Movies I've Watched by Dylan

Movies I've Watched

# Movie Title Rating Overall Add
1. Tinker Tailor Soldier Spy 3.0/4 2.7/4
2. My Blueberry Nights 2.5/4 2.6/4
3. House of 1,000 Corpses 3.5/4 2.5/4
4. Finding Neverland 2.5/4 2.9/4
5. Constantine 2.0/4 2.6/4
6. Corpse Bride 3.0/4 2.8/4
7. Underworld (2003) 3.5/4 2.8/4
8. Underworld: Evolution 3.5/4 2.8/4
9. Underworld: Rise of the Lycans 3.5/4 2.7/4
10. Underworld Awakening 3.5/4 2.5/4
11. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
12. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
13. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
14. Moulin Rouge (2001) 3.5/4 2.8/4
15. Blade (1998) 3.0/4 2.8/4
16. Blade II 3.0/4 2.6/4
17. Blade: Trinity 3.0/4 2.4/4
18. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.5/4 3.1/4
19. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 3.5/4 2.8/4
20. Pirates of the Caribbean: At Worlds End 3.5/4 2.7/4
21. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 3.0/4 2.7/4
22. Billy Elliot 3.5/4 2.9/4
23. 3:10 to Yuma (2007) 3.0/4 3.0/4
24. Van Helsing 2.5/4 2.3/4
25. The Tree of Life 3.0/4 2.9/4
26. The Mummy (1999) 2.5/4 2.7/4
27. The Mummy Returns 2.5/4 2.5/4
28. The Scorpion King (2002) 2.5/4 2.1/4
29. The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2.5/4 2.0/4
30. Brotherhood of the Wolf ( pacte des loups, Le ) 3.5/4 2.7/4
31. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 3.5/4 2.9/4
32. Sin City 3.0/4 3.0/4
33. The Nightmare Before Christmas 3.0/4 3.1/4
34. Black Dynamite 3.0/4 2.8/4
35. Wild Wild West 3.0/4 1.6/4
36. Au revoir les enfants 2.5/4 3.1/4
37. Gorgeous ( Boh lee chun ) 2.5/4 2.3/4
38. Shanghai Noon 3.5/4 2.5/4
39. Dude, Where's My Car? 0.5/4 1.9/4
40. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 3.0/4 3.0/4
41. Harry Potter and the Chamber of Secrets 3.0/4 2.9/4
42. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 3.0/4 3.1/4
43. Harry Potter and the Goblet of Fire 3.0/4 3.0/4
44. Harry Potter and the Order of the Phoenix 3.0/4 3.0/4
45. Harry Potter and the Half-Blood Prince 3.0/4 3.0/4
46. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 3.0/4 3.1/4
47. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 3.0/4 3.2/4
48. Inception 3.0/4 3.3/4
49. Steel Dawn 2.0/4 2.1/4
50. Split Second (1992) 2.5/4 2.3/4
51. Shrek 2.5/4 3.1/4
52. (500) Days of Summer 3.0/4 3.0/4
53. Hook (1991) 3.0/4 2.5/4
54. Ghostbusters (1984) 2.5/4 3.1/4
55. Ghostbusters 2 1.5/4 2.5/4
56. Mysterious Skin 3.5/4 3.0/4
57. Charlie and the Chocolate Factory 2.5/4 2.6/4
58. Blow 2.0/4 2.9/4
59. Ghosts of Mars 2.5/4 2.1/4
60. Alice in Wonderland (2010) 2.5/4 2.6/4
61. Bicycle Thieves ( Ladri di biciclette ) 2.5/4 3.2/4
62. Malèna 3.0/4 2.8/4
63. The Matrix 3.0/4 3.2/4
64. The Matrix Reloaded 2.5/4 2.6/4
65. The Matrix Revolutions 2.5/4 2.5/4
66. Legally Blonde 2.5/4 2.4/4
67. The Devil Wears Prada 3.0/4 2.7/4
68. Pretty Woman 2.5/4 2.8/4
69. Master and Commander: The Far Side of the World 2.0/4 2.7/4
70. Avatar 3.0/4 3.0/4
71. The Transformers (2007) 2.0/4 2.8/4
72. Transformers: Revenge of the Fallen 2.0/4 2.2/4
73. Transformers: Dark of the Moon 2.0/4 2.5/4
74. Sherlock Holmes (2009) 3.0/4 2.9/4
75. Peter Pan (2003) 2.0/4 2.7/4
76. Blue Angel, The ( blaue Engel, Der ) 2.5/4 3.0/4
77. A.I. Artificial Intelligence 2.5/4 2.7/4
78. Australia (2008) 2.5/4 2.5/4
79. Groundhog Day 3.5/4 3.0/4
80. Flubber 2.5/4 2.0/4
81. Forrest Gump 2.0/4 3.3/4
82. Interview with the Vampire 3.0/4 3.0/4
83. The Three Musketeers (2011) 2.5/4 2.4/4
84. Valkyrie 3.0/4 2.7/4
85. Slumdog Millionaire 3.0/4 3.1/4
86. Notorious (2009) 2.0/4 2.4/4
87. Collateral 3.0/4 2.9/4
88. The Girl with the Dragon Tattoo (2011) 3.0/4 3.0/4
89. Quantum of Solace 2.5/4 2.6/4
90. Twilight (2008) 1.5/4 2.2/4
91. The Twilight Saga: New Moon 1.5/4 2.2/4
92. The Twilight Saga: Eclipse 1.5/4 2.4/4
93. The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1 1.5/4 2.3/4
94. The Rite (2011) 3.0/4 2.4/4
95. True Grit (2010) 3.0/4 3.1/4
96. The Big Lebowski 3.0/4 3.1/4
97. Mulholland Drive 2.5/4 3.0/4
98. Paranormal Activity 3.0/4 2.5/4
99. Paranormal Activity 2 2.5/4 2.3/4
100. [ Rec ] 2.5/4 2.9/4
101. Machete 2.5/4 2.6/4
102. From Dusk Till Dawn 3.0/4 2.8/4
103. Kill Bill: Volume 1 3.0/4 3.0/4
104. Kill Bill: Volume 2 3.0/4 3.0/4
105. Michael Jackson's This is It 2.5/4 2.8/4
106. Prince of Persia: The Sands of Time 2.5/4 2.6/4
107. Kick-Ass 2.5/4 3.0/4
108. Scott Pilgrim vs. The World 2.5/4 2.9/4
109. The Wolfman (2010) 3.0/4 2.4/4
110. The Imaginarium of Doctor Parnassus 2.5/4 2.5/4
111. A Knight's Tale 3.5/4 2.6/4
112. Zombieland 3.5/4 3.0/4
113. Baader Meinhof Complex, The ( Baader Meinhof Komplex, Der ) 3.0/4 2.9/4
114. Mesrine: Killer Instinct ( instinct de mort, L' ) 2.0/4 2.5/4
115. Batman Begins 3.0/4 3.1/4
116. The Dark Knight 3.5/4 3.4/4
117. Batman (1989) 3.5/4 2.9/4
