Movies I Own by LastCaress1972

Movies I Own

# Movie Title Rating Overall Add
1. 3:10 to Yuma (1957) 3.5/4 3.0/4
2. 3:10 to Yuma (2007) 4.0/4 3.0/4
3. 12 Angry Men (1957) 3.5/4 3.4/4
4. 21 Grams 3.5/4 2.9/4
5. 28 Days Later 3.5/4 3.0/4
6. 28 Weeks Later 3.0/4 2.7/4
7. 30 Days of Night 4.0/4 2.6/4
8. The 40 Year-Old Virgin 3.0/4 2.9/4
9. 300 3.5/4 2.9/4
10. 1408 4.0/4 2.6/4
11. A.I. Artificial Intelligence N/A 2.7/4
12. Adaptation N/A 2.9/4
13. Open Water 2: Adrift N/A 2.1/4
14. Aguirre, Wrath of God ( Aguirre, der Zorn Gottes ) 3.5/4 3.2/4
15. Air Guitar Nation N/A 2.8/4
16. Airplane! 3.0/4 3.0/4
17. Airplane II: The Sequel N/A 2.3/4
18. Akira 3.5/4 3.0/4
19. Ali N/A 2.5/4
20. Ali G Indahouse N/A 2.2/4
21. Alien 4.0/4 3.3/4
22. Aliens 3.5/4 3.3/4
23. Alien 3 3.0/4 2.5/4
24. Alien: Resurrection N/A 2.3/4
25. AVP: Alien Vs. Predator N/A 2.2/4
26. AVPR: Aliens vs Predator - Requiem N/A 1.7/4
27. Altered (2006) N/A 2.6/4
28. American Beauty 3.0/4 3.1/4
29. American Gangster 2.5/4 3.0/4
30. An American Haunting N/A 2.1/4
31. American History X 3.5/4 3.2/4
32. American Psycho 3.0/4 3.0/4
33. An American Werewolf in London 3.5/4 2.9/4
34. The Amityville Horror (1979) 2.5/4 2.7/4
35. The Amityville Horror (2005) 2.5/4 2.5/4
36. Amores Perros ( Love's a Bitch ) 4.0/4 3.1/4
37. Analyze This N/A 2.6/4
38. Anchorman: The Legend of Ron Burgundy 4.0/4 2.8/4
39. Angel Heart 3.0/4 2.7/4
40. The Animatrix 3.0/4 2.7/4
41. Antichrist (2009) N/A 2.4/4
42. Anvil! The Story of Anvil N/A 2.9/4
43. The Ape (1940) N/A 1.8/4
44. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
45. Apocalypto 4.0/4 2.9/4
46. Apollo 13 3.0/4 3.1/4
47. Apt Pupil N/A 2.6/4
48. The Aristocrats N/A 2.4/4
49. Army of Darkness 3.0/4 3.0/4
50. As Good as it Gets 3.0/4 2.9/4
51. The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 3.5/4 2.9/4
52. Attack of the Giant Leeches N/A 1.6/4
53. Attack of the Monsters aka Gamera vs. Guiron ( Gamera tai daiakuju Giron ) N/A 2.1/4
54. Audition ( Ôdishon ) 3.5/4 2.9/4
55. Austin Powers: International Man of Mystery N/A 2.8/4
56. Austin Powers: The Spy Who Shagged Me N/A 2.5/4
57. Austin Powers in Goldmember N/A 2.3/4
58. Awesome: I F%!#in' Shot That N/A 1.7/4
59. Babel 3.5/4 2.9/4
60. Back to the Future 3.0/4 3.3/4
61. Back to the Future Part II 3.0/4 3.0/4
62. Back to the Future Part III N/A 2.8/4
63. Bad Lieutenant N/A 2.8/4
64. Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans N/A 2.6/4
65. Badlands (1973) 3.0/4 3.1/4
66. Barton Fink 3.5/4 3.1/4
67. The Bat (1959) N/A 2.4/4
68. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
69. Batman: Gotham Knight N/A 2.6/4
70. Batman (1966) 3.5/4 2.5/4
71. Battle Royale ( Batoru rowaiaru ) 4.0/4 3.0/4
72. The Beach (2000) N/A 2.4/4
73. The Beast of Yucca Flats N/A 1.0/4
74. Beavis and Butt-head Do America N/A 2.4/4
75. Being John Malkovich 3.0/4 2.9/4
76. Being There N/A 3.0/4
77. Best in Show 3.5/4 2.9/4
78. Better Tomorrow, A ( Ying hung boon sik ) N/A 2.9/4
79. Beyond the Mat N/A 2.9/4
80. Big Fish (2003) 2.5/4 3.0/4
81. The Big Lebowski 3.5/4 3.1/4
82. The Big One N/A 2.8/4
83. The Birds (1963) 3.5/4 3.1/4
84. Bittersweet Life, A ( Dalkomhan insaeng ) N/A 3.0/4
85. Black Hawk Down 3.0/4 3.0/4
86. Black Snake Moan N/A 2.5/4
87. Black Swan (2010) 4.0/4 3.0/4
88. Blade (1998) N/A 2.8/4
89. Blade II N/A 2.6/4
90. Blade: Trinity N/A 2.4/4
91. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
92. Blades of Glory N/A 2.4/4
93. The Blair Witch Project 4.0/4 2.3/4
94. Blazing Saddles 2.5/4 3.1/4
95. Block-Heads N/A 2.8/4
96. Book of Shadows: Blair Witch 2 N/A 1.4/4
97. Blood Simple 2.5/4 3.0/4
98. Blue Hawaii N/A 2.5/4
99. Blue Velvet 4.0/4 3.0/4
100. The Bohemian Girl (1936) N/A 2.4/4
101. Boogie Nights 4.0/4 3.1/4
102. Das Boot 4.0/4 3.1/4
103. Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan N/A 2.7/4
104. Bound N/A 2.7/4
105. The Bourne Identity (2002) 2.5/4 3.1/4
