Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Station Agent | N/A | 3.0/4 | |
| 2. | The Silence of the Lambs | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | To Kill a Mockingbird | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | The Shawshank Redemption | N/A | 3.5/4 | |
| 5. | Young Frankenstein | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Rushmore | N/A | 3.0/4 | |
| 7. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 8. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Lord of the Rings: The Return of the King | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 10. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Se7en | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | Lord of the Rings: The Two Towers | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 13. | Forrest Gump | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | The Princess Bride | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 15. | The Usual Suspects | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 16. | Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 17. | Alien | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 18. | Batman Begins | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 19. | The Bourne Ultimatum | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 20. | Shaun of the Dead | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 21. | Die Hard | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 22. | The Wizard of Oz (1939) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 23. | Aliens | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 24. | Casino Royale (2006) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 25. | The Bourne Identity (2002) | 4.0/4 | 3.1/4 |



