Unconventional Couples
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Harold and Maude | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Birth | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 3. | Lars and the Real Girl | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 4. | The Lover (1992) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 5. | Last Tango in Paris | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | The Girl in the Café | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 7. | Lost in Translation | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 8. | The Dreamers (2004) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 9. | The Graduate | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Brokeback Mountain | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Leaving Las Vegas | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Monster's Ball | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Shopgirl | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 14. | The Kids Are All Right | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 15. | Pretty Woman | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 16. | Autumn in New York | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 17. | Entrapment | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 18. | Manhattan | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 19. | Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) | N/A | 3.1/4 | |
| 20. | I Love You Phillip Morris | N/A | 2.5/4 | |
| 21. | Interview (2007) | 3.5/4 | 2.6/4 |