118. Batman Returns 3.5/4 2.7/4
119. Batman Forever 3.0/4 2.1/4
120. Batman & Robin 3.0/4 1.3/4
121. Inglourious Basterds (2009) 3.5/4 3.2/4
122. Toy Story 3.0/4 3.3/4
123. Toy Story 2 3.0/4 3.1/4
124. Toy Story 3 3.0/4 3.3/4
125. The Hound of the Baskervilles (1959) 3.0/4 2.7/4
126. Julie & Julia 2.5/4 2.8/4
127. Death Becomes Her 3.0/4 2.4/4
128. The Frisco Kid (1979) 3.0/4 2.6/4
129. Juno 2.5/4 2.9/4
130. The Hangover 2.0/4 3.0/4
131. Cats & Dogs 2.0/4 1.8/4
132. The Hills Have Eyes (2006) 2.0/4 2.6/4
133. Finding Nemo 3.0/4 3.2/4
134. Creep (2004) 2.0/4 1.9/4
135. The Ugly Truth 2.0/4 2.5/4
136. Dogma 2.0/4 2.8/4
137. Memento 3.0/4 3.2/4
138. The Last Samurai 3.0/4 2.8/4
139. The Forbidden Kingdom 3.0/4 2.5/4
140. Hellboy (2004) 3.0/4 2.7/4
141. Hellboy II: The Golden Army 2.5/4 2.7/4
142. The League of Extraordinary Gentlemen 2.5/4 2.0/4
143. Ronin 3.0/4 2.7/4
144. The Italian Job (2003) 2.5/4 2.8/4
145. Planet of the Apes (2001) 3.0/4 2.2/4
146. Kingdom of Heaven 2.0/4 2.7/4
147. Eragon 2.5/4 1.8/4
148. Resident Evil (2002) 3.0/4 2.7/4
149. Dawn of the Dead (2004) 2.5/4 2.8/4
150. George A. Romero's Land of the Dead 2.5/4 2.5/4
151. Survival of the Dead 2.0/4 1.8/4
152. 28 Days Later 3.0/4 3.0/4
153. 28 Weeks Later 2.5/4 2.7/4
154. The Full Monty 3.0/4 2.8/4
155. Schindler's List 3.0/4 3.4/4
156. Fateless ( Sorstalanság ) 3.0/4 2.8/4
157. Iron Man (2008) 2.5/4 3.1/4
158. Iron Man 2 2.5/4 2.8/4
159. X-Men 3.0/4 2.9/4
160. X2 - X-Men United 3.0/4 2.9/4
161. X-Men: The Last Stand 3.0/4 2.6/4
162. X-Men Origins: Wolverine 3.0/4 2.7/4
163. Spider-Man 3.0/4 2.9/4
164. Spider-Man 2 2.5/4 2.9/4
165. The Exorcist (1973) 2.5/4 3.1/4
166. No Country for Old Men 2.5/4 3.2/4
167. Memoirs of a Geisha 2.5/4 2.8/4
168. ShakespeaRe-Told 2.0/4 2.9/4
169. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 3.5/4 2.4/4
170. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 3.5/4 2.4/4
171. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 3.5/4 2.8/4
172. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.5/4 3.3/4
173. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 3.5/4 3.4/4
174. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.5/4 3.2/4
175. Donnie Darko 3.0/4 3.0/4
176. Gentlemen Prefer Blondes 3.0/4 2.8/4
177. Mystery Men (1999) 3.0/4 2.3/4
178. The Shawshank Redemption 3.0/4 3.5/4
179. Road to Perdition 3.0/4 3.0/4
180. The Shining (1980) 3.0/4 3.3/4
181. About a Boy 3.5/4 2.7/4
182. Thir13en Ghosts 3.0/4 2.3/4
183. Pocahontas 3.0/4 2.7/4
184. Pocahontas II: Journey to a New World 2.0/4 2.2/4
185. 101 Dalmatians (1996) 2.5/4 2.2/4
186. 102 Dalmatians 2.0/4 2.0/4
187. 101 Dalmatians (1961) 2.5/4 2.9/4
188. Monsters, Inc. 3.0/4 3.2/4
189. Snow White and the Seven Dwarfs 2.5/4 3.0/4
190. Sleeping Beauty (1959) 2.5/4 2.9/4
191. Ben-Hur (1959) 2.0/4 3.2/4
192. Troy 2.5/4 2.7/4
193. The Lion King (1994) 3.0/4 3.3/4
194. Simon Birch 2.0/4 2.3/4
195. Mary Poppins 3.0/4 3.0/4
196. The Da Vinci Code 3.0/4 2.4/4
197. Dead Poets' Society 2.5/4 3.1/4
198. Jonah Hex 1.5/4 2.2/4
199. Control (2007) 2.5/4 3.0/4
200. Panic Room 3.5/4 2.6/4
201. Saw 2.0/4 2.9/4
202. Saw II 2.0/4 2.5/4
203. Saw III 2.0/4 2.4/4
204. Final Destination (2000) 2.5/4 2.6/4
205. Final Destination 2 2.5/4 2.5/4
206. Final Destination 3 2.5/4 2.4/4
207. The Final Destination (2009) 1.5/4 2.1/4
208. Scary Movie (2000) 3.0/4 2.4/4
209. Scary Movie 2 3.0/4 1.8/4
210. Scary Movie 3 3.0/4 2.0/4
211. Scary Movie 4 3.0/4 1.8/4
212. Fitzcarraldo 2.5/4 2.9/4
213. Dragonheart 3.0/4 2.6/4
214. Monty Python's Life of Brian 2.5/4 3.1/4
215. Monty Python and the Holy Grail 2.0/4 3.2/4
216. Excalibur 2.0/4 2.8/4
217. First Knight 3.0/4 2.4/4
218. The Mexican 2.5/4 2.4/4
219. Hocus Pocus 3.0/4 2.7/4
220. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 2.5/4 3.1/4
221. Judge Dredd (1995) 2.0/4 2.2/4
222. RoboCop (1987) 3.0/4 2.9/4
223. The Terminator 3.0/4 3.1/4
224. Terminator 2: Judgement Day 3.0/4 3.2/4
225. Legion (2010) 2.5/4 2.3/4
226. Apocalypto 3.0/4 2.9/4
227. Professional, The ( Léon ) 3.5/4 3.3/4
228. Party Monster (2003) 2.0/4 2.5/4
229. Philadelphia 3.0/4 3.0/4
230. Bully (2001) 2.0/4 2.5/4
231. The Cure (1995) 2.5/4 2.5/4
232. Downfall ( Untergang, Der ) 2.5/4 3.2/4
233. Lilo & Stitch (2002) 2.5/4 2.7/4
234. Brokeback Mountain 3.0/4 2.9/4
235. Jingle All the Way 2.0/4 1.9/4
236. Junior 2.5/4 1.8/4
237. Kindergarten Cop 2.5/4 2.3/4
238. Twins (1988) 2.5/4 2.3/4
239. Mr. Brooks 3.0/4 2.7/4
240. Home Alone 3.0/4 2.9/4
241. Home Alone 2: Lost in New York 3.0/4 2.4/4
242. Home Alone III 2.0/4 1.8/4
243. Mr. and Mrs. Smith (2005) 2.5/4 2.5/4
244. Coneheads 2.0/4 1.9/4
245. My Girl 2.5/4 2.7/4
246. My Girl 2 2.0/4 2.3/4
247. Now and Then 2.5/4 2.5/4
248. K-9 3.0/4 2.2/4
249. The Bodyguard (1992) 2.5/4 2.3/4
250. The Untouchables (1987) 3.0/4 3.1/4
