Top Movie List by Cheshirecat.jax

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. 13 Going On 30 3.0/4 2.4/4
2. 300 3.0/4 2.9/4
3. Adventures in Babysitting 3.0/4 2.6/4
4. Alice in Wonderland (2010) 3.0/4 2.6/4
5. Anastasia (1997) 3.0/4 2.8/4
6. Back to the Future 3.5/4 3.3/4
7. Batman Begins 3.0/4 3.1/4
8. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 2.5/4 2.9/4
9. Big 3.0/4 3.0/4
10. Bedazzled (2000) 2.5/4 2.1/4
11. Apocalypto 3.0/4 2.9/4
12. Aeon Flux 2.5/4 2.0/4
13. An American Tail 3.0/4 2.8/4
14. A.I. Artificial Intelligence 2.5/4 2.7/4
15. As Good as it Gets 4.0/4 2.9/4
16. Blade Runner 3.0/4 3.2/4
17. The Bodyguard (1992) 2.5/4 2.3/4
18. Braveheart (1995) 3.0/4 3.2/4
19. The Breakfast Club 3.0/4 3.2/4
20. Bride Wars 3.0/4 2.1/4
21. Bring It On 2.5/4 2.2/4
22. Bruce Almighty 3.0/4 2.6/4
23. The Burbs 3.0/4 2.6/4
24. Caddyshack 3.0/4 3.0/4
25. Cast Away (2000) 3.5/4 3.0/4
26. Catwoman 3.0/4 1.2/4
27. Chasing Liberty 2.5/4 2.1/4
28. Charlie and the Chocolate Factory 3.0/4 2.6/4
29. Chitty Chitty Bang Bang 3.0/4 2.6/4
30. Chocolat (1989) 3.5/4 2.8/4
31. Christine (1983) 3.0/4 2.6/4
32. National Lampoon's Christmas Vacation 4.0/4 2.9/4
33. Coach Carter 3.0/4 2.7/4
34. Cold Mountain 3.0/4 2.7/4
35. Coming to America 3.0/4 2.8/4
36. Corpse Bride 3.0/4 2.8/4
37. Crossroads (1986) 4.0/4 2.5/4
38. Dances with Wolves 3.0/4 3.1/4
39. Daredevil 3.0/4 2.2/4
40. The Dark Crystal 3.0/4 2.9/4
41. The Day After Tomorrow 3.0/4 2.6/4
42. Dead Poets' Society 3.5/4 3.1/4
43. Dennis the Menace 3.0/4 2.2/4
44. Devil's Advocate (1997) 3.0/4 2.8/4
45. The Devil Wears Prada 3.5/4 2.7/4
46. Dirty Dancing N/A 2.8/4
47. Dirty Rotten Scoundrels N/A 2.8/4
48. Dracula (1992) N/A 2.9/4
49. Dragonslayer (1981) N/A 2.5/4
50. Eagle Eye N/A 2.5/4
51. Edward Scissorhands 3.5/4 3.1/4
52. Ella Enchanted N/A 2.3/4
53. Elf N/A 2.7/4
54. Evan Almighty N/A 2.2/4
55. The Family Man N/A 2.5/4
56. Fantastic Four (2005) N/A 2.1/4
57. Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer N/A 2.0/4
58. FernGully: The Last Rainforest N/A 2.5/4
59. Ferris Bueller's Day Off 3.5/4 3.1/4
60. A Few Good Men N/A 3.0/4
61. Final Fantasy VII - Advent Children N/A 2.7/4
62. Flightplan N/A 2.3/4
63. Fool's Gold (2008) N/A 1.9/4
64. Footloose (1984) N/A 2.7/4
65. Forrest Gump 3.5/4 3.3/4
66. The Game Plan N/A 2.4/4
67. Gladiator (2000) 3.5/4 3.2/4
68. Ghost (1990) N/A 2.8/4
69. Ghostbusters (1984) 3.5/4 3.1/4
70. Ghostbusters 2 N/A 2.5/4
71. Ghostbusters 2 N/A 2.5/4
72. Ghosts of Girlfriends Past N/A 2.1/4
73. Ghost Rider (2007) N/A 1.9/4
74. Ghost Town (2008) N/A 2.6/4
75. Girl with a Pearl Earring N/A 2.7/4
76. The Golden Child N/A 2.0/4
77. The Goonies 3.0/4 3.1/4
78. Grease N/A 2.9/4
79. The Great Outdoors N/A 2.6/4
80. The Greatest Game Ever Played N/A 2.7/4
81. Groundhog Day N/A 3.0/4
82. Hancock N/A 2.6/4
83. Harry Potter and the Sorcerer's Stone N/A 3.0/4
84. Harry Potter and the Chamber of Secrets N/A 2.9/4
85. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban N/A 3.1/4