106. The Bourne Supremacy 3.5/4 3.1/4
107. The Bourne Ultimatum 3.0/4 3.2/4
108. Bowling for Columbine 3.5/4 2.9/4
109. The Brady Bunch Movie N/A 2.1/4
110. The Breakfast Club 3.5/4 3.2/4
111. Brick (2006) 3.0/4 2.9/4
112. Bride of Frankenstein 3.5/4 3.1/4
113. Bringing Out the Dead N/A 2.6/4
114. Bruno ( BrĂ¼no ) N/A 2.3/4
115. Bubba Ho-Tep N/A 2.8/4
116. Buffalo '66 N/A 2.9/4
117. A Bug's Life 3.0/4 2.9/4
118. Bullet in the Head ( Die xue jie tou ) N/A 2.8/4
119. Bully (2001) N/A 2.5/4
120. Butch Cassidy and the Sundance Kid 3.0/4 3.2/4
121. The Cable Guy N/A 2.2/4
122. Candyman (1992) 3.0/4 2.5/4
123. Cape Fear (1991) N/A 2.8/4
124. Capitalism: A Love Story N/A 2.4/4
125. Capote 3.5/4 2.9/4
126. Capturing the Friedmans N/A 3.0/4
127. Carlito's Way N/A 3.0/4
128. Carry on Abroad N/A 2.8/4
129. Carry on Again Doctor N/A 3.0/4
130. Carry on at Your Convenience N/A 2.0/4
131. Carry on Behind N/A 1.5/4
132. Carry on Cabby N/A 2.8/4
133. Carry on Camping N/A 2.5/4
134. Carry on Cleo N/A 2.5/4
135. Carry on Constable N/A 2.2/4
136. Carry on Cowboy N/A 2.9/4
137. Carry on Cruising N/A 3.0/4
138. Carry on Dick N/A 3.0/4
139. Carry on Doctor N/A 2.5/4
140. Don't Lose Your Head ( Carry On ) N/A 2.5/4
141. Carry on Emmannuelle N/A 3.0/4
142. Carry on England N/A 2.3/4
143. Follow That Camel ( Carry on in the Legion ) N/A 2.2/4
144. Carry on Girls N/A 3.0/4
145. Carry on Henry VIII N/A 3.0/4
146. Carry on Jack N/A 3.0/4
147. Carry on Loving N/A 3.0/4
148. Carry on Matron N/A 2.5/4
149. Carry on Nurse N/A 2.8/4
150. Carry on Regardless N/A 3.0/4
151. Carry on Screaming! N/A 2.3/4
152. Carry on Sergeant N/A 2.6/4
153. Carry on Spying N/A 1.8/4
154. Carry on Teacher N/A 2.0/4
155. Carry on Up the Jungle N/A 3.0/4
156. Carry On... Up the Khyber N/A 2.8/4
157. Cars N/A 2.8/4
158. Casino 3.0/4 3.2/4
159. Cast Away (2000) 3.5/4 3.0/4
160. Catfish N/A 2.8/4
161. Chasing Amy N/A 2.7/4
162. Chicago Joe and the Showgirl N/A 3.0/4
163. Children of the Corn (1984) 2.5/4 2.5/4
164. Chopper N/A 2.9/4
165. Christine (1983) 3.0/4 2.6/4
166. National Lampoon's Christmas Vacation 3.0/4 2.9/4
167. A Chump at Oxford N/A 2.7/4
168. Cirque du Soleil: Journey of Man N/A 3.0/4
169. Citizen Kane 3.0/4 3.3/4
170. City of God ( Cidade de Deus ) 3.5/4 3.3/4
171. Clerks 4.0/4 3.0/4
172. Clerks II N/A 2.6/4
173. A Clockwork Orange 2.5/4 3.1/4
174. Cloverfield 3.5/4 2.6/4
175. Cobra Verde N/A 2.8/4
176. Coffee and Cigarettes N/A 2.8/4
177. Colin N/A 2.1/4
178. Collateral 4.0/4 2.9/4
179. Colors N/A 2.9/4
180. Come and See ( Idi i smotri ) 3.5/4 3.0/4
181. Confessions of a Dangerous Mind N/A 2.7/4
182. Constantine N/A 2.6/4
183. Control (2007) N/A 3.0/4
184. Crash (2005) 3.0/4 2.9/4
185. The Crazies (1973) N/A 2.5/4
186. The Crazies (2010) 2.5/4 2.6/4
187. Creature from the Black Lagoon 3.0/4 2.7/4
188. Creature from the Haunted Sea N/A 2.0/4
189. Creep (2004) N/A 1.9/4
190. Cronos N/A 2.6/4
191. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) 3.5/4 3.0/4
192. Cube 3.0/4 2.8/4
193. Cube Zero N/A 2.2/4
194. The Damned United N/A 2.7/4
195. Dances with Wolves 3.0/4 3.1/4
196. The Dark Knight 3.5/4 3.4/4
197. Dark Water ( Honogurai mizu no soko kara ) N/A 2.3/4
198. Dark Water (2005) N/A 1.8/4
199. Dawn of the Dead (1979) 4.0/4 3.1/4
200. Dawn of the Dead (2004) 4.0/4 2.8/4
201. Day of the Dead (1985) 3.5/4 2.8/4
202. Day of the Dead (2008) N/A 1.7/4
203. Day Watch ( Dnevnoy dozor ) 2.5/4 2.5/4
204. Dead Calm 3.0/4 2.6/4
205. Dead Man Walking N/A 3.0/4
206. Dead Man's Shoes N/A 3.0/4
207. Dead or Alive (2002) N/A 2.1/4
208. Dead Poets' Society 3.5/4 3.1/4
209. The Dead Pool N/A 2.5/4
210. Dead Snow ( Død snø ) 3.0/4 2.6/4
211. The Dead Zone (1983) N/A 2.9/4
212. Death Wish (1974) 3.0/4 2.9/4
213. The Deer Hunter 3.5/4 3.2/4
214. Defendor N/A 2.5/4
215. Decalogue, The ( Dekalog ) N/A 3.1/4
216. Deliverance (1972) 3.5/4 3.0/4
217. The Departed 3.0/4 3.3/4
218. Derek and Clive Get the Horn N/A 2.0/4
