Best of 2006
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Departed | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Little Miss Sunshine | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 4. | Casino Royale (2006) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | The Queen (2006) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Letters from Iwo Jima | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Thank You for Smoking | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Babel | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Inside Man (2006) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Jesus Camp | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | An Inconvenient Truth | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 13. | United 93 | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Mission: Impossible III | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | This Film is Not Yet Rated | 3.0/4 | 2.9/4 |



