Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Lord of the Rings: The Two Towers | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Lord of the Rings: The Return of the King | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | Inception | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Gladiator (2000) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | American History X | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Avatar | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Gran Torino | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Star Trek | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Edward Scissorhands | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Heat (1995) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 13. | The Pianist | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 14. | The Prestige (2006) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Black Swan (2010) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Children of Men | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 17. | Shutter Island | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 18. | 300 | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 19. | Casino Royale (2006) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Bonnie and Clyde | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 21. | District 9 | 3.5/4 | 3.0/4 |