219. The Descent (2006) 4.0/4 2.9/4
220. Desperado (1995) 3.0/4 2.8/4
221. Desperation N/A 2.1/4
222. Devil 2.5/4 2.5/4
223. George A. Romero's Diary of the Dead N/A 2.3/4
224. Dirty Harry 3.5/4 3.1/4
225. Dirty Sanchez: The Movie N/A 1.7/4
226. District 9 3.0/4 3.0/4
227. Django (1966) N/A 2.8/4
228. Dodgeball: A True Underdog Story N/A 2.6/4
229. Dog Day Afternoon 4.0/4 3.2/4
230. Dog Soldiers 2.5/4 2.8/4
231. Doghouse N/A 2.6/4
232. Dogma N/A 2.8/4
233. Dogville 3.0/4 2.9/4
234. Dominion: Prequel to the Exorcist N/A 2.2/4
235. Donnie Darko 3.5/4 3.0/4
236. Don't Look Now 3.0/4 3.0/4
237. Downfall ( Untergang, Der ) 4.0/4 3.2/4
238. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 3.0/4 3.2/4
239. Dracula (1992) 3.5/4 2.9/4
240. Drag Me to Hell 3.0/4 2.7/4
241. The Driller Killer N/A 2.1/4
242. Duel (1971) 3.5/4 3.0/4
243. The Duellists (1977) N/A 2.8/4
244. Dumb and Dumber N/A 2.8/4
245. ET: The Extra-Terrestrial 3.0/4 3.1/4
246. Easy Come, Easy Go (1967) N/A 2.5/4
247. Ed Wood 4.0/4 3.0/4
248. Eden Lake 2.5/4 2.7/4
249. Eegah N/A 2.2/4
250. Election (1999) N/A 2.7/4
251. Elephant (2003) N/A 2.9/4
252. The Elephant Man 4.0/4 3.2/4
253. Elf N/A 2.7/4
254. Elvis: That's the Way It Is N/A 2.5/4
255. This is Elvis N/A 2.7/4
256. End of the Century: The Story of the Ramones N/A 2.8/4
257. Enemy at the Gates N/A 2.8/4
258. The Enforcer (1976) N/A 2.7/4
259. Enigma of Kaspar Hauser, The ( Jeder fĂ¼r sich und Gott gegen alle ) N/A 3.0/4
260. Enter the Dragon 3.0/4 3.1/4
261. Eraserhead N/A 2.9/4
262. Escape from New York N/A 2.8/4
263. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 2.5/4 3.1/4
264. Even Dwarfs Started Small ( Auch Zwerge haben klein angefangen ) N/A 2.5/4
265. Event Horizon 3.0/4 2.7/4
266. The Evil Dead (1983) 4.0/4 3.0/4
267. Evil Dead 2 3.5/4 3.1/4
268. The Exorcism of Emily Rose 3.5/4 2.6/4
269. The Exorcist (1973) 4.0/4 3.1/4
270. Exorcist II: The Heretic N/A 1.4/4
271. The Exorcist III 3.5/4 2.4/4
272. Exorcist: The Beginning N/A 1.7/4
273. Experiment, The ( Experiment, Das ) N/A 3.0/4
274. The Experiment (2010) N/A 2.6/4
275. Eye, The ( Gin gwai ) 3.0/4 2.7/4
276. Eye 2, The ( Gin gwai 2 ) N/A 2.3/4
277. Eye 10, The aka Eye 3, The ( Gin gwai 10 ) N/A 1.9/4
278. The Faculty N/A 2.4/4
279. Fahrenheit 9/11 N/A 2.6/4
280. Falling Down N/A 2.9/4
281. Fanboys N/A 2.3/4
282. Fargo (1996) 4.0/4 3.2/4
283. Fata Morgana N/A 2.9/4
284. Fear and Loathing in Las Vegas 4.0/4 3.0/4
285. Fermat's Room ( habitaciĂ³n de Fermat, La ) N/A 2.5/4
286. Ferris Bueller's Day Off 4.0/4 3.1/4
287. Fight Club 4.0/4 3.3/4
288. Final Destination (2000) 3.0/4 2.6/4
289. Final Destination 2 2.5/4 2.5/4
290. Final Destination 3 N/A 2.4/4
291. The Final Destination (2009) N/A 2.1/4
292. Finding Nemo 4.0/4 3.2/4
293. Fistful of Dollars, A ( Per un pugno di dollari ) 3.0/4 3.1/4
294. Duck, You Sucker ( GiĂ¹ la testa ) N/A 2.9/4
295. Fitzcarraldo 3.0/4 2.9/4
296. Flags of Our Fathers N/A 2.8/4
297. Flaming Star N/A 2.4/4
298. Flight of the Living Dead: Outbreak on a Plane N/A 2.1/4
299. The Foot Fist Way N/A 2.5/4
300. For a Few Dollars More ( Per qualche dollaro in piĂ¹ ) 4.0/4 3.2/4
301. For Your Consideration N/A 2.4/4
302. Forrest Gump 2.5/4 3.3/4
303. Four Lions N/A 3.0/4
304. Four Rooms N/A 2.6/4
305. The Fourth Kind N/A 2.2/4
306. Frailty 4.0/4 2.9/4
307. Frankenstein (1931) 3.0/4 3.2/4
308. Mary Shelley's Frankenstein 3.0/4 2.4/4
309. Freddy Got Fingered N/A 1.5/4
310. Freddy vs. Jason N/A 2.3/4
311. Freeze Me N/A 2.5/4
312. Friday the 13th (1980) 3.0/4 2.8/4
313. Friday the 13th (2009) N/A 2.1/4
314. Friday the 13th Part 2 2.0/4 2.5/4
315. Friday the 13th Part III N/A 2.3/4
316. Friday the 13th Part IV: The Final Chapter N/A 2.4/4
317. Friday the 13th Part V: A New Beginning N/A 2.1/4
318. Friday the 13th Part VI: Jason Lives N/A 2.3/4
319. Friday the 13th Part VII: The New Blood N/A 2.1/4
320. Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan N/A 1.9/4