251. The Outsiders (1983) 3.5/4 2.9/4
252. Road House (1989) 3.0/4 2.6/4
253. Notes on a Scandal 2.5/4 2.9/4
254. Chocolat (2000) 3.0/4 2.9/4
255. Cry-Baby 2.5/4 2.5/4
256. Edward Scissorhands 3.0/4 3.1/4
257. What's Eating Gilbert Grape 3.0/4 3.1/4
258. Mrs. Doubtfire 3.0/4 2.7/4
259. Kung Fu Panda 3.0/4 3.0/4
260. The Basketball Diaries 2.5/4 2.8/4
261. The Man in the Iron Mask (1998) 3.0/4 2.4/4
262. The Quick and the Dead (1995) 3.0/4 2.6/4
263. Kiss of the Dragon 3.0/4 2.6/4
264. Danny the Dog ( Unleashed ) 3.0/4 2.8/4
265. Hero ( Ying xiong ) 3.0/4 3.0/4
266. Around the World in 80 Days (2004) 2.5/4 2.1/4
267. The Tuxedo 2.5/4 1.9/4
268. New Police Story ( Xin jing cha gu shi ) 2.5/4 2.4/4
269. Legend, The ( Fong Sai Yuk ) 2.5/4 2.4/4
270. Poseidon 2.5/4 2.1/4
271. 2012 2.5/4 2.5/4
272. The Day After Tomorrow 2.5/4 2.6/4
273. Dance Flick 2.5/4 1.9/4
274. Fame (1980) 2.0/4 2.7/4
275. Fame (2009) 2.0/4 2.0/4
276. The Green Mile 3.0/4 3.3/4
277. Triangle (2009) 2.0/4 2.5/4
278. Jaws 3.0/4 3.2/4
279. The Langoliers 2.5/4 2.2/4
280. Meet the Spartans 2.0/4 1.2/4
281. Bruce Almighty 2.5/4 2.6/4
282. Willow 3.0/4 2.9/4
283. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2.5/4 2.4/4
284. Stand by Me 3.0/4 3.2/4
285. Big Daddy 2.0/4 2.5/4
286. Black Swan (2010) 3.0/4 3.0/4
287. Hachi: A Dog's Tale ( Hachiko: A Dog's Story ) 2.5/4 3.1/4
288. Con Air 2.5/4 2.8/4
289. Shadow of the Vampire 3.0/4 2.8/4
290. Lord of War 2.5/4 2.8/4
291. Name of the Rose, The ( Name der Rose, Der ) 3.0/4 2.6/4
292. Sea of Love 2.0/4 2.7/4
293. Crimson Rivers ( Rivières pourpres, Les ) 2.5/4 2.7/4
294. Just Visiting 2.5/4 2.3/4
295. Coming to America 2.5/4 2.8/4
296. Doctor Dolittle (1998) 2.0/4 2.1/4
297. Mulan (1998) 3.0/4 2.9/4
298. The Nutty Professor (1996) 2.5/4 2.2/4
299. Norbit 2.0/4 1.5/4
300. Men in Black 2 2.5/4 2.2/4
301. The Pursuit of Happyness 3.0/4 3.0/4
302. Hancock 2.5/4 2.6/4
303. The Hills Have Eyes II (2007) 2.0/4 2.1/4
304. Thirst ( Bakjwi ) 2.5/4 3.0/4
305. Daredevil 2.5/4 2.2/4
306. Elektra 2.5/4 1.5/4
307. Black Christmas (2006) 1.5/4 1.8/4
308. The Three Musketeers (1993) 2.5/4 2.5/4
309. Bowling for Columbine 2.5/4 2.9/4
310. Nosferatu the Vampyre ( Nosferatu: Phantom der Nacht ) 3.0/4 3.0/4
311. Knockin' on Heaven's Door 2.5/4 2.5/4
312. The Curious Case of Benjamin Button 2.0/4 2.9/4
313. Fight Club 3.0/4 3.3/4
314. Burn After Reading 3.0/4 2.7/4
315. Born on the Fourth of July 2.5/4 2.8/4
316. Coyote Ugly 2.5/4 2.1/4
317. Jackass: The Movie 2.5/4 2.3/4
318. Jackass: Number Two 2.5/4 2.3/4
319. Jurassic Park 3.5/4 3.2/4
320. Severance 2.0/4 2.5/4
321. Drag Me to Hell 2.0/4 2.7/4
322. Lonely Hearts (2006) 2.5/4 2.2/4
323. 1408 2.5/4 2.6/4
324. A Clockwork Orange 2.0/4 3.1/4
325. Wall-E 2.5/4 3.2/4
326. Clash of the Titans (2010) 2.5/4 2.4/4
327. Wrath of the Titans 2.0/4 2.4/4
328. Gamer (2009) 1.5/4 2.3/4
329. Walk the Line 3.0/4 3.1/4
330. The Traveler 1.5/4 1.8/4
331. Dracula (1992) 3.0/4 2.9/4
332. George of the Jungle 2.0/4 2.2/4
333. Zathura 2.0/4 2.4/4
334. Kevin & Perry Go Large 1.0/4 2.6/4
335. 8 Mile 1.5/4 2.6/4
336. Hitler: The Rise of Evil 2.5/4 2.9/4
337. The Fifth Element 3.5/4 2.9/4
338. Wanted (2008) 2.5/4 2.7/4
339. The Incredible Hulk 2.5/4 2.7/4
340. Moneyball 2.0/4 3.1/4
341. The Avengers (2012) 2.5/4 3.3/4
342. Braveheart (1995) 3.0/4 3.2/4
343. The Golden Compass 2.0/4 2.3/4
344. Red Riding Hood 2.5/4 2.4/4
345. The Book of Eli 2.5/4 2.8/4
346. Dark Shadows 2.5/4 2.4/4
347. The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 1.5/4 2.6/4
348. Stardust (2007) 2.5/4 2.9/4
349. Snow White and the Huntsman 3.0/4 2.6/4
350. The Amazing Spider-Man 2.0/4 2.8/4
351. The Dark Knight Rises 3.0/4 3.2/4
352. Fear and Loathing in Las Vegas 3.0/4 3.0/4
353. The Rum Diary 3.0/4 2.1/4
354. The Expendables 2 2.5/4 2.6/4
355. Get Him to the Greek 2.5/4 2.7/4
356. Looper 3.0/4 2.9/4
357. Abraham Lincoln: Vampire Hunter 2.0/4 2.4/4
358. On the Road (2012) 2.5/4 2.4/4
359. Se7en 3.0/4 3.3/4
360. Wreck-It Ralph 2.0/4 3.1/4
361. The Hobbit: An Unexpected Journey 3.5/4 3.0/4
362. The Silence of the Lambs 2.5/4 3.4/4
363. Flatliners (1990) 2.0/4 2.7/4
364. Some Like It Hot (1959) 3.0/4 3.2/4
365. Vampires Suck 1.5/4 1.5/4
366. The Last Stand (2013) 2.0/4 2.5/4
367. Shoot 'Em Up 3.0/4 2.6/4
368. Lincoln 2.5/4 3.0/4
369. Hot Fuzz 2.5/4 3.0/4
370. Django Unchained 2.5/4 3.3/4
371. Life of Pi 2.0/4 3.1/4
372. Lakeview Terrace 2.5/4 2.1/4
373. Hansel & Gretel: Witch Hunters 2.0/4 2.3/4
374. Spring Breakers 3.0/4 2.3/4
375. The Hangover Part II 2.0/4 2.4/4
376. Great Balls of Fire! 3.0/4 2.4/4
377. Blade Runner 3.0/4 3.2/4
378. Iron Man 3 2.5/4 2.9/4
379. Waterworld 2.5/4 2.3/4
380. The Great Gatsby (2013) 2.0/4 2.7/4
381. Public Enemies 2.0/4 2.7/4
382. Sleepy Hollow 2.5/4 2.8/4
383. Romeo and Juliet (1968) 2.0/4 2.9/4
384. The Brave (1997) 2.0/4 2.2/4
