Top Fantasy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Raiders of the Lost Ark | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Back to the Future | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Lord of the Rings: The Return of the King | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | The Wizard of Oz (1939) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Dreams ( Akira Kurosawa's Dreams ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Eraserhead | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Batman (1989) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Terminator 2: Judgement Day | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Aliens | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 12. | 2001: A Space Odyssey | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Avatar | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | ET: The Extra-Terrestrial | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 16. | Jurassic Park | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 17. | Edward Scissorhands | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 18. | Harry Potter and the Prisoner of Azkaban | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 19. | Big Fish (2003) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 20. | The Crow (1994) | 3.5/4 | 3.0/4 |