321. Fright Night (1985) 3.5/4 2.8/4
322. From Dusk Till Dawn 3.0/4 2.8/4
323. From Hell 3.0/4 2.6/4
324. Frontier(s) ( Frontière(s) ) N/A 2.3/4
325. Frost/Nixon 3.0/4 3.0/4
326. Full Metal Jacket 4.0/4 3.2/4
327. Funny Games (1997) 3.0/4 2.9/4
328. Funny Games (2008) 3.0/4 2.6/4
329. G.I. Blues N/A 2.2/4
330. The Game (1997) 3.5/4 3.0/4
331. Gangster No. 1 N/A 2.4/4
332. Ghost in the Shell ( KĂ´kaku kidĂ´tai ) 3.0/4 3.0/4
333. Ghost in the Shell 2: Innocence 2.5/4 2.7/4
334. Ghost World 3.5/4 2.9/4
335. The Giant Gila Monster N/A 1.8/4
336. Ginger Snaps 3.0/4 2.8/4
337. Girl with the Dragon Tattoo, The ( Män som hatar kvinnor ) 3.0/4 3.1/4
338. Girl Who Played with Fire, The ( Flickan som lekte med elden ) N/A 3.0/4
339. Girl Who Kicked the Hornet's Nest, The ( Luftslottet som sprängdes ) N/A 2.9/4
340. Girls! Girls! Girls! N/A 1.8/4
341. Gladiator (2000) 3.5/4 3.2/4
342. Glengarry Glen Ross 3.5/4 3.0/4
343. The Godfather 3.0/4 3.5/4
344. The Godfather: Part II 2.5/4 3.4/4
345. The Godfather: Part III N/A 2.8/4
346. Gone Baby Gone 3.5/4 3.0/4
347. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
348. Good, the Bad, the Weird, The ( Joheunnom nabbeunnom isanghannom ) 3.0/4 2.9/4
349. Good Will Hunting 2.5/4 3.2/4
350. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
351. The Gorilla (1939) N/A 2.2/4
352. The Graduate 4.0/4 3.2/4
353. Gran Torino 3.5/4 3.2/4
354. The Green Mile 3.5/4 3.3/4
355. Green Street Hooligans N/A 2.9/4
356. Gregory's Girl N/A 2.8/4
357. Grindhouse 4.0/4 2.8/4
358. Grizzly Man 4.0/4 3.1/4
359. Groundhog Day 3.0/4 3.0/4
360. Ju-On: The Grudge 4.0/4 2.8/4
361. The Grudge (2004) 3.5/4 2.2/4
362. Ju-On: The Grudge 2 ( Ju-On 4 ) N/A 2.6/4
363. The Grudge 2 3.5/4 1.9/4
364. The Grudge 3 N/A 2.4/4
365. H ( H: Murmur ) N/A 2.9/4
366. Hate ( haine, La ) N/A 3.1/4
367. Halloween (1978) 3.0/4 3.2/4
368. Halloween (2007) 3.0/4 2.4/4
369. Halloween II (2009) N/A 2.1/4
370. Hamburger Hill N/A 2.7/4
371. Hang 'em High 3.0/4 2.8/4
372. The Hangover 1.5/4 3.0/4
373. Hannibal (2001) N/A 2.5/4
374. The Happening (2008) N/A 1.9/4
375. Hard Boiled ( Lat sau san taam ) 3.0/4 2.9/4
376. Hard Candy N/A 2.9/4
377. Hard Eight N/A 2.9/4
378. Haunting in Connecticut, The N/A 2.5/4
379. Heart of Glass ( Herz aus Glas ) N/A 3.0/4
380. Heat (1995) 3.0/4 3.2/4
381. Heathers 3.0/4 2.9/4
382. Hellboy (2004) 2.5/4 2.7/4
383. Hellboy II: The Golden Army 2.5/4 2.7/4
384. Hellraiser (1987) N/A 2.8/4
385. Henry: Portrait of a Serial Killer N/A 2.9/4
386. Caché 2.5/4 2.9/4
387. High Plains Drifter 4.0/4 3.0/4
388. The Hills Have Eyes (1977) 2.5/4 2.5/4
389. The Hills Have Eyes (2006) 3.0/4 2.6/4
390. The Hills Have Eyes II (2007) N/A 2.1/4
391. A History of Violence 3.0/4 3.0/4
392. The Hitcher (1986) 4.0/4 2.8/4
393. The Hitchhiker's Guide to the Galaxy N/A 2.6/4
394. Hobo with a Shotgun N/A 2.5/4
395. The Hole (2001) N/A 2.4/4
396. Holy Batmania N/A 2.7/4
397. Host, The ( Gwoemul ) 3.5/4 2.9/4
398. Hostel 3.5/4 2.3/4
399. Hostel: Part II N/A 2.3/4
400. Hot Fuzz 4.0/4 3.0/4
401. House of Flying Daggers ( Shi mian mai fu ) 3.0/4 2.9/4
402. The House of the Devil (2009) 2.5/4 2.7/4
403. The Hudsucker Proxy N/A 2.7/4
404. Hulk N/A 2.1/4
405. Human Traffic N/A 2.3/4
406. The Hurt Locker 3.0/4 3.1/4
407. I Am Legend 3.0/4 2.8/4
408. I Heart Huckabees N/A 2.6/4
409. I Know What You Did Last Summer (1997) N/A 2.2/4
410. I, Robot 3.0/4 2.7/4
411. Day of the Woman ( I Spit on Your Grave ) N/A 2.3/4
412. I Spit on Your Grave (2010) N/A 2.5/4
413. I Still Know What You Did Last Summer N/A 1.5/4
414. I'll Always Know What You Did Last Summer N/A 1.7/4
415. I'm Gonna Git You Sucka N/A 2.1/4
416. If.... N/A 2.8/4
417. In Cold Blood N/A 2.9/4
418. In the Loop 3.5/4 3.0/4
419. Inception 2.5/4 3.3/4
420. An Inconvenient Truth N/A 2.6/4
421. The Incredible Hulk 2.5/4 2.7/4
422. The Incredible Shrinking Man N/A 3.0/4
423. The Incredibles 4.0/4 3.1/4
