5/4 2.6/4
95. Paul N/A 2.7/4
96. Prowl 3.0/4 2.4/4
97. Monty Python and the Holy Grail 3.0/4 3.2/4
98. Office Space 3.5/4 3.1/4
99. Blazing Saddles 4.0/4 3.1/4
100. Young Frankenstein 3.5/4 3.2/4
101. Airplane! 3.0/4 3.0/4
102. Ghostbusters (1984) 3.5/4 3.1/4
103. Anchorman: The Legend of Ron Burgundy 3.5/4 2.8/4
104. The Big Lebowski 3.0/4 3.1/4
105. Caddyshack 3.0/4 3.0/4
106. The Princess Bride 2.5/4 3.2/4
107. Little Miss Sunshine 3.0/4 3.1/4
108. The Breakfast Club 3.0/4 3.2/4
109. Hot Fuzz 3.5/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name