Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | True Romance | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Heat (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Professional, The ( Léon ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | The Wrestler (2008) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Taxi Driver (1976) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 8. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 9. | Die Hard | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Saving Private Ryan | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Rear Window | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | The Shining (1980) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 13. | Memento | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 14. | Reservoir Dogs | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 15. | The Usual Suspects | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 16. | Se7en | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 17. | The Departed | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 18. | Apocalypse Now | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 19. | The Big Lebowski | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 21. | Unforgiven (1992) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 22. | No Country for Old Men | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 23. | Wall-E | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 24. | Blade Runner | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 25. | Inglourious Basterds (2009) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 26. | Kill Bill: Volume 1 | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 27. | Raging Bull | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 28. | Fargo (1996) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 29. | City of God ( Cidade de Deus ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 30. | Slumdog Millionaire | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 31. | There Will Be Blood | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 32. | Into the Wild | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 33. | Black Swan (2010) | N/A | 3.0/4 | |
| 34. | The Deer Hunter | 4.0/4 | 3.2/4 |