385. Romeo + Juliet (1996) 2.0/4 2.7/4
386. Olympus Has Fallen 2.5/4 2.5/4
387. Chillerama 2.5/4 2.4/4
388. Secret Window 2.5/4 2.4/4
389. Mississippi Burning 3.0/4 3.1/4
390. Platoon 2.5/4 3.2/4
391. The Tragedy of Othello: The Moor of Venice 1.5/4 2.4/4
392. Stephen King's It 3.0/4 2.8/4
393. My Week with Marilyn 2.5/4 2.7/4
394. Othello (1995) 2.5/4 2.9/4
395. RocknRolla 2.5/4 2.7/4
396. Snatch 2.5/4 3.1/4
397. Contraband (2012) 3.0/4 2.7/4
398. Monsters University 2.5/4 3.0/4
399. Pulp Fiction 3.0/4 3.4/4
400. The Lone Ranger (2013) 2.5/4 2.5/4
401. Taken (2009) 3.0/4 3.0/4
402. The Patriot (2000) 3.0/4 2.8/4
403. Pain & Gain 1.5/4 2.4/4
404. The Internship 2.0/4 2.4/4
405. Premium Rush 2.5/4 2.7/4
406. The Watch 2.5/4 2.1/4
407. Empire of the Wolves ( empire des loups, L' ) 2.5/4 3.2/4
408. Thank You for Smoking 2.5/4 2.8/4
409. This is the End 2.5/4 2.7/4
410. White House Down 2.5/4 2.6/4
411. American Psycho 3.0/4 3.0/4
412. Hollow Man 2.5/4 2.1/4
413. The Social Network 2.0/4 3.1/4
414. The House of Mirth 1.5/4 2.5/4
415. Rebel Without a Cause 2.0/4 3.1/4
416. Human Beast, The ( bête humaine, La ) 2.0/4 2.9/4
417. 300 2.5/4 2.9/4
418. Rango (2011) 2.5/4 2.8/4
419. The Hobbit: The Desolation of Smaug 3.0/4 3.0/4
420. The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2 1.0/4 2.4/4
421. The Cabin in the Woods 2.5/4 2.9/4
422. Gran Torino 3.5/4 3.2/4
423. Dead End (2003) 1.5/4 2.7/4
424. Trading Places 2.5/4 2.9/4
425. Die Hard 3.0/4 3.3/4
426. Die Hard 2: Die Harder 3.0/4 2.7/4
427. Die Hard: With a Vengeance 3.0/4 2.9/4
428. The Seven Year Itch 2.0/4 2.7/4
429. Doom 2.5/4 1.8/4
430. Apt Pupil 3.0/4 2.6/4
431. Live Free or Die Hard 2.5/4 2.9/4
432. A Good Day to Die Hard 2.0/4 1.9/4
433. Space Cowboys 2.5/4 2.5/4
434. Killing Them Softly 1.5/4 2.5/4
435. Silent Hill: Revelation 3D 2.0/4 2.2/4
436. Poltergeist (1982) 2.5/4 3.0/4
437. Pitch Black 2.5/4 2.8/4
438. The Chronicles of Riddick 2.0/4 2.5/4
439. Alien 2.5/4 3.3/4
440. Kill Your Darlings (2013) 2.5/4 2.7/4
441. Aliens 3.0/4 3.3/4
442. Alien 3 2.5/4 2.5/4
443. Alien: Resurrection 2.5/4 2.3/4
444. Soldier (1998) 2.5/4 2.3/4
445. Event Horizon 3.0/4 2.7/4
446. American Hustle 1.5/4 3.0/4
447. Sphere 2.5/4 2.4/4
448. Red Planet 2.0/4 2.1/4
449. Stargate 2.5/4 2.7/4
450. The Abyss 3.0/4 2.9/4
451. Deep Blue Sea (1999) 2.0/4 2.3/4
452. The Wolf of Wall Street 2.5/4 3.3/4
453. Dallas Buyers Club 3.0/4 3.2/4
454. Dune (1984) 2.5/4 2.5/4
455. Murder by Death 3.0/4 2.8/4
456. Air Force One 2.5/4 2.7/4
457. The Edge (1997) 2.5/4 2.6/4
458. Hannibal (2001) 2.5/4 2.5/4
459. The Grey 2.5/4 2.7/4
460. X-Men: First Class 2.5/4 3.1/4
461. Saving Private Ryan 3.0/4 3.3/4
462. Sabotage (2014) 2.5/4 2.2/4
463. The Amazing Spider-Man 2 3.0/4 2.5/4
464. The Hunger Games 2.5/4 2.9/4
465. Transcendence 2.0/4 2.3/4
466. Reign of Fire 2.5/4 2.4/4
467. 3 Days to Kill 2.5/4 2.6/4
468. Chronicle (2012) 2.5/4 2.7/4
469. There Will Be Blood 3.0/4 3.1/4
470. X-Men: Days of Future Past 3.0/4 3.2/4
471. Gangs of New York (2002) 3.0/4 3.0/4
472. Maleficent 2.5/4 2.8/4
473. Edge of Tomorrow 3.0/4 3.1/4
474. A Million Ways to Die in the West 2.0/4 2.4/4
475. The Wolverine 2.5/4 2.7/4
476. Pineapple Express 2.5/4 2.8/4
477. Stereo 2.5/4 2.7/4
478. V for Vendetta 3.0/4 3.0/4
479. Transformers: Age of Extinction 2.0/4 2.3/4
480. The Boondock Saints 2.5/4 2.9/4
481. The Purge (2013) 2.5/4 2.4/4
482. The Dictator 2.0/4 2.5/4
483. Green Lantern 2.5/4 2.2/4
484. Dawn of the Planet of the Apes 3.0/4 3.1/4
485. Don't Bother to Knock 2.5/4 2.8/4
486. The Expendables 3 2.5/4 2.6/4
487. How to Marry a Millionaire 2.5/4 2.8/4
488. Guardians of the Galaxy 3.5/4 3.2/4
489. Kick-Ass 2 2.5/4 2.5/4
490. Bus Stop 2.5/4 2.4/4
491. Hercules (2014) 2.0/4 2.6/4
492. The Crow (1994) 3.0/4 3.0/4
493. Speed (1994) 2.5/4 2.9/4
494. R.I.P.D. 2.0/4 2.0/4
495. Oz the Great and Powerful 2.5/4 2.5/4
496. Sin City: A Dame to Kill For 3.0/4 2.6/4
497. The Giver 2.5/4 2.6/4
498. Jackie Brown 2.0/4 2.9/4
499. Gone Girl 3.0/4 3.2/4
500. The Equalizer 2.5/4 3.0/4
501. The World's End 3.0/4 2.9/4
502. Evil Dead (2013) 1.5/4 2.5/4
503. Child's Play (1988) 2.5/4 2.6/4
504. The Conjuring 3.0/4 3.1/4
505. The Maze Runner 2.5/4 2.6/4
506. Apartment 1303 3D 1.0/4 1.4/4
507. The Tall Man (2012) 1.5/4 2.6/4
508. Darkness Falls (2003) 1.5/4 1.6/4
509. Teenage Mutant Ninja Turtles (2014) 2.0/4 2.2/4
510. Mirrors (2008) 3.0/4 2.1/4
511. The Judge (2014) 3.0/4 2.9/4
512. Hannibal Rising 2.5/4 2.0/4
513. Mama (2013) 2.0/4 2.6/4
514. Titanic (1997) 3.0/4 3.0/4
515. Harry Brown 2.5/4 2.8/4
516. 8 Million Ways to Die 2.0/4 2.0/4
517. Taking Lives 2.5/4 2.5/4
518. Cop Land 2.0/4 2.7/4
519. Killshot 2.5/4 2.3/4
520. Sherlock Holmes: A Game of Shadows 3.0/4 2.9/4
521. Thor 2.5/4 2.9/4
522. The Hunger Games: Catching Fire 3.0/4 3.0/4
