Movies to Own
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 2. | Forrest Gump | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Monty Python and the Holy Grail | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | The Terminator | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Terminator 2: Judgement Day | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Terminator 3: Rise of the Machines | N/A | 2.4/4 | |
| 8. | Terminator Salvation | N/A | 2.6/4 | |
| 9. | Shutter Island | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | The Matrix Reloaded | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 12. | The Matrix Revolutions | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 13. | Saving Private Ryan | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 14. | The Green Mile | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 15. | Inception | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 16. | The Blind Side | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 18. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 19. | Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 20. | Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 21. | Star Wars: Episode II - Attack of the Clones | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 22. | Star Wars: Episode I - The Phantom Menace | 3.0/4 | 2.4/4 | 