86. Harry Potter and the Order of the Phoenix N/A 3.0/4
87. Harry Potter and the Goblet of Fire N/A 3.0/4
88. Harry Potter and the Half-Blood Prince N/A 3.0/4
89. The Haunting (1999) N/A 2.1/4
90. Hellboy (2004) N/A 2.7/4
91. Hellboy II: The Golden Army N/A 2.7/4
92. Highlander N/A 2.8/4
93. Hitch N/A 2.5/4
94. Hocus Pocus N/A 2.7/4
95. Home Alone N/A 2.9/4
96. Hook (1991) N/A 2.5/4
97. Hoot N/A 2.4/4
98. Hope Floats N/A 2.3/4
99. How to Lose a Guy in 10 Days N/A 2.5/4
100. I.Q. N/A 2.4/4
101. I, Robot N/A 2.7/4
102. Ice Castles N/A 2.4/4
103. Ice Princess N/A 2.3/4
104. Raiders of the Lost Ark 3.5/4 3.3/4
105. Indiana Jones and the Temple of Doom N/A 3.0/4
106. Indiana Jones and the Last Crusade 3.5/4 3.2/4
107. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull N/A 2.4/4
108. The Interpreter N/A 2.3/4
109. Interview with the Vampire N/A 3.0/4
110. Iron Man (2008) 3.5/4 3.1/4
111. Iron Man 2 N/A 2.8/4
112. It (1927) N/A 2.8/4
113. Jumanji (1995) N/A 2.6/4
114. Journey to the Center of the Earth (2008) N/A 2.3/4
115. Jurassic Park 3.0/4 3.2/4
116. Lost World: Jurassic Park N/A 2.5/4
117. Jurassic Park 3 N/A 2.3/4
118. The Karate Kid (1984) N/A 2.9/4
119. Knowing N/A 2.4/4
120. Labyrinth (1986) N/A 2.9/4
121. The Lake House N/A 2.3/4
122. The Last Mimzy N/A 2.6/4
123. The Last Samurai N/A 2.8/4
124. The League of Extraordinary Gentlemen N/A 2.0/4
125. Legally Blonde N/A 2.4/4
126. Legend (1986) N/A 2.7/4
127. Liar Liar N/A 2.6/4
128. Little Shop of Horrors (1986) N/A 2.7/4
129. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.5/4 3.3/4
130. Lord of the Rings: The Return of the King 3.5/4 3.4/4
131. Lord of the Rings: The Two Towers 3.5/4 3.3/4
132. The Lost Boys N/A 2.9/4
133. Love's Abiding Joy N/A 2.3/4
134. Maid in Manhattan N/A 2.2/4
135. The Man in the Iron Mask (1998) N/A 2.4/4
136. Marie Antoinette (2006) N/A 2.6/4
137. Married to the Mob N/A 2.4/4
138. Mask, The ( maschera, La ) N/A 3.0/4
139. The Matrix 3.5/4 3.2/4
140. Mean Girls (2004) N/A 2.7/4
141. Meet Joe Black N/A 2.6/4
142. Men of Honor N/A 2.8/4
143. Men in Black (1997) N/A 2.8/4
144. Midnight in the Garden of Good and Evil N/A 2.4/4
145. Minority Report N/A 2.9/4
146. Miracle on 34th Street (1994) N/A 2.4/4
147. Missing (1982) N/A 2.9/4
148. Mission: Impossible N/A 2.8/4
149. Million Dollar Baby (2004) 3.0/4 3.1/4
150. Miss Congeniality N/A 2.5/4
151. Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous N/A 2.0/4
152. Monsters, Inc. 3.0/4 3.2/4
153. Mrs. Doubtfire N/A 2.7/4
154. Mr. and Mrs. Smith (2005) N/A 2.5/4
155. The Mummy's Curse N/A 2.7/4
156. Music from Another Room N/A 2.8/4
157. The Musketeer N/A 1.9/4
158. My Cousin Vinny N/A 2.9/4
159. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe N/A 2.8/4
160. The Chronicles of Narnia: Prince Caspian N/A 2.7/4
161. The Chronicles of Narnia: Voyage of the Dawn Treader N/A 2.7/4
162. National Treasure N/A 2.7/4
163. National Treasure: Book of Secrets N/A 2.6/4
164. Never Been Kissed N/A 2.5/4
165. Outlander N/A 2.2/4
166. Pay It Forward N/A 2.6/4
