Top Sci-Fi
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Aliens | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Titanic (1997) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Terminator 2: Judgement Day | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | The Terminator | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 7. | Planet of the Apes (2001) | 3.5/4 | 2.2/4 | |
| 8. | Jurassic Park | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Lost World: Jurassic Park | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 10. | Galaxy Quest | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 11. | Back to the Future Part III | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Contact (1997) | 3.5/4 | 2.7/4 | 



