Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Young Frankenstein | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 3. | The Silence of the Lambs | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | The Godfather: Part II | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | Local Hero | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Professional, The ( Léon ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Rear Window | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Casablanca | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | The Sting (1973) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | North by Northwest | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | The Graduate | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Butch Cassidy and the Sundance Kid | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 13. | Three Days of the Condor | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | In the Heat of the Night | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | All the President's Men | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Jaws | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 17. | Annie Hall | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 18. | To Kill a Mockingbird | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 19. | The Maltese Falcon (1941) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 20. | American Beauty | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 21. | Blazing Saddles | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 22. | Alien | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 23. | 12 Angry Men (1957) | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 24. | Silverado | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 25. | Chinatown | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 26. | Field of Dreams | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 27. | The Sound of Music | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 28. | Up (2009) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 29. | Pulp Fiction | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 30. | The Last Waltz (1978) | 4.0/4 | 3.0/4 | 



