Top Sci-Fi
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Aliens | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Alien | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Star Trek | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Terminator 2: Judgement Day | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Blade Runner | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | District 9 | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | The Thing (1982) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Children of Men | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 10. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 12. | The Terminator | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Attack the Block | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | 12 Monkeys | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Moon | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Inception | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 17. | 2001: A Space Odyssey | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 18. | Metropolis (1927) | N/A | 3.2/4 | |
| 19. | The Matrix | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 20. | Brazil (1985) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 21. | Jurassic Park | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 22. | Rise of the Planet of the Apes | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 23. | The Fly (1986) | N/A | 2.9/4 | |
| 24. | Serenity (2005) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 25. | Pi | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 26. | Starship Troopers | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 27. | Dark City (1998) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 28. | Total Recall (1990) | N/A | 2.9/4 | |
| 29. | The Fifth Element | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 30. | Equilibrium | 3.0/4 | 2.8/4 |



