DC Comics' Best Movies
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Superman (1978) | N/A | 3.0/4 | |
| 3. | Batman Begins | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | A History of Violence | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Road to Perdition | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Batman (1989) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | V for Vendetta | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Superman II | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Superman Returns | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 10. | Watchmen | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Batman Returns | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Red (2010) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Constantine | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 14. | The Losers (2010) | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 15. | Superman III | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 16. | Batman Forever | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 17. | The League of Extraordinary Gentlemen | 1.5/4 | 2.0/4 | |
| 18. | Jonah Hex | 1.5/4 | 2.2/4 | |
| 19. | The Spirit | 1.5/4 | 1.8/4 | |
| 20. | Batman & Robin | 1.0/4 | 1.3/4 | |
| 21. | Catwoman | 1.0/4 | 1.2/4 | |
| 22. | Superman IV: The Quest for Peace | 1.0/4 | 1.6/4 |