523. A Walk Among the Tombstones 2.5/4 2.7/4
524. Captain America: The First Avenger 2.5/4 2.8/4
525. Prometheus (2012) 3.5/4 2.8/4
526. Predator (1987) 3.0/4 3.0/4
527. Less than Zero 2.0/4 2.6/4
528. Predator 2 2.5/4 2.4/4
529. The Hunger Games: Mockingjay Part 1 2.5/4 2.7/4
530. Predators (2010) 2.5/4 2.6/4
531. The Rock 3.0/4 2.8/4
532. Interstellar 2.0/4 3.2/4
533. Contact (1997) 2.0/4 2.7/4
534. Escape from New York 3.0/4 2.8/4
535. Escape from L.A. 3.0/4 2.4/4
536. Armageddon 3.0/4 2.6/4
537. Devil's Advocate (1997) 3.0/4 2.8/4
538. Taken 2 2.5/4 2.4/4
539. Taken 3 2.5/4 2.3/4
540. Unbroken 2.5/4 2.8/4
541. The Theory of Everything 2.5/4 3.1/4
542. Mortdecai 2.5/4 2.0/4
543. The Hobbit: The Battle of Five Armies 3.5/4 2.8/4
544. Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) 2.5/4 3.2/4
545. 300: Rise of an Empire 2.5/4 2.6/4
546. The Imitation Game 2.5/4 3.1/4
547. Gravity 2.0/4 3.1/4
548. Whiplash (2014) 3.0/4 3.4/4
549. Into the Woods (2014) 1.5/4 2.7/4
550. American Sniper 3.0/4 3.0/4
551. There's No Business Like Show Business 2.5/4 2.6/4
552. Selma 2.5/4 3.0/4
553. We're Not Married! 2.5/4 2.7/4
554. Kingsman: The Secret Service 3.0/4 3.0/4
555. Monkey Business (1952) 2.5/4 2.8/4
556. River of No Return 2.5/4 2.7/4
557. Let's Make Love 3.0/4 2.6/4
558. All About Eve 3.0/4 3.3/4
559. Niagara 2.5/4 2.7/4
560. The Misfits (1961) 2.5/4 2.8/4
561. The Lincoln Lawyer 3.0/4 2.9/4
562. Drive (2011) 3.0/4 3.1/4
563. 22 Bullets ( immortel, L' ) 2.5/4 2.5/4
564. Run All Night 2.5/4 2.7/4
565. I Saw the Devil ( Akmareul boatda ) 3.0/4 3.0/4
566. The Avengers: Age of Ultron 2.5/4 2.9/4
567. Trainspotting 3.5/4 3.1/4
568. Dark City (1998) 3.0/4 3.0/4
569. Black Rain (1989) 2.5/4 2.4/4
570. Shaun of the Dead 3.0/4 3.1/4
571. Lost Highway 2.5/4 2.8/4
572. City Hunter ( Sing si lip yan ) 2.5/4 2.4/4
573. This is England 3.0/4 3.0/4
574. The Thing (1982) 3.5/4 3.2/4
575. Mad Max 2.5/4 2.9/4
576. Mad Max 2: The Road Warrior 3.0/4 3.0/4
577. Mad Max: Beyond Thunderdome 2.5/4 2.6/4
578. Mad Max: Fury Road 3.5/4 3.2/4
579. Zatôichi 3.5/4 2.9/4
580. Gladiator (2000) 3.5/4 3.2/4
581. Screamers (1996) 2.5/4 2.5/4
582. Lost World: Jurassic Park 2.5/4 2.5/4
583. Jurassic Park 3 2.5/4 2.3/4
584. Jurassic World 3.0/4 2.7/4
585. Ravenous (1999) 3.0/4 2.7/4
586. World War Z 3.0/4 2.8/4
587. Fury (2014) 2.5/4 3.0/4
588. Thor: The Dark World 2.5/4 2.8/4
589. Dracula ( Horror of Dracula ) 3.0/4 2.8/4
590. Terminator: Genisys 3.0/4 2.3/4
591. The Devil's Rejects 2.5/4 2.8/4
592. Ant-Man 3.0/4 2.9/4
593. Walk of Shame 2.5/4 2.3/4
594. Captain America: The Winter Soldier 3.0/4 3.1/4
595. Pixels 1.5/4 1.6/4
596. Carrie (2013) 2.5/4 2.3/4
597. Devil's Knot 3.0/4 2.3/4
598. The Beach (2000) 2.5/4 2.4/4
599. Pompeii 1.5/4 2.4/4
600. The Fantastic Four (2015) 1.5/4 1.8/4
601. Fargo (1996) 2.5/4 3.2/4
602. Oculus 3.0/4 2.7/4
603. Nothing Left to Fear 1.5/4 2.2/4
604. The Purge: Anarchy 2.5/4 2.5/4
605. All is Lost 2.5/4 2.8/4
606. Dr. No 2.5/4 2.8/4
607. Annabelle 1.0/4 2.1/4
608. Everest (2015) 2.5/4 2.8/4
609. Maze Runner: The Scorch Trials 2.5/4 2.5/4
610. The Texas Chainsaw Massacre (1974) 2.0/4 2.9/4
611. The Blair Witch Project 2.0/4 2.3/4
612. Skyfall 3.5/4 3.1/4
613. From Russia with Love 3.0/4 3.0/4
614. Casino Royale (2006) 3.0/4 3.1/4
615. Spectre (2015) 2.5/4 2.7/4
616. Goldfinger 3.0/4 3.1/4
617. The Martian 2.5/4 3.2/4
618. Black Mass 2.5/4 2.8/4
619. Thunderball 2.5/4 2.8/4
620. You Only Live Twice 2.5/4 2.8/4
621. Casino Royale (1967) 2.0/4 2.2/4
622. On Her Majesty's Secret Service 2.0/4 2.7/4
623. Stonewall (2015) 2.5/4 2.2/4
624. Diamonds Are Forever 2.5/4 2.7/4
625. Live and Let Die 2.5/4 2.7/4
626. The Man with the Golden Gun 3.0/4 2.7/4
627. The Spy Who Loved Me 2.5/4 2.8/4
628. The Hunger Games: Mockingjay Part 2 2.5/4 2.4/4
629. Moonraker (1979) 2.0/4 2.3/4
630. For Your Eyes Only 2.0/4 2.5/4
631. Octopussy 3.0/4 2.5/4
632. Star Wars: The Force Awakens 1.5/4 3.1/4
633. Never Say Never Again 2.0/4 2.4/4
634. Man of Steel 2.0/4 2.7/4
635. A View to a Kill 2.5/4 2.2/4
636. The Living Daylights 2.0/4 2.5/4
637. License to Kill 3.0/4 2.6/4
638. Goldeneye 3.0/4 2.8/4
639. Tomorrow Never Dies 2.5/4 2.7/4
640. The World is Not Enough 2.5/4 2.5/4
641. Die Another Day 2.5/4 2.3/4
642. Rocky (1976) 3.0/4 3.2/4
643. Mr. Holmes 2.5/4 2.8/4
644. The Danish Girl 2.5/4 2.5/4
645. Creed 3.0/4 3.0/4
646. The Revenant (2015) 2.5/4 3.3/4
647. Shutter Island 3.0/4 3.1/4
648. The Boy (2016) 1.5/4 2.1/4
649. The Hateful Eight 3.5/4 3.1/4
650. Hail, Caesar! (2016) 3.0/4 2.6/4
651. Deadpool 3.0/4 3.2/4
652. Jupiter Ascending 2.5/4 2.0/4
653. Rocky II 2.5/4 2.8/4
654. The Keeping Room 2.0/4 2.3/4
655. Rocky III 2.5/4 2.7/4
656. Rocky IV 3.0/4 2.6/4
657. Rocky V 2.0/4 1.8/4
658. London Has Fallen 2.0/4 2.3/4
659. Veteran ( Beterang ) 3.0/4 3.0/4
660. Fan (2016) 3.0/4 3.0/4
