Peter Jackson: Best to Worst
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Lord of the Rings: The Return of the King | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Lord of the Rings: The Two Towers | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | The Hobbit: The Battle of Five Armies | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | The Hobbit: An Unexpected Journey | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | The Hobbit: The Desolation of Smaug | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | King Kong (2005) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 8. | The Lovely Bones | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 9. | They Shall Not Grow Old | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 10. | The Frighteners | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 11. | Dead Alive ( Braindead ) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Heavenly Creatures | 2.5/4 | 2.8/4 | 



