Top Animation
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Meet the Robinsons | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 2. | Cloudy with a Chance of Meatballs | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 3. | Tangled (2010) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | The Simpsons Movie | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 5. | How to Train Your Dragon (2010) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Shrek Forever After | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 7. | Toy Story 3 | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Gnomeo and Juliet | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 9. | Despicable Me | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Finding Nemo | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | The Incredibles | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Monsters, Inc. | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 13. | Up (2009) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 14. | Over the Hedge (2006) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 15. | Madagascar: Escape 2 Africa | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 16. | Alpha and Omega | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 17. | Planet 51 | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 18. | Dr. Seuss' Horton Hears a Who! | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 19. | Bolt | 3.0/4 | 2.7/4 |



