Superhero flicks
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | The Avengers (2012) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Batman (1989) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | X2 - X-Men United | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | The Incredibles | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Unbreakable | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Watchmen | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 8. | The Dark Knight Rises | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 9. | Spider-Man 2 | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | X-Men: First Class | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Superman (1978) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Iron Man (2008) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | X-Men | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Batman Returns | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | Batman Begins | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Thor | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 17. | Superman II | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 18. | Spider-Man | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 19. | The Incredible Hulk | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 20. | Chronicle (2012) | 2.0/4 | 2.7/4 |



