Favorite Japanese Movies
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | After Life ( Wandâfuru raifu ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Ran | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Nobody Knows ( Dare mo shiranai ) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Maborosi ( Maboroshi no hikari ) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Tokyo Story ( Tôkyô monogatari ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Rashômon | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Tokyo Sonata | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 9. | When a Woman Ascends the Stairs ( Onna ga kaidan wo agaru toki ) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Throne of Blood ( Kumonosu-jou ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Yojimbo | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Hidden Fortress, The ( Kakushi-toride no san-akunin ) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Kagemusha | 2.5/4 | 3.1/4 | 



