Top Drama
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Scent of a Woman (1992) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Forrest Gump | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Rain Man | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Once Upon a Time in America | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Mystic River | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | The Green Mile | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Fight Club | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | 12 Monkeys | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Raging Bull | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Million Dollar Baby (2004) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Gran Torino | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 13. | A Beautiful Mind | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 14. | American History X | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 15. | In the Name of the Father (1993) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 16. | The Jacket | 3.5/4 | 2.5/4 | 