167. The Pelican Brief N/A 2.6/4
168. Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief N/A 2.4/4
169. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.5/4 3.1/4
170. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest N/A 2.8/4
171. Pirates of the Caribbean: At Worlds End N/A 2.7/4
172. The Polar Express N/A 2.7/4
173. Poltergeist (1982) N/A 3.0/4
174. Popeye N/A 2.0/4
175. Premonition (2007) N/A 2.4/4
176. Pretty in Pink N/A 2.8/4
177. Pretty Woman N/A 2.8/4
178. The Princess Diaries N/A 2.6/4
179. The Princess Diaries 2: Royal Engagement N/A 2.2/4
180. The Princess Bride 3.0/4 3.2/4
181. The Rainmaker (1997) N/A 2.6/4
182. Raising Arizona N/A 2.9/4
183. Ray N/A 3.0/4
184. Reality Bites N/A 2.7/4
185. A River Runs Through It N/A 2.8/4
186. Robin Hood (1991) N/A 2.5/4
187. Robin Hood: Men in Tights N/A 2.6/4
188. Rose Red N/A 2.8/4
189. The Saint (1997) N/A 2.5/4
190. The Sandlot N/A 3.0/4
191. The Santa Clause (1994) N/A 2.6/4
192. The Santa Clause 2 N/A 2.3/4
193. The Santa Clause 3: The Escape Clause N/A 1.9/4
194. The School of Rock N/A 2.7/4
195. Scooby-Doo N/A 1.9/4
196. Secondhand Lions N/A 2.8/4
197. The Secret Garden (1993) N/A 2.9/4
198. The Shawshank Redemption 3.5/4 3.5/4
199. Sherlock Holmes (2009) N/A 2.9/4
200. Short Circuit N/A 2.6/4
201. Signs N/A 2.7/4
202. Sisterhood of the Traveling Pants N/A 2.6/4
203. Sixteen Candles N/A 2.9/4
204. The Skulls (2000) N/A 2.1/4
205. The Legend of Sleepy Hollow (1980) N/A 2.6/4
206. The Sorcerer's Apprentice N/A 2.5/4
207. Speed (1994) N/A 2.9/4
208. Speed Racer N/A 2.3/4
209. Sweet Home Alabama N/A 2.6/4
210. Sweet November (2001) N/A 2.4/4
211. Stand by Me 3.0/4 3.2/4
212. Stardust (2007) N/A 2.9/4
213. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace N/A 2.4/4
214. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones N/A 2.4/4
215. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith N/A 2.8/4
216. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.0/4 3.3/4
217. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 3.5/4 3.4/4
218. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.0/4 3.2/4
219. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (1939) N/A 2.5/4
220. Titanic (1997) N/A 3.0/4
221. The Terminator 3.0/4 3.1/4
222. Terminator 2: Judgement Day 3.0/4 3.2/4
223. Terminator 3: Rise of the Machines N/A 2.4/4
224. Three Men and a Baby N/A 2.4/4
225. Top Gun (1986) N/A 2.7/4
226. Total Recall (1990) N/A 2.9/4
227. The Transformers (2007) N/A 2.8/4
228. Troy N/A 2.7/4
229. Tuck Everlasting N/A 2.5/4
230. Twilight (2008) N/A 2.2/4
231. The Twilight Saga: New Moon N/A 2.2/4
232. Twister (1996) N/A 2.5/4
233. Uncle Buck N/A 2.7/4
234. Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events N/A 2.5/4
235. Vision Quest N/A 2.5/4
236. The Wedding Planner (2001) N/A 2.0/4
237. Weird Science N/A 2.7/4
238. When Harry Met Sally... N/A 2.9/4
239. Willow N/A 2.9/4
240. With Honors N/A 2.6/4
241. The Wizard of Oz (1939) 3.0/4 3.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name