Marvel Superhero Films Ranked
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Captain America: The First Avenger | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 2. | The Avengers (2012) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Punisher: War Zone | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 4. | The Punisher (1989) | 3.5/4 | 2.1/4 | |
| 5. | Spider-Man 2 | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Iron Man (2008) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Spider-Man 3 | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 8. | Thor | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Daredevil | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 10. | Blade II | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 11. | Spider-Man | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Blade (1998) | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Iron Man 2 | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Blade: Trinity | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 15. | The Amazing Spider-Man | 1.5/4 | 2.8/4 | |
| 16. | Captain America (1990) | 1.0/4 | 1.6/4 | |
| 17. | Hulk | 1.0/4 | 2.1/4 | |
| 18. | The Punisher (2004) | 1.0/4 | 2.4/4 | |
| 19. | Howard the Duck | 0.5/4 | 1.7/4 |



