Top Mystery
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Rear Window | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Sleuth (1972) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Memento | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | In the Heat of the Night | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | North by Northwest | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | The Maltese Falcon (1941) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Chinatown | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | The Usual Suspects | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Sunset Boulevard | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | House of Games | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | The Conversation | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 12. | The Big Sleep (1946) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Farewell, My Lovely | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Double Indemnity | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 15. | The Game (1997) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 16. | L.A. Confidential | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 17. | Charade (1963) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 18. | The Andromeda Strain | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 19. | Black Christmas aka Silent Night, Evil Night (1974) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 20. | The Last of Sheila | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 21. | A Shot in the Dark (1964) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 22. | Swimming Pool (2003) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 23. | Murder by Death | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 24. | Blow Out (1981) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 25. | Bird with the Crystal Plumage, The ( Uccello dalle piume di cristallo, L' ) | N/A | 2.6/4 |



