2014 Ranked and Rated
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Stranger by the Lake ( inconnu du lac, L' ) | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 3. | The Lego Movie | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | The Normal Heart | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Snowpiercer | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Under the Skin (2014) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | The Amazing Spider-Man 2 | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 8. | Enemy (2014) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 9. | The Sacrament | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 10. | Nymphomaniac: Volume I | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Godzilla (2014) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Only Lovers Left Alive | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 13. | The Raid 2 | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Oculus | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | The Grand Budapest Hotel | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 16. | Proxy | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 17. | Afflicted | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 18. | In Fear | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 19. | Nymphomaniac: Volume II | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 20. | Maleficent | N/A | 2.8/4 | |
| 21. | Cheap Thrills | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 22. | Paranormal Activity: The Marked Ones | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 23. | Devil's Due | 2.5/4 | 2.0/4 | |
| 24. | Open Grave (2014) | 1.5/4 | 2.6/4 | |
| 25. | Big Bad Wolves | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 26. | Wolf Creek 2 | 1.5/4 | 2.6/4 | |
| 27. | Haunt (2013) | 1.5/4 | 2.4/4 | |
| 28. | sxtape | 0.5/4 | 1.3/4 | |
| 29. | Noah (2014) | N/A | 2.5/4 | |
| 30. | Deliver Us from Evil (2014) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 31. | Night Moves (2014) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 32. | Locke | N/A | 2.9/4 | |
| 33. | Lucy (2006) | N/A | 2.0/4 | |
| 34. | Transformers: Age of Extinction | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 35. | The Rover | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 36. | They Came Together | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 37. | Maps to the Stars | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 38. | Filth | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 39. | Blue Ruin | N/A | 3.0/4 | |
| 40. | Boyhood | N/A | 3.1/4 | |
| 41. | Tusk | N/A | 2.4/4 | |
| 42. | Gone Girl | N/A | 3.2/4 | |
| 43. | Guardians of the Galaxy | N/A | 3.2/4 | |
| 44. | Nothing Bad Can Happen ( Tore tanzt ) | N/A | 3.0/4 | |
| 45. | The Canal | N/A | 2.2/4 | |
| 46. | The Houses October Built | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 47. | Nightcrawler | N/A | 3.3/4 | |
| 48. | Interstellar | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 49. | As Above, So Below | 1.0/4 | 2.3/4 | |
| 50. | The Babadook | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 51. | Clouds of Sils Maria | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 52. | The Guest (2014) | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 53. | Still Alice | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 54. | Tracks (2014) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 55. | Two Days, One Night ( Deux jours, une nuit ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 56. | Inherent Vice | N/A | 2.7/4 | |
| 57. | Force Majeure ( Turist ) | N/A | 3.1/4 | |
| 58. | Starry Eyes | N/A | 2.6/4 |



