Favorite Documentaries
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Spellbound (2003) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Mad Hot Ballroom | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 3. | March of the Penguins ( marche de l'empereur, La ) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Super Size Me | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Waiting for 'Superman' | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Exit Through the Gift Shop | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | King of Kong: A Fistful of Quarters | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Babies ( Bébé(s) ) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Why We Fight | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Trekkies | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 11. | The Art of the Steal (2009) | N/A | 2.5/4 | |
| 12. | Food, Inc. | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Buck | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Catfish | N/A | 2.8/4 | |
| 15. | Grizzly Man | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 16. | The Fog of War | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Inside Job (2010) | N/A | 3.2/4 | |
| 18. | Born Into Brothels: Calcutta's Red Light Kids | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 19. | Story of the Weeping Camel, The ( Geschichte vom weinenden Kamel, Die ) | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 20. | Control Room | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 21. | Into the Arms of Strangers: Stories of the Kindertransport | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 22. | Sicko | 2.0/4 | 2.9/4 |



