Top Horror
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Jaws | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Sleepy Hollow | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 3. | The Shining (1980) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Frankenstein (2025) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Poltergeist (1982) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | I Am Legend | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Dracula Untold | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 8. | The Fog (1980) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 9. | The Lovely Bones | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 10. | Last Voyage of the Demeter | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 11. | Army of the Dead | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 12. | Last Night in Soho | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Dracula (1992) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 14. | The Omen (1976) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 15. | The Woman in Black (2012) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 16. | The Others (2001) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 17. | Halloween (1978) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 18. | Interview with the Vampire | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 19. | Pet Sematary (1989) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 20. | The Ring (2002) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 21. | The Wolfman (2010) | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 22. | A Christmas Carol (1984) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 23. | Underworld: Rise of the Lycans | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 24. | The Silence of the Lambs | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 25. | The Conjuring | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 26. | Sinners (2025) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 27. | Ghost (1990) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 28. | Zombieland: Double Tap | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 29. | World War Z | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 30. | The Exorcism of Emily Rose | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 31. | Doctor Sleep | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 32. | Zombieland | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 33. | The Gorge | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 34. | The Conjuring 2 | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 35. | Lee Cronin's The Mummy | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 36. | Primate (2026) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 37. | The Pope's Exorcist | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 38. | The Nun II | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 39. | Psycho (1960) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 40. | Underworld: Blood Wars | 3.5/4 | 2.0/4 | |
| 41. | The Curse of La Llorona | 3.5/4 | 1.9/4 | |
| 42. | Underworld: Evolution | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 43. | The Conjuring: The Devil Made Me Do It | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 44. | Weapons (2025) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 45. | The Amityville Horror (2005) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 46. | The Seventh Sign | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 47. | Salem's Lot (2024) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 48. | Dracula (1979) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 49. | The Mummy (2017) | 3.5/4 | 2.1/4 | |
| 50. | Underworld Awakening | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 51. | The Serpent and the Rainbow | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 52. | End of Days | 3.5/4 | 2.2/4 | |
| 53. | Hereditary | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 54. | Van Helsing | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 55. | The Conjuring: Last Rites | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 56. | Evil Dead (2013) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 57. | Abigail (2024) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 58. | Angel Heart | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 59. | The Cabin in the Woods | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 60. | Victor Frankenstein (2015) | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 61. | The Colony (2013) | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 62. | Mother! (2017) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 63. | The Substance | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 64. | Haunted Mansion (2023) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 65. | Hellboy (2019) | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 66. | Annabelle: Creation | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 67. | Wolfen | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 68. | 47 Meters Down | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 69. | The First Omen | 3.0/4 | 2.9/4 |