424. Infection ( Kansen ) N/A 2.5/4
425. Infernal Affairs ( Mou gaan dou ) N/A 3.0/4
426. Inglourious Basterds (2009) 3.5/4 3.2/4
427. Inland Empire N/A 2.6/4
428. Inside Deep Throat N/A 2.4/4
429. Insidious 2.5/4 2.8/4
430. Insomnia (2002) N/A 2.7/4
431. Interview with the Vampire 3.5/4 3.0/4
432. Invasion of the Body Snatchers (1956) 3.5/4 3.0/4
433. Iron Man (2008) 3.0/4 3.1/4
434. Iron Man 2 2.5/4 2.8/4
435. Irreversible N/A 2.6/4
436. Stephen King's It 2.5/4 2.8/4
437. It Came from Outer Space N/A 2.5/4
438. It's a Wonderful Life 3.5/4 3.3/4
439. Jackass: The Movie N/A 2.3/4
440. Jackie Brown 3.0/4 2.9/4
441. Jacob's Ladder (1990) 3.0/4 2.9/4
442. Jailhouse Rock N/A 2.5/4
443. Jason Goes to Hell: The Final Friday N/A 1.6/4
444. Jason X N/A 1.7/4
445. Jaws 4.0/4 3.2/4
446. Jay and Silent Bob Strike Back N/A 2.5/4
447. Jerry Maguire N/A 2.8/4
448. Jersey Girl (2004) N/A 2.3/4
449. Johnny Dangerously N/A 2.4/4
450. J.S.A.: Joint Security Area ( Gongdong gyeongbi guyeok JSA ) N/A 2.8/4
451. Jurassic Park 3.0/4 3.2/4
452. Lost World: Jurassic Park 2.5/4 2.5/4
453. Jurassic Park 3 N/A 2.3/4
454. Kalifornia N/A 2.7/4
455. Kick-Ass 3.5/4 3.0/4
456. Kid Galahad (1962) N/A 2.4/4
457. Kids (1995) N/A 2.7/4
458. Kill Bill: Volume 1 4.0/4 3.0/4
459. Kill Bill: Volume 2 3.5/4 3.0/4
460. The Killer Shrews N/A 2.0/4
461. Killing Zoe N/A 2.2/4
462. King Creole N/A 2.5/4
463. King Kong (2005) 3.0/4 2.7/4
464. The King of Comedy (1983) 4.0/4 3.1/4
465. King of New York 3.0/4 2.8/4
466. The King's Speech 4.0/4 3.2/4
467. Knocked Up 3.5/4 2.8/4
468. Kurt & Courtney N/A 2.3/4
469. L.A. Confidential 3.0/4 3.2/4
470. Lady Vengeance ( Chinjeolhan geumjassi ) N/A 3.0/4
471. George A. Romero's Land of the Dead 2.5/4 2.5/4
472. The Langoliers N/A 2.2/4
473. The Last Broadcast N/A 2.5/4
474. The Last Exorcism 3.5/4 2.2/4
475. Last House on the Left (1972) 2.5/4 2.7/4
476. The Last House on the Left (2009) 3.0/4 2.7/4
477. The Last King of Scotland 3.5/4 3.0/4
478. The Last Temptation of Christ N/A 2.9/4
479. The League of Gentlemen's Apocalypse N/A 2.8/4
480. Leaving Las Vegas N/A 3.0/4
481. Lemmy N/A 2.8/4
482. Professional, The ( Léon ) 3.5/4 3.3/4
483. Let Me In N/A 2.9/4
484. Let the Right One In ( LĂ¥t den rätte komma in ) 4.0/4 3.1/4
485. Letters from Iwo Jima 3.5/4 3.1/4
486. The Life Aquatic with Steve Zissou N/A 2.8/4
487. Life is Beautiful ( vita è bella, La ) 3.0/4 3.2/4
488. Little Miss Sunshine 3.0/4 3.1/4
489. Lock, Stock and Two Smoking Barrels 3.5/4 3.1/4
490. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.0/4 3.3/4
491. Lord of the Rings: The Two Towers 3.5/4 3.3/4
492. Lord of the Rings: The Return of the King 3.5/4 3.4/4
493. The Lost Boys 3.0/4 2.9/4
494. Lost Highway 3.0/4 2.8/4
495. Lost in Translation 3.0/4 2.9/4
496. Love Me Tender N/A 2.2/4
497. Loving You N/A 2.4/4
498. Machete 3.5/4 2.6/4
499. The Machinist 3.0/4 2.9/4
500. Mad Max 3.0/4 2.9/4
501. Mad Max 2: The Road Warrior 2.5/4 3.0/4
502. Mad Max: Beyond Thunderdome 1.5/4 2.6/4
503. The Mad Monster N/A 1.6/4
504. The Madness of King George N/A 2.8/4
505. The Magnificent Seven (1960) 3.5/4 3.2/4
506. Magnolia 4.0/4 3.1/4
507. Magnum Force 3.5/4 2.8/4
508. Mallrats N/A 2.7/4
509. Man Bites Dog N/A 2.7/4
510. The Man Who Wasn't There (2001) N/A 2.9/4
511. The Manchurian Candidate (2004) N/A 2.7/4
512. Manhunter (1986) N/A 2.8/4
513. Manual, The ( Jisatsu manyuaru ) N/A 2.0/4
514. mariachi, El 3.5/4 2.7/4
515. Mars Attacks! N/A 2.3/4
516. Martyrs (2008) 3.5/4 3.0/4
517. The Matrix 3.5/4 3.2/4
518. The Matrix Reloaded 2.5/4 2.6/4
519. The Matrix Revolutions 1.5/4 2.5/4
520. Memento 4.0/4 3.2/4
521. Memento Mori ( Yeogo goedam II ) N/A 2.7/4
522. Men in Black (1997) 3.0/4 2.8/4
523. Men in Black 2 N/A 2.2/4
524. The Men Who Stare at Goats N/A 2.5/4
525. Metallica: Some Kind of Monster N/A 2.8/4
526. A Mighty Wind N/A 2.9/4
527. Million Dollar Baby (2004) 3.5/4 3.1/4
