Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Forrest Gump | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | The Departed | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | A Time to Kill (1996) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Inception | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | The Godfather | 3.5/4 | 3.5/4 | |
| 8. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 9. | The Goonies | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Billy Madison | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 11. | American Psycho | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 13. | Hoosiers | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Scarface (1983) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 15. | Avatar | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Grease | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 17. | Se7en | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 18. | American Pie | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 19. | Caddyshack | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 20. | Saving Private Ryan | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 21. | The Silence of the Lambs | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 22. | Back to the Future | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 23. | Superbad | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 24. | A League of Their Own | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 25. | Reservoir Dogs | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 26. | Get Shorty | N/A | 2.7/4 | |
| 27. | Step Brothers | N/A | 2.8/4 | |
| 28. | Halloween (1978) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 29. | Major League | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 30. | The Green Mile | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 31. | Tommy Boy | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 32. | Catch Me if You Can | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 33. | American History X | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 34. | The Social Network | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 35. | The Hangover | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 36. | Inglourious Basterds (2009) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 37. | The Wedding Crashers | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 38. | The Usual Suspects | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 39. | Happy Gilmore | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 40. | The Prestige (2006) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 41. | Remember the Titans | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 42. | Casino | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 43. | Training Day | N/A | 3.0/4 | |
| 44. | Goodfellas | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 45. | Terminator 2: Judgement Day | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 46. | Memento | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 47. | Harold & Kumar Go to White Castle | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 48. | The Wrestler (2008) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 49. | The Wedding Singer | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 50. | Dodgeball: A True Underdog Story | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 51. | Any Given Sunday | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 52. | Dumb and Dumber | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 53. | Big Daddy | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 54. | Zombieland | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 55. | Anchorman: The Legend of Ron Burgundy | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 56. | Old School | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 57. | Pineapple Express | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 58. | Knocked Up | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 59. | The Hangover Part II | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 60. | Get Him to the Greek | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 61. | The Boondock Saints | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 62. | I Am Legend | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 63. | The Town (2010) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 64. | A History of Violence | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 65. | Bad Boys II | N/A | 2.5/4 | |
| 66. | Con Air | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 67. | Face/Off | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 68. | Scream (1996) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 69. | Deja Vu (2006) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 70. | X-Men: First Class | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 71. | Bad Boys (1995) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 72. | Primal Fear | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 73. | The Lincoln Lawyer | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 74. | Full Metal Jacket | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 75. | Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 76. | Iron Man (2008) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 77. | Varsity Blues | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 78. | Harry Potter and the Goblet of Fire | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 79. | Harry Potter and the Half-Blood Prince | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 80. | Fight Club | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 81. | Red Dragon (2002) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 82. | Glory (1989) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 83. | A Bronx Tale | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 84. | True Romance | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 85. | Heat (1995) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 86. | Michael Jackson's This is It | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 87. | High Fidelity | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 88. | Coach Carter | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 89. | Major League II | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 90. | Tin Cup | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 91. | The Fighter (2010) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 92. | Blue Chips | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 93. | The Breakfast Club | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 94. | Dazed and Confused | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 95. | Young Guns (1988) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 96. | The Sandlot | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 97. | Ferris Bueller's Day Off | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 98. | The Lost Boys | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 99. | Stand by Me | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 100. | The Princess Bride | 3.0/4 | 3.2/4 |



