Top Horror
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Halloween (1978) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | The Texas Chainsaw Massacre (1974) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Halloween II (1981) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 4. | The Thing (1982) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | The Evil Dead (1983) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Halloween 4: The Return of Michael Myers | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 7. | A Nightmare on Elm Street (1984) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Day of the Dead (1985) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Friday the 13th (1980) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Child's Play 2 | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 11. | Hatchet | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 12. | Freddy vs. Jason | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 13. | Jeepers Creepers (2001) | 4.0/4 | 2.2/4 | |
| 14. | Hellraiser (1987) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | George A. Romero's Land of the Dead | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 16. | Dawn of the Dead (1979) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 17. | Night of the Living Dead (1990) | 3.0/4 | 2.6/4 |