528. Minority Report 3.5/4 2.9/4
529. Misery 3.5/4 3.1/4
530. The Mist 4.0/4 2.7/4
531. Monster from a Prehistoric Planet ( DaikyojĂ» Gappa ) N/A 2.7/4
532. The Monster Maker (1944) N/A 2.2/4
533. The Monster Walks N/A 1.6/4
534. Monster's Ball N/A 2.7/4
535. Monsters (2010) N/A 2.5/4
536. Monsters, Inc. 4.0/4 3.2/4
537. Monty Python and the Holy Grail 4.0/4 3.2/4
538. Monty Python's Life of Brian 3.5/4 3.1/4
539. Monty Python's The Meaning of Life N/A 2.9/4
540. Moon 3.5/4 3.1/4
541. The Mothman Prophecies N/A 2.5/4
542. Mulholland Drive 4.0/4 3.0/4
543. Munich 3.5/4 3.0/4
544. Muppet Christmas Carol N/A 2.9/4
545. The Muppet Movie 3.5/4 2.9/4
546. Eddie Murphy Raw N/A 2.7/4
547. Stan Lee's Mutants, Monsters & Marvels N/A 2.3/4
548. My Best Friend ( Mein liebster Feind - Klaus Kinski ) N/A 3.1/4
549. My Little Eye N/A 2.1/4
550. My Name is Bruce 2.5/4 2.4/4
551. My Wrongs 8245-8249 and 117 N/A 3.0/4
552. Mystery Men (1999) N/A 2.3/4
553. Mystic River 4.0/4 3.1/4
554. Napoleon Dynamite N/A 2.6/4
555. Natural Born Killers N/A 2.8/4
556. Near Dark 4.0/4 2.8/4
557. Night of the Living Dead (1968) 4.0/4 3.1/4
558. Night of the Living Dead (1990) 2.5/4 2.6/4
559. Night Watch ( Nochnoy dozor ) 2.5/4 2.5/4
560. A Nightmare on Elm Street (1984) 3.0/4 3.0/4
561. A Nightmare on Elm Street (2010) N/A 2.2/4
562. Nil by Mouth N/A 2.6/4
563. No Country for Old Men 3.5/4 3.2/4
564. Nosferatu the Vampyre ( Nosferatu: Phantom der Nacht ) 2.5/4 3.0/4
565. Notes on a Scandal N/A 2.9/4
566. The Notorious Bettie Page N/A 2.5/4
567. O Brother Where Art Thou 3.0/4 3.0/4
568. Old School 3.0/4 2.8/4
569. Oldboy ( Oldeuboi ) 4.0/4 3.2/4
570. The Omega Man N/A 2.6/4
571. Omen ( Sung horn ) N/A 2.7/4
572. The Omen (1976) 3.0/4 2.9/4
573. Damien: Omen II N/A 2.6/4
574. Omen 3: The Final Conflict N/A 2.3/4
575. Once Upon a Time in America 3.5/4 3.2/4
576. Once Upon a Time in Mexico N/A 2.6/4
577. Once Upon a Time in the West 3.5/4 3.2/4
578. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
579. One Hour Photo N/A 2.6/4
580. Open Water N/A 2.3/4
581. Open Your Eyes ( Abre los ojos ) 3.0/4 3.0/4
582. Calvaire ( Ordeal, The ) N/A 2.7/4
583. Ordinary People (1980) N/A 3.0/4
584. Orphan N/A 2.8/4
585. Orphanage, The ( orfanato, El ) 3.0/4 2.9/4
586. The Other Guys 3.0/4 2.6/4
587. Our Relations N/A 2.5/4
588. The Outlaw Josey Wales 3.5/4 3.1/4
589. Outpost (2008) N/A 2.6/4
590. Pack Up Your Troubles (1932) N/A 2.7/4
591. Pale Rider 3.5/4 2.9/4
592. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 3.0/4 3.2/4
593. Paranormal Activity 3.5/4 2.5/4
594. Paranormal Activity 2 N/A 2.3/4
595. Pardon Us N/A 2.4/4
596. Paris, Texas 3.5/4 3.1/4
597. Party Party N/A 2.3/4
598. The Passion of the Christ N/A 2.7/4
599. Paul N/A 2.7/4
600. The People vs. Larry Flynt N/A 2.8/4
601. The Phantom from 10,000 Leagues N/A 2.4/4
602. Phone Booth N/A 2.6/4
603. Pi 4.0/4 2.8/4
604. Piranha 3D 2.5/4 2.4/4
605. Plan 9 from Outer Space N/A 1.8/4
606. Planet of the Apes (2001) N/A 2.2/4
607. Platoon 3.5/4 3.2/4
608. Play Misty for Me N/A 2.9/4
609. Pleasantville N/A 2.8/4
610. Pontypool N/A 2.6/4
611. Predator (1987) 3.0/4 3.0/4
612. Predator 2 N/A 2.4/4
613. Premonition ( Yogen ) N/A 3.0/4
614. The Prestige (2006) 4.0/4 3.1/4
615. Pretty in Pink 3.0/4 2.8/4
616. Primer N/A 2.8/4
617. The Proposition (2005) 3.5/4 2.8/4
618. Psycho (1960) 3.0/4 3.3/4
619. Public Enemies N/A 2.7/4
620. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
621. Pulse ( Kairo ) 2.0/4 2.5/4
622. Pulse (2006) N/A 1.5/4
623. Punch Drunk Love N/A 2.8/4
624. Quarantine 3.5/4 2.4/4
625. Quarantine 2: Terminal N/A 2.4/4
626. The Quick and the Dead (1995) 3.5/4 2.6/4
627. Quiz Show 3.0/4 2.9/4
628. R-Point N/A 2.6/4
629. Raging Bull 3.0/4 3.3/4
630. Rain Man 3.0/4 3.1/4
631. Raising Arizona 3.0/4 2.9/4
632. Ramones Raw N/A 2.7/4
633. Ransom (1996) 3.0/4 2.6/4
634. Ratatouille 3.5/4 3.1/4
635. Rear Window 3.5/4 3.3/4
