Personal favorite foreign films
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Life is Beautiful ( vita è bella, La ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Oldboy ( Oldeuboi ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | City of God ( Cidade de Deus ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Animal Kingdom (2010) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | My Wife is a Gangster ( Jopog manura ) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 8. | Killer, The ( Dip huet seung hung ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Trainspotting | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Run Lola Run ( Lola rennt ) | 3.5/4 | 2.9/4 | 



