2022: Best to Worst by Norrin

2022: Best to Worst

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Woman King 4.0/4 2.8/4
2. Devotion (2022) 4.0/4 2.9/4
3. Prey (2022) 3.5/4 3.0/4
4. Avatar: The Way of Water 4.0/4 2.9/4
5. The Northman 4.0/4 2.9/4
6. Top Gun: Maverick 3.5/4 3.3/4
7. Elvis (2022) 3.5/4 2.9/4
8. All Quiet on the Western Front ( Im Westen nichts Neues ) 3.5/4 3.3/4
9. Medieval 3.5/4 2.4/4
10. Doctor Strange in the Multiverse of Madness 3.5/4 2.9/4
11. Glass Onion: A Knives Out Mystery 3.5/4 3.1/4
12. Emancipation 3.5/4 2.6/4
13. Jurassic World Dominion 3.0/4 2.3/4
14. Babylon (2022) 3.5/4 2.6/4
15. Thor: Love and Thunder 3.5/4 2.5/4
16. Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore 3.0/4 2.1/4
17. Where the Crawdads Sing 3.5/4 2.4/4
18. The Cursed (2022) 3.5/4 2.5/4
19. Against the Ice 3.5/4 3.0/4
20. The Banshees of Inisherin 3.5/4 3.3/4
21. Black Adam 3.5/4 2.2/4
22. Father Stu 3.5/4 2.6/4
23. Beast (2022/II) 3.5/4 2.3/4
24. Fall (2022) 3.5/4 2.9/4
25. Downton Abbey: A New Era 3.5/4 2.3/4
26. Death on the Nile (2022) 3.5/4 2.5/4
27. RRR (Rise Roar Revolt) 3.5/4 3.4/4
28. Samaritan (2022) 3.5/4 2.4/4
29. Uncharted 3.5/4 2.5/4
30. The Fabelmans 3.5/4 3.2/4
31. Violent Night 3.5/4 2.8/4
32. Three Thousand Years of Longing 3.5/4 2.6/4
33. The Unbearable Weight of Massive Talent 3.5/4 2.9/4
34. The Contractor (2022) 3.5/4 2.2/4
35. Last Seen Alive 3.5/4 2.8/4
36. Memory (2022) 3.0/4 2.2/4
37. Moonfall 3.0/4 1.9/4
38. Morbius 3.0/4 1.8/4
39. On the Line (2022) 3.0/4 2.7/4
40. Bullet Train (2022) 3.0/4 3.1/4
41. Don't Worry Darling 3.0/4 2.3/4
42. Dog 3.0/4 2.6/4
43. The Batman (2022) 3.0/4 3.1/4
44. The Devil Conspiracy 3.0/4 2.3/4
45. Blacklight 3.0/4 1.8/4
46. Sisu 3.0/4 3.1/4
47. Troll (2022) 3.0/4 2.3/4
48. Infinite Storm 3.0/4 2.3/4
49. The Wonder (2022) 3.0/4 3.0/4
50. Firestarter (2022) 3.0/4 1.8/4
51. Halloween Ends 2.5/4 2.1/4
52. Mrs Harris Goes to Paris 3.0/4 3.2/4
53. Spirited 3.0/4 2.4/4
54. The Adam Project 3.0/4 2.8/4
55. Marlowe (2023) 2.5/4 1.9/4
56. Ambulance (2022) 2.5/4 2.4/4
57. Nope 2.5/4 2.8/4
58. Amsterdam 2.5/4 2.3/4
59. The Gray Man (2022) 3.0/4 2.4/4
60. Spiderhead 2.5/4 1.9/4
61. The Lost City (2022) 2.5/4 2.5/4
62. Panama 2.5/4 2.0/4
63. Hocus Pocus 2 2.0/4 2.4/4
64. Burial (2022) 2.5/4 2.3/4
65. Everything Everywhere All at Once 1.5/4 3.2/4
66. The Requin 1.0/4 2.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name