636. [ Rec ] 4.0/4 2.9/4
637. [ Rec ] 2 N/A 2.7/4
638. Red Dragon (2002) N/A 2.7/4
639. Reign of Fire N/A 2.4/4
640. Repo Man (1984) 4.0/4 2.5/4
641. Requiem for a Dream 3.5/4 3.1/4
642. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
643. Resident Evil (2002) 2.0/4 2.7/4
644. Resident Evil: Apocalypse 2.5/4 2.5/4
645. Resident Evil: Extinction 2.5/4 2.6/4
646. Resident Evil: Afterlife 2.5/4 2.5/4
647. Return to the Batcave: The Misadventures of Adam and Burt N/A 3.0/4
648. Revolt of the Zombies N/A 2.8/4
649. Ricochet N/A 2.5/4
650. Right at Your Door N/A 2.4/4
651. Ring 0 - Birthday ( Ringu 0: BĂ¢sudei ) N/A 2.6/4
652. Ringu 3.5/4 2.8/4
653. Ringu 2 N/A 2.3/4
654. The Ring (2002) 3.5/4 2.7/4
655. The Ring Two N/A 1.9/4
656. Rising Damp N/A 3.0/4
657. Road to Perdition 3.5/4 3.0/4
658. RoboCop (1987) 3.0/4 2.9/4
659. Robot Monster N/A 1.8/4
660. Rock 'n' Roll High School N/A 1.9/4
661. Chris Rock: Bigger & Blacker 3.5/4 2.9/4
662. Chris Rock: Kill the Messenger N/A 3.0/4
663. Chris Rock: Never Scared N/A 2.4/4
664. Roger & Me N/A 2.8/4
665. Rogue (2007) N/A 2.6/4
666. Rollerball (1975) N/A 2.5/4
667. Rosemary's Baby N/A 3.0/4
668. Roustabout N/A 2.5/4
669. The Royal Tenenbaums 2.5/4 2.9/4
670. Run Lola Run ( Lola rennt ) 3.0/4 2.9/4
671. Salem's Lot (1979) 3.0/4 2.7/4
672. Salem's Lot (2004) 2.5/4 2.5/4
673. Saps at Sea N/A 2.7/4
674. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
675. Saw 3.5/4 2.9/4
676. Saw II 3.0/4 2.5/4
677. Saw III 2.5/4 2.4/4
678. Saw IV N/A 2.0/4
679. Saw V N/A 2.3/4
680. Saw VI 2.0/4 2.6/4
681. Saw 3D: The Final Chapter N/A 2.4/4
682. A Scanner Darkly N/A 2.7/4
683. Scarface (1983) 3.5/4 3.2/4
684. Schindler's List 3.5/4 3.4/4
685. Science of Sleep, The ( Science des rĂªves, La ) N/A 2.6/4
686. Scratch N/A 2.6/4
687. Secret Window N/A 2.4/4
688. Seraphim Falls N/A 2.7/4
689. Series 7: The Contenders N/A 2.6/4
690. Se7en 4.0/4 3.3/4
691. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) 3.5/4 3.3/4
692. Seventh Moon 3.5/4 2.7/4
693. Severance 2.5/4 2.5/4
694. Sharkwater N/A 2.2/4
695. Shaun of the Dead 4.0/4 3.1/4
696. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
697. Sherlock Holmes (2009) 3.0/4 2.9/4
698. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
699. Shrek 3.5/4 3.1/4
700. Shutter Island 3.5/4 3.1/4
701. Sicko 3.0/4 2.9/4
702. Signs N/A 2.7/4
703. The Silence of the Lambs 3.0/4 3.4/4
704. Silent Hill 2.5/4 2.5/4
705. The Simpsons Movie 2.5/4 2.7/4
706. Sin City 4.0/4 3.0/4
707. The Sixth Sense 3.0/4 3.2/4
708. Sling Blade 3.5/4 3.1/4
709. Snakes on a Plane N/A 2.2/4
710. Snatch 3.5/4 3.1/4
711. Solaris N/A 2.4/4
712. Son of Rambow N/A 2.8/4
713. Sons of the Desert N/A 2.8/4
714. South Park: Bigger, Longer & Uncut 3.5/4 2.9/4
715. Speedway (1968) N/A 2.6/4
716. Spider-Man 3.0/4 2.9/4
717. Spider-Man 2 3.5/4 2.9/4
718. Spider-Man 3 2.0/4 2.5/4
719. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 3.0/4 3.3/4
720. Splinter 3.0/4 2.8/4
721. The SpongeBob SquarePants Movie N/A 2.6/4
722. The Squid and the Whale 2.5/4 2.9/4
723. Stake Land N/A 2.5/4
724. The Stand N/A 2.7/4
725. Stand by Me 3.0/4 3.2/4
726. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace N/A 2.4/4
727. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones N/A 2.4/4
728. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2.5/4 2.8/4
729. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
730. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
731. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.5/4 3.2/4
732. The Station Agent N/A 3.0/4
733. Stranger Than Fiction 3.0/4 2.8/4
734. Straw Dogs (1971) N/A 2.8/4
735. Stroszek N/A 3.1/4
736. Sucker Punch N/A 2.3/4
737. Sudden Impact N/A 2.5/4
738. Sunshine (2007) 3.0/4 2.9/4
739. Super N/A 2.5/4
740. Super Size Me 3.0/4 2.8/4
741. Superbad 3.5/4 2.9/4
742. Superman Returns N/A 2.5/4
743. Survival of the Dead N/A 1.8/4
744. Swiss Miss N/A 2.2/4
