Best of 70's
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Taxi Driver (1976) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | A Clockwork Orange | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 4. | Apocalypse Now | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | The Godfather: Part II | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 6. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 8. | Patton | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Jaws | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Papillon (1973) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Dirty Harry | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | High Plains Drifter | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Blazing Saddles | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Rocky (1976) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 15. | The Outlaw Josey Wales | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Annie Hall | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 17. | Alien | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 18. | Monty Python's Life of Brian | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 19. | Manhattan | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Straw Dogs (1971) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 21. | The French Connection | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 22. | Superman (1978) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 23. | Close Encounters of the Third Kind | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 24. | Enter the Dragon | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 25. | Carrie (1976) | N/A | 3.0/4 | |
| 26. | Deliverance (1972) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 27. | Halloween (1978) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 28. | National Lampoon's Animal House | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 29. | Jesus Christ Superstar | N/A | 2.7/4 | |
| 30. | The Exorcist (1973) | 3.0/4 | 3.1/4 | 