661. Batman v Superman: Dawn of Justice 2.5/4 2.2/4
662. Captain America: Civil War 3.0/4 3.1/4
663. The Huntsman Winter's War 2.5/4 2.2/4
664. Gods of Egypt 2.0/4 2.0/4
665. Rocky Balboa 2.5/4 2.6/4
666. The Jungle Book (2016) 2.5/4 3.0/4
667. X-Men: Apocalypse 2.5/4 2.5/4
668. Rambo: First Blood 2.5/4 3.0/4
669. The Neon Demon 3.5/4 2.8/4
670. Rambo: First Blood Part 2 2.5/4 2.6/4
671. Alice Through the Looking Glass 2.0/4 2.2/4
672. Warcraft 2.5/4 2.1/4
673. Independence Day (1996) 2.5/4 2.8/4
674. Brahman Naman 3.0/4 2.0/4
675. Vacation 2.5/4 2.0/4
676. Star Trek 3.0/4 3.1/4
677. Ghostbusters (2016) 2.0/4 2.0/4
678. Independence Day: Resurgence 2.5/4 2.0/4
679. Star Trek Into Darkness 3.0/4 3.0/4
680. The Legend of Tarzan 2.5/4 2.4/4
681. Suicide Squad (2016) 3.5/4 2.3/4
682. Star Trek Beyond 3.0/4 2.8/4
683. Level Up 2.5/4 2.8/4
684. Kingsglaive: Final Fantasy XV 3.0/4 2.7/4
685. Mojin-The Lost Legend ( Ghouls, The ) 2.5/4 2.8/4
686. Train to Busan ( Busanhaeng ) 3.0/4 3.1/4
687. Now You See Me 2.5/4 2.9/4
688. The Last House on the Left (2009) 2.0/4 2.7/4
689. Captain Fantastic 3.0/4 3.0/4
690. Rambo III 2.5/4 2.3/4
691. American Ultra 2.0/4 2.2/4
692. You're Next 2.5/4 2.6/4
693. The Magnificent Seven (2016) 2.0/4 2.7/4
694. Unfriended 2.0/4 2.2/4
695. Finding Dory 3.0/4 3.0/4
696. The Babadook 3.0/4 3.0/4
697. Exam 2.0/4 2.6/4
698. Insidious 3.0/4 2.8/4
699. Killer Klowns from Outer Space 2.0/4 2.0/4
700. Poltergeist (2015) 2.0/4 2.1/4
701. Satan ( Sheitan ) 2.5/4 2.2/4
702. 31 3.0/4 2.3/4
703. Invasion of the Body Snatchers (1978) 3.0/4 2.7/4
704. A Nightmare on Elm Street (1984) 2.5/4 3.0/4
705. The Lords of Salem 2.5/4 2.0/4
706. Doctor Strange (2016) 3.0/4 3.0/4
707. Species 2.5/4 2.2/4
708. 30 Days of Night 3.0/4 2.6/4
709. Sonatine 3.0/4 2.8/4
710. Cabin Fever (2003) 2.0/4 2.5/4
711. Fantastic Beasts and Where to Find Them 2.5/4 2.8/4
712. Miss Lovely 3.0/4 2.6/4
713. The Fog (2005) 1.5/4 1.6/4
714. Pride (2014) 3.5/4 3.2/4
715. Silent Hill 2.5/4 2.5/4
716. Ex Machina 2.5/4 3.2/4
717. All the Boys Love Mandy Lane 1.5/4 2.4/4
718. The Perks of Being a Wallflower 3.0/4 3.2/4
719. Deepwater Horizon 2.5/4 2.9/4
720. Arrival (2016) 2.0/4 3.2/4
721. Rogue One: A Star Wars Story 3.0/4 3.1/4
722. Krampus 2.0/4 2.5/4
723. Scrooged (1988) 2.5/4 2.7/4
724. Assassin's Creed 2.5/4 2.0/4
725. Happy New Year (2014) 2.0/4 2.4/4
726. The Road (2009) 3.0/4 2.8/4
727. Allied 3.0/4 2.5/4
728. Only God Forgives 2.5/4 2.4/4
729. Passengers (2016) 2.5/4 2.5/4
730. The Great Wall 2.0/4 2.3/4
731. Death Proof 2.0/4 2.7/4
732. Hell or High Water 3.0/4 3.2/4
733. Planet Terror 2.5/4 2.6/4
734. Manchester by the Sea 2.5/4 3.2/4
735. The Space Between Us 2.5/4 2.3/4
736. La La Land 2.5/4 3.1/4
737. Fences 3.0/4 3.0/4
738. T2 Trainspotting 3.5/4 2.9/4
739. Live by Night 2.5/4 2.5/4
740. Lion (2016) 2.5/4 3.1/4
741. Room (2015) 2.0/4 3.3/4
742. A Cure for Wellness 3.0/4 2.5/4
743. Split (2017) 3.0/4 2.9/4
744. Logan (2017) 3.0/4 3.2/4
745. John Wick 2.5/4 3.1/4
746. John Wick: Chapter Two 2.5/4 3.1/4
747. Kill Your Friends 2.5/4 2.5/4
748. Moonlight 2.0/4 3.3/4
749. The Evil Dead (1983) 3.0/4 3.0/4
750. Beauty and the Beast (2017) 3.0/4 2.7/4
751. Insidious: Chapter 2 3.0/4 2.8/4
752. Adrenalin: Fear the Rush 1.5/4 1.8/4
753. Kong: Skull Island 2.0/4 2.6/4
754. The Green Inferno 2.5/4 2.2/4
755. Look Who's Back ( Er ist wieder da ) 2.5/4 2.7/4
756. Power Rangers 1.5/4 2.4/4
757. Precious Cargo 1.0/4 1.5/4
758. Friend Request 2.5/4 1.9/4
759. Ghost in the Shell (2017) 3.5/4 2.5/4
760. Cabin Fever 2: Spring Fever 2.0/4 1.8/4
761. Lost River 2.5/4 2.5/4
762. Cabin Fever: Patient Zero 1.5/4 1.9/4
763. True Lies 3.0/4 2.8/4
764. Born to Be Blue 3.0/4 3.1/4
765. The Conjuring 2 3.0/4 2.9/4
766. Guardians of the Galaxy Vol. 2 3.0/4 2.9/4
767. An Officer and a Gentleman 2.5/4 2.9/4
768. The Witch (2016) 2.5/4 2.8/4
769. Get Out (2017) 2.0/4 3.2/4
770. The Running Man (1987) 2.5/4 2.7/4
771. Baywatch 2.5/4 1.8/4
772. In Fear 3.0/4 2.6/4
773. Shin Godzilla aka Godzilla Resurgence ( Shin Gojira ) 2.5/4 2.8/4
774. Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales 3.0/4 2.6/4
775. The Purge: Election Year 2.0/4 2.5/4
776. Alien: Covenant 3.0/4 2.6/4
777. King Arthur: Legend of the Sword 2.5/4 2.3/4
778. Don't Breathe 2.5/4 2.8/4
779. The Mummy (2017) 2.0/4 2.1/4
780. Transformers: The Last Knight 1.5/4 2.0/4
781. The Void 2.0/4 2.3/4
782. Wonder Woman (2017) 3.0/4 2.9/4
783. Lights Out (2016) 2.5/4 2.5/4
784. Rambo 2.5/4 2.7/4
785. Valerian and the City of a Thousand Planets 3.5/4 2.5/4
786. Spider-Man: Homecoming 3.5/4 3.0/4
787. Ghost Rider (2007) 2.5/4 1.9/4
788. Hotel Salvation 2.5/4 2.8/4
789. Wish Upon 2.0/4 1.3/4
790. Superman (1978) 3.0/4 3.0/4
791. Let Me In 2.5/4 2.9/4
792. Superman II 3.0/4 2.7/4
793. Intruders (2016) 2.0/4 2.0/4
