Favorite Foreign Films by donkeyknight

Favorite Foreign Films

# Movie Title Rating Overall Add
1. Life is Beautiful ( vita è bella, La ) 4.0/4 3.2/4
2. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) 4.0/4 3.0/4
3. Babette's Feast ( Babettes gæstebud ) 4.0/4 2.8/4
4. Bicycle Thieves ( Ladri di biciclette ) 4.0/4 3.2/4
5. Hero ( Ying xiong ) 4.0/4 3.0/4
6. Into Great Silence ( Große Stille, Die ) 4.0/4 2.8/4
7. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 4.0/4 3.1/4
8. Shaolin Soccer ( Siu lam juk kau ) 4.0/4 2.8/4
9. Run Lola Run ( Lola rennt ) 4.0/4 2.9/4
10. Eat Drink Man Woman ( Yin shi nan nu ) 3.5/4 3.0/4
11. Raise the Red Lantern ( Da hong deng long gao gao gua ) 3.5/4 3.2/4
12. He Loves Me... He Loves Me Not... ( À la folie... pas du tout ) N/A 2.9/4
13. Goodbye, Lenin! 3.0/4 2.9/4
14. Shall We Dance? ( Shall we dansu? ) 3.0/4 3.0/4
15. Dinner Game, The ( dîner de cons, Le ) 3.0/4 2.9/4
16. Postman, The ( postino, Il ) 3.0/4 2.8/4
17. Nuovo cinema Paradiso 2.5/4 3.3/4
18. Lives of Others, The ( Leben der Anderen, Das ) 2.5/4 3.2/4
19. Curse of the Golden Flower ( Man cheng jin dai huang jin jia ) 2.5/4 2.8/4
20. Wild Strawberries ( Smultronstället ) 2.0/4 3.2/4
21. Central Station ( Central do Brasil ) 2.5/4 2.9/4
22. Like Water for Chocolate 2.5/4 2.8/4
23. Merry Christmas aka Happy Christmas ( Joyeux Noël ) 2.5/4 2.9/4
24. vie en rose, La ( môme, La ) 2.0/4 2.9/4
25. Au revoir les enfants 2.0/4 3.1/4
26. Infernal Affairs ( Mou gaan dou ) 2.0/4 3.0/4
27. Color of Paradise, The ( Rang-e khoda ) 2.0/4 2.7/4
28. I've Loved You So Long ( y a longtemps que je t'aime, Il ) 2.0/4 2.8/4
29. Mostly Martha ( Drei Sterne ) 2.0/4 2.8/4
30. Nowhere in Africa ( Nirgendwo in Afrika ) 2.0/4 2.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name