745. High Tension ( Haute tension ) 3.0/4 2.8/4
746. Sympathy for Mr. Vengeance ( Boksuneun naui geot ) 3.0/4 3.0/4
747. Tale of Two Sisters, A ( Janghwa, Hongryeon ) 3.5/4 3.0/4
748. Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby N/A 2.6/4
749. Tarantula N/A 2.4/4
750. Taxi Driver (1976) 2.5/4 3.3/4
751. Team America: World Police 4.0/4 2.6/4
752. Tenacious D in: The Pick of Destiny N/A 2.3/4
753. The Terminator 3.5/4 3.1/4
754. Terminator 2: Judgement Day 2.5/4 3.2/4
755. Terminator 3: Rise of the Machines 2.5/4 2.4/4
756. The Texas Chainsaw Massacre (1974) 4.0/4 2.9/4
757. The Texas Chainsaw Massacre (2003) 3.5/4 2.5/4
758. The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning N/A 1.9/4
759. That's Carry On N/A 2.0/4
760. Them! (1954) 3.5/4 2.8/4
761. Them ( Ils ) N/A 2.4/4
762. There Will Be Blood 3.0/4 3.1/4
763. There's Something About Mary N/A 2.8/4
764. They Live N/A 2.9/4
765. The Thin Red Line 3.0/4 2.9/4
766. The Thing (1982) 4.0/4 3.2/4
767. The Thing from Another World N/A 2.7/4
768. Thirst ( Bakjwi ) 3.0/4 3.0/4
769. This is England 3.0/4 3.0/4
770. This is Spinal Tap 3.5/4 3.1/4
771. This Island Earth N/A 2.5/4
772. The Three Burials of Melquiades Estrada 3.5/4 2.8/4
773. Three Kings N/A 2.8/4
774. Three... Extremes ( Sam gang yi ) 3.5/4 2.7/4
775. Thumbsucker N/A 2.7/4
776. To Die For (1995) N/A 2.6/4
777. Tombstone 4.0/4 3.1/4
778. Toy Story 4.0/4 3.3/4
779. Toy Story 2 4.0/4 3.1/4
780. Toy Story 3 4.0/4 3.3/4
781. Traffic (2000) 3.5/4 3.0/4
782. Trainspotting 3.0/4 3.1/4
783. Trees Lounge N/A 2.8/4
784. Trekkies N/A 2.8/4
785. True Grit (1969) N/A 3.0/4
786. True Grit (2010) 4.0/4 3.1/4
787. True Romance 3.5/4 3.1/4
788. The Truman Show 3.0/4 3.0/4
789. 12 Monkeys 3.0/4 3.1/4
790. 24 Hour Party People N/A 2.7/4
791. Twin Peaks: Fire Walk With Me N/A 2.7/4
792. Unbreakable N/A 2.8/4
793. Unforgiven (1992) 4.0/4 3.3/4
794. The Untouchables (1987) 3.0/4 3.1/4
795. Up (2009) 3.0/4 3.3/4
796. The Usual Suspects 3.5/4 3.3/4
797. V for Vendetta 3.5/4 3.0/4
798. National Lampoon's Vacation 3.5/4 2.9/4
799. The Vampire Bat N/A 2.3/4
800. Vanilla Sky N/A 2.4/4
801. Versus N/A 2.6/4
802. Vertigo (1958) 3.5/4 3.2/4
803. Very Bad Things N/A 2.1/4
804. The Village (2004) N/A 2.4/4
805. The Virgin Suicides N/A 2.8/4
806. Viva Las Vegas N/A 2.4/4
807. Waiting... (2005) N/A 2.5/4
808. Waiting for Guffman 3.0/4 3.0/4
809. Wal-Mart: The High Cost of Low Prices N/A 2.7/4
810. Walk Hard: The Dewey Cox Story N/A 2.6/4
811. Walk the Line 3.0/4 3.1/4
812. Wall-E 4.0/4 3.2/4
813. The War of the Worlds (2005) N/A 2.6/4
814. The Warriors (1979) 3.5/4 2.9/4
815. The Wasp Woman N/A 1.7/4
816. Wasting Away ( Aaah! Zombies!! ) N/A 1.9/4
817. Watchmen 4.0/4 2.8/4
818. Way Out West (1937) N/A 2.8/4
819. Wayne's World N/A 2.8/4
820. Wayne's World 2 N/A 2.4/4
821. W Delta Z ( Killing Gene, The ) N/A 2.3/4
822. Weird Science N/A 2.7/4
823. What's Eating Gilbert Grape 3.0/4 3.1/4
824. Whatever Works N/A 2.6/4
825. When The Levees Broke: A Requiem in Four Acts N/A 3.2/4
826. Where the Wild Things Are N/A 2.6/4
827. The Wicker Man (1975) 3.0/4 2.9/4
828. Wild at Heart N/A 2.8/4
829. The Wild Bunch 4.0/4 3.1/4
830. Withnail & I 3.0/4 2.9/4
831. Wolf Creek 4.0/4 2.1/4
832. Wonder Boys N/A 2.9/4
833. Wonderland (2003) N/A 2.4/4
834. The Woodsman N/A 2.7/4
835. Zombie Diaries 2 N/A 2.1/4
836. Woyzeck (1979) N/A 2.9/4
837. The Wrestler (2008) 4.0/4 3.1/4
838. Wyatt Earp N/A 2.6/4
839. X-Men 3.0/4 2.9/4
840. X2 - X-Men United 3.0/4 2.9/4
841. X-Men: The Last Stand 2.5/4 2.6/4
842. X-Men Origins: Wolverine 2.5/4 2.7/4
843. X-Men: First Class 3.5/4 3.1/4
844. YellowBrickRoad N/A 2.0/4
845. Young Guns (1988) 3.5/4 2.8/4
846. Young Guns II 3.0/4 2.4/4
847. Zack and Miri Make a Porno N/A 2.6/4
848. Zodiac (2007) 3.5/4 2.9/4
849. The Zombie Diaries N/A 2.3/4
850. Zombieland 3.0/4 3.0/4
851. Zoolander N/A 2.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name