794. The Hitman's Bodyguard 3.0/4 2.6/4
795. Baby Driver 3.5/4 3.1/4
796. Superman III 2.5/4 2.0/4
797. Jessabelle 1.5/4 1.7/4
798. War for the Planet of the Apes 2.5/4 2.9/4
799. Dunkirk (2017) 3.0/4 3.3/4
800. Superman IV: The Quest for Peace 2.5/4 1.6/4
801. Ouija: Origin of Evil 2.5/4 2.7/4
802. Closet Monster 2.5/4 2.9/4
803. Haunting in Connecticut, The 2.5/4 2.5/4
804. It (2017) 3.5/4 3.0/4
805. Blade of the Immortal ( Mugen no jûnin ) 2.5/4 3.0/4
806. The Autopsy of Jane Doe 3.5/4 2.9/4
807. Audition ( Ôdishon ) 2.5/4 2.9/4
808. Mayhem 3.0/4 2.7/4
809. The Limehouse Golem 2.5/4 2.4/4
810. My Friend Dahmer 3.0/4 2.8/4
811. Atomic Blonde 2.5/4 2.6/4
812. Mother! (2017) 2.0/4 2.7/4
813. Logan Lucky 2.0/4 2.8/4
814. American Made 2.0/4 2.8/4
815. Friday the 13th (1980) 2.5/4 2.8/4
816. Wrong Turn (2003) 2.0/4 2.6/4
817. The Circle (2017) 2.0/4 2.1/4
818. Clown (2016) 2.5/4 2.2/4
819. Kingsman: The Golden Circle 3.0/4 2.5/4
820. Blade Runner 2049 3.0/4 3.3/4
821. I Know What You Did Last Summer (1997) 2.5/4 2.2/4
822. Tulip Fever 2.5/4 2.0/4
823. I Still Know What You Did Last Summer 2.0/4 1.5/4
824. Evil Dead 2 3.0/4 3.1/4
825. Scream (1996) 3.0/4 2.8/4
826. American Assassin 2.5/4 2.4/4
827. Final Destination 5 2.0/4 2.6/4
828. The Texas Chainsaw Massacre (2003) 2.5/4 2.5/4
829. Freddy vs. Jason 2.5/4 2.3/4
830. Child's Play 2 2.5/4 2.3/4
831. Prom Night (2008) 1.0/4 1.6/4
832. Friday the 13th (2009) 2.0/4 2.1/4
833. Army of Darkness 2.0/4 3.0/4
834. Night of the Living Dead (1968) 3.0/4 3.1/4
835. Thor: Ragnarok 3.0/4 3.0/4
836. Night of the Living Dead (1990) 2.5/4 2.6/4
837. Under the Shadow 3.0/4 3.0/4
838. Murder on the Orient Express (2017) 3.0/4 2.7/4
839. RoboCop 2 2.5/4 2.1/4
840. Justice League 3.0/4 2.3/4
841. RoboCop3 1.5/4 1.4/4
842. Hush (2016) 3.0/4 2.7/4
843. Raiders of the Lost Ark 3.5/4 3.3/4
844. Flatliners (2017) 2.0/4 1.8/4
845. A Nightmare on Elm Street (2010) 1.5/4 2.2/4
846. Indiana Jones and the Temple of Doom 3.0/4 3.0/4
847. Star Wars: The Last Jedi 1.0/4 2.6/4
848. Indiana Jones and the Last Crusade 3.5/4 3.2/4
849. A Christmas Horror Story 3.0/4 2.7/4
850. National Lampoon's Christmas Vacation 2.5/4 2.9/4
851. Bad Teacher 1.5/4 2.3/4
852. Cinderella (2015) 2.5/4 2.8/4
853. Life (2017) 2.5/4 2.6/4
854. Super Dark Times 3.0/4 2.8/4
855. The Greatest Showman 2.0/4 2.9/4
856. Monster-in-Law 2.5/4 2.2/4
857. The Shape of Water 3.0/4 3.1/4
858. The Lodgers (2017) 2.5/4 2.0/4
859. The Killing of a Sacred Deer 3.0/4 3.1/4
860. Darkest Hour (2017) 3.0/4 2.9/4
861. Maze Runner: The Death Cure 2.5/4 2.3/4
862. How to Be Single 2.0/4 2.4/4
863. Black Panther (2018) 2.5/4 3.1/4
864. Dredd (2012) 2.5/4 2.7/4
865. All the Money in the World 2.5/4 2.9/4
866. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri 3.0/4 3.2/4
867. I, Tonya 2.5/4 3.2/4
868. Phantom Thread 2.0/4 3.2/4
869. Watchmen 3.0/4 2.8/4
870. Mermaid, The ( Mei ren yu ) 2.5/4 2.8/4
871. Death Wish (2018) 2.5/4 2.1/4
872. The Post 2.5/4 2.8/4
873. Phantom Halo 2.5/4 2.2/4
874. The Florida Project 3.0/4 3.2/4
875. Fireworks ( Hana-bi ) 3.0/4 2.9/4
876. Tomb Raider (2018) 2.5/4 2.3/4
877. The Cable Guy 2.5/4 2.2/4
878. The Dark Tower (2017) 2.5/4 2.0/4
879. Spider-Man 3 2.0/4 2.5/4
880. The Commuter 3.0/4 2.5/4
881. The Death of Stalin 3.0/4 3.1/4
882. Veronica (2018) 2.0/4 2.3/4
883. Ready Player One 3.0/4 3.0/4
884. Hellraiser (1987) 2.5/4 2.8/4
885. Pyewacket 2.5/4 2.5/4
886. Kids Return ( Kizzu ritân ) 2.5/4 2.8/4
887. The Girl with All the Gifts 2.5/4 2.9/4
888. Avengers: Infinity War 3.5/4 3.3/4
889. Lady Bird 2.5/4 3.1/4
890. Annihilation 2.5/4 2.8/4
891. Dead or Alive: Hanzaisha 2.5/4 2.8/4
892. Scream 2 3.0/4 2.5/4
893. The Babysitter (2017) 2.5/4 2.5/4
894. Deadpool 2 3.0/4 3.1/4
895. Devil 2.5/4 2.5/4
896. Outrage ( Autoreiji ) 2.5/4 2.7/4
897. Urban Legend 2.5/4 2.1/4
898. Hostiles (2017) 2.5/4 3.1/4
899. Solo: A Star Wars Story 2.5/4 2.6/4
900. Cargo (2018) 2.0/4 2.7/4
901. Jurassic World: Fallen Kingdom 2.5/4 2.4/4
902. Alex Strangelove 2.5/4 2.6/4
903. Fright Night (1985) 2.5/4 2.8/4
904. Love, Simon 3.0/4 3.0/4
905. Cloverfield 3.0/4 2.6/4
906. Shattered (2007) 2.5/4 2.5/4
907. Mamma Mia! 3.0/4 2.6/4
908. Mamma Mia! Here We Go Again 3.0/4 2.4/4
909. Oldboy ( Oldeuboi ) 3.0/4 3.2/4
910. Hotel Artemis 2.5/4 2.6/4
911. The Belko Experiment 3.0/4 2.5/4
912. Ant-Man and the Wasp 3.0/4 2.8/4
913. Lee Daniels' The Butler 2.5/4 2.9/4
914. Grown Ups 1.5/4 2.5/4
915. Happy Death Day 2.5/4 2.8/4
916. BlacKkKlansman 3.0/4 3.2/4
917. The Meg 2.5/4 2.4/4
918. Slender Man 1.5/4 1.4/4
919. Christopher Robin 3.0/4 3.0/4
920. The Children Act 3.0/4 3.0/4
921. The Nun (2018) 3.0/4 2.0/4
922. The Darkest Minds 2.5/4 1.8/4
923. Alpha (2018) 2.5/4 3.1/4
924. The Predator (2018) 2.5/4 2.0/4
925. The Incredibles 3.0/4 3.1/4
926. Searching 3.0/4 3.1/4
