Best Cartoon/Animated Films
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Nightmare Before Christmas | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Batman Beyond: Return of the Joker | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 3. | Toy Story | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | The Lion King (1994) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Shrek | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | A Bug's Life | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Toy Story 3 | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Batman: Mask of the Phantasm | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Ultimate Avengers | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 10. | Toy Story 2 | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Batman: Under the Red Hood | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Beowulf (2007) | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 13. | The Incredibles | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | The Iron Giant | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Tarzan (1999) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 16. | Monsters, Inc. | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 17. | South Park: Bigger, Longer & Uncut | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Ice Age | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 19. | Up (2009) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 20. | Aladdin (1992) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 21. | Balto | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 22. | Antz | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 23. | Eight Crazy Nights | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 24. | Monster House | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 25. | The Prince of Egypt | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 26. | Hercules (1997) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 27. | Over the Hedge (2006) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 28. | Sinbad: Legend of the Seven Seas | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 29. | Space Jam | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 30. | Quest for Camelot | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 31. | All Dogs Go to Heaven | 2.5/4 | 2.6/4 |



