Top Comedy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Barton Fink | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | The Big Lebowski | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | O Brother Where Art Thou | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Tropic Thunder | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Young Frankenstein | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | The 40 Year-Old Virgin | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Anchorman: The Legend of Ron Burgundy | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Hot Fuzz | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Shaun of the Dead | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Monty Python's Life of Brian | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | The Goonies | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Planes, Trains & Automobiles | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Raising Arizona | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | A Fish Called Wanda | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | In Bruges | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Best in Show | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 17. | Scott Pilgrim vs. The World | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | An American Werewolf in London | 4.0/4 | 2.9/4 |



