Top Movie List by vipzz

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. 50/50 N/A 3.1/4
2. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
3. Fight Club 4.0/4 3.3/4
4. The Dark Knight 3.5/4 3.4/4
5. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
6. Inception 3.5/4 3.3/4
7. Gladiator (2000) 3.5/4 3.2/4
8. Die Hard 3.5/4 3.3/4
9. Memento 3.5/4 3.2/4
10. Terminator 2: Judgement Day 3.5/4 3.2/4
11. The Lion King (1994) 3.0/4 3.3/4
12. The Sixth Sense 3.5/4 3.2/4
13. Toy Story 3 4.0/4 3.3/4
14. Jurassic Park 3.5/4 3.2/4
15. Up (2009) 3.0/4 3.3/4
16. Wall-E 4.0/4 3.2/4
17. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.5/4 3.1/4
18. No Country for Old Men 3.5/4 3.2/4
19. Indiana Jones and the Last Crusade 3.0/4 3.2/4
20. Inglourious Basterds (2009) 3.0/4 3.2/4
21. The Bourne Ultimatum 3.5/4 3.2/4
22. The Bourne Identity (2002) 3.0/4 3.1/4
23. Iron Man (2008) 3.5/4 3.1/4
24. Avatar 4.0/4 3.0/4
25. Platoon 3.5/4 3.2/4
26. The Great Escape 3.5/4 3.3/4
27. The Terminator 3.0/4 3.1/4
28. ET: The Extra-Terrestrial 3.5/4 3.1/4
29. Shutter Island 3.5/4 3.1/4
30. Casino Royale (2006) 3.0/4 3.1/4
31. 12 Monkeys 3.0/4 3.1/4
32. Zombieland 3.0/4 3.0/4
33. Ratatouille 4.0/4 3.1/4
34. District 9 3.0/4 3.0/4
35. Enter the Dragon 3.5/4 3.1/4
36. Spartacus 3.5/4 3.1/4
37. Taken (2009) 3.0/4 3.0/4
38. Titanic (1997) 3.5/4 3.0/4
39. Gandhi 4.0/4 3.1/4
40. The Bourne Supremacy 3.5/4 3.1/4
41. Modern Times 3.5/4 3.3/4
42. Toy Story 2 3.0/4 3.1/4
43. 28 Days Later 3.0/4 3.0/4
44. Apollo 13 3.5/4 3.1/4
45. Close Encounters of the Third Kind 3.0/4 3.1/4
46. The Day the Earth Stood Still (1951) 3.5/4 3.0/4
47. The Wrestler (2008) 3.5/4 3.1/4
48. The Blind Side 3.0/4 3.0/4
49. The Wild Bunch 3.0/4 3.1/4
50. 3:10 to Yuma (2007) 3.0/4 3.0/4
51. Indiana Jones and the Temple of Doom 3.0/4 3.0/4
52. The Hurt Locker 3.5/4 3.1/4
53. Dawn of the Dead (1979) 3.0/4 3.1/4
54. Evil Dead 2 3.0/4 3.1/4
55. The Cove 4.0/4 3.2/4
56. 127 Hours 3.0/4 3.0/4
57. Predator (1987) 4.0/4 3.0/4
58. The Town (2010) 3.0/4 3.0/4
59. Superman (1978) 2.5/4 3.0/4
60. Rambo: First Blood 3.5/4 3.0/4
61. Rise of the Planet of the Apes 3.5/4 3.0/4
62. Fast Five 3.5/4 2.9/4
63. In Time 3.5/4 2.6/4
64. Puss in Boots (2011) 2.5/4 2.6/4
65. RA. One 2.0/4 2.7/4
66. Paranormal Activity 3 3.5/4 2.5/4
67. Wrong Turn 4: Bloody Beginnings 2.0/4 2.3/4
68. The Thing (2011) 2.5/4 2.5/4
69. Real Steel 3.5/4 2.9/4
70. The Godfather 4.0/4 3.5/4
71. The Matrix 3.0/4 3.2/4
72. Night of the Living Dead (1968) N/A 3.1/4
73. Spider-Man 4.0/4 2.9/4
74. A.I. Artificial Intelligence 3.0/4 2.7/4
75. Sherlock Holmes: A Game of Shadows 3.5/4 2.9/4
76. Happy Feet Two 3.0/4 2.3/4
77. The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1 2.5/4 2.3/4
78. Immortals (2011) 3.0/4 2.5/4
79. The Adventures of Tintin 4.0/4 2.8/4
80. Mission: Impossible - Ghost Protocol 3.0/4 3.0/4
81. We Bought a Zoo 3.5/4 2.8/4
82. Don 2 3.0/4 2.6/4
83. Alvin and the Chipmunks: Chip-Wrecked 2.5/4 2.3/4
84. Raiders of the Lost Ark 3.0/4 3.3/4
85. The Godfather: Part II 3.5/4 3.4/4
86. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
87. Se7en 3.5/4 3.3/4
88. Back to the Future 3.0/4 3.3/4
89. Braveheart (1995) 3.0/4 3.2/4
90. The Departed 3.0/4 3.3/4
91. The Usual Suspects 3.0/4 3.3/4
92. Aliens 3.0/4 3.3/4
93. Finding Nemo 3.0/4 3.2/4
94. City of God ( Cidade de Deus ) 2.5/4 3.3/4
95. Rocky (1976) 4.0/4 3.2/4
96. How to Train Your Dragon (2010) 2.5/4 3.2/4
97. Shrek 3.0/4 3.1/4
98. Tangled (2010) 3.0/4 3.1/4
99. X-Men: First Class 3.0/4 3.1/4
100. Harry Potter and the Half-Blood Prince 3.0/4 3.0/4
101. Terminator Salvation 3.0/4 2.6/4
102. Deja Vu (2006) 2.5/4 2.7/4
103. The Matrix Revolutions 3.0/4 2.5/4
104. Alien 3 3.0/4 2.5/4
105. 2012 3.5/4 2.5/4
106. Predator 2 3.0/4 2.4/4
107. Transformers: Revenge of the Fallen 3.0/4 2.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name