927. Paradox ( Sha po lang: taam long ) 2.5/4 2.7/4
928. Bad Samaritan 3.0/4 2.6/4
929. Marrowbone 3.0/4 2.7/4
930. BuyBust 3.0/4 3.0/4
931. American Animals (2018) 3.0/4 3.0/4
932. Bomb City 3.0/4 3.0/4
933. Anna and the Apocalypse 3.0/4 2.6/4
934. Prom Night (1980) 2.5/4 2.3/4
935. The Man Who Killed Don Quixote 2.5/4 2.9/4
936. Annabelle: Creation 2.5/4 2.4/4
937. Leatherface 2.0/4 2.1/4
938. The Eyes of My Mother 2.0/4 2.7/4
939. Venom (2018) 2.5/4 2.5/4
940. Bad Times at the El Royale 3.0/4 2.9/4
941. Summer of 84 3.0/4 2.8/4
942. Insidious: The Last Key 2.5/4 2.1/4
943. Halloween (1978) 3.0/4 3.2/4
944. Halloween (2018) 3.0/4 2.7/4
945. The Grudge (2004) 2.5/4 2.2/4
946. The Others (2001) 3.0/4 2.8/4
947. Coco (2017) 3.0/4 3.4/4
948. The Hunger (1983) 2.0/4 2.4/4
949. Incredibles 2 3.0/4 3.2/4
950. Bohemian Rhapsody 3.0/4 2.9/4
951. Psycho (1960) 3.0/4 3.3/4
952. Mandy (2018) 3.0/4 2.9/4
953. Psycho II 2.5/4 2.3/4
954. Suspiria (2018) 3.0/4 2.7/4
955. The House That Jack Built (2018) 3.0/4 2.8/4
956. Psycho (1998) 1.5/4 1.9/4
957. Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald 2.5/4 2.3/4
958. Mortal Engines 2.0/4 2.1/4
959. A Bad Moms Christmas 2.0/4 2.4/4
960. The Christmas Chronicles 3.0/4 2.5/4
961. Aquaman 3.0/4 2.5/4
962. Spider-Man: Into the Spider-Verse 3.5/4 3.6/4
963. Black Mirror: Bandersnatch 3.5/4 2.8/4
964. Bumblebee 3.0/4 2.7/4
965. Boy Erased 3.0/4 2.7/4
966. Bird Box 3.0/4 2.6/4
967. A Star is Born (2018) 2.5/4 3.0/4
968. Vanishing, The ( Keepers ) 2.5/4 2.5/4
969. Office Uprising 3.0/4 2.3/4
970. Ben is Back 3.0/4 2.8/4
971. The Favourite 2.0/4 3.2/4
972. Mary Queen of Scots (2018) 2.0/4 2.3/4
973. Beautiful Boy (2018) 3.0/4 3.1/4
974. The Mule (2018) 3.0/4 2.7/4
975. Unbreakable 2.5/4 2.8/4
976. Fahrenheit 11/9 3.0/4 2.8/4
977. Green Book 3.0/4 3.0/4
978. Creed II 2.5/4 2.7/4
979. Glass 3.0/4 2.5/4
980. Vice (2018) 2.5/4 2.9/4
981. 16 Blocks 2.5/4 2.5/4
982. Alita: Battle Angel 3.0/4 2.6/4
983. Better Watch Out 3.0/4 2.5/4
984. Captain Marvel 2.5/4 2.7/4
985. Escape Plan 2.5/4 2.6/4
986. Us 2.0/4 3.0/4
987. Re-Animator 3.0/4 2.8/4
988. Destroyer (2018) 3.0/4 2.5/4
989. Jennifer's Body 2.5/4 2.3/4
990. Cobra (1986) 2.5/4 2.1/4
991. Iron Sky 2.5/4 2.2/4
992. Bride of Re-Animator 2.5/4 2.6/4
993. Shazam! 3.0/4 2.8/4
994. Reprisal (2018) 1.5/4 1.6/4
995. Pet Sematary (2019) 2.5/4 2.3/4
996. Beyond Re-Animator 2.0/4 2.2/4
997. Nightmare Cinema 2.0/4 2.7/4
998. Dragged Across Concrete 2.5/4 2.7/4
999. Iron Sky: The Coming Race 1.0/4 2.0/4
1000. Avengers: Endgame 3.0/4 3.3/4
1001. Miss Peregrine's Home for Peculiar Children 2.5/4 2.5/4
1002. Hellboy (2019) 1.5/4 2.3/4
1003. The Specialist (1994) 2.0/4 2.0/4
1004. Truth or Dare (2018) 1.5/4 1.5/4
1005. The First Purge 2.0/4 2.1/4
1006. Ender's Game 2.5/4 2.6/4
1007. John Wick: Chapter 3 - Parabellum 3.0/4 3.0/4
1008. Pokémon Detective Pikachu 3.0/4 2.4/4
1009. Lock Up 2.5/4 2.4/4
1010. Mercury Rising 2.5/4 2.3/4
1011. Godzilla: King of the Monsters 2.5/4 2.3/4
1012. Aladdin (2019) 2.5/4 2.7/4
1013. Rocketman (2019) 3.0/4 2.8/4
1014. The Dead Don't Die (2019) 2.0/4 2.1/4
1015. It Comes at Night 2.0/4 2.8/4
1016. Dark Phoenix 2.5/4 2.1/4
1017. Hereditary 3.0/4 3.0/4
1018. Spider-Man: Far From Home 3.0/4 3.0/4
1019. Cam 2.5/4 2.5/4
1020. Apocalypse Now 2.5/4 3.3/4
1021. Yesterday (2019) 3.0/4 2.8/4
1022. Green Room (2016) 2.5/4 2.9/4
1023. The Dirt (2019) 2.5/4 2.4/4
1024. Goodfellas 2.5/4 3.4/4
1025. Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw 2.5/4 2.4/4
1026. Ace Ventura: Pet Detective 2.5/4 2.6/4
1027. The Lion King (2019) 2.5/4 2.5/4
1028. Our House 2.0/4 2.6/4
1029. Blinded by the Light 3.5/4 3.0/4
1030. Reservoir Dogs 3.0/4 3.3/4
1031. It Chapter Two 3.5/4 2.7/4
1032. Once Upon a Time ... in Hollywood 2.0/4 3.2/4
1033. The Lodge 2.0/4 2.6/4
1034. I See You (2019) 3.0/4 2.9/4
1035. Ready or Not (2019) 3.0/4 3.0/4
1036. Riot Girls 2.5/4 2.8/4
1037. 3 from Hell ( Three from Hell ) 2.5/4 2.2/4
1038. Hotel Mumbai 3.0/4 2.8/4
1039. Extra Ordinary 2.5/4 2.4/4
1040. Scary Stories to Tell in the Dark 3.0/4 2.7/4
1041. Goodnight Mommy ( Ich seh, Ich seh ) 2.0/4 2.5/4
1042. Midsommar 2.0/4 2.9/4
1043. Christine (1983) 2.5/4 2.6/4
1044. In the Tall Grass 2.0/4 2.1/4
1045. Angel Has Fallen 2.0/4 2.2/4
1046. Joker (2019) 3.0/4 3.2/4
1047. Parasite ( Gisaengchung ) 3.0/4 3.6/4
1048. Halloween II (1981) 2.5/4 2.6/4
1049. Return of the Living Dead 2.5/4 2.7/4
1050. Halloween 3: Season of the Witch 2.0/4 1.9/4
1051. Halloween 4: The Return of Michael Myers 2.5/4 2.5/4
1052. Child's Play 3 2.0/4 2.0/4
1053. A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge 2.5/4 2.3/4
1054. Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 2.0/4 2.1/4
1055. Terminator: Dark Fate 2.5/4 2.5/4
1056. Rambo: Last Blood 2.5/4 2.3/4
1057. Zombieland: Double Tap 3.0/4 2.7/4
1058. Last Christmas 3.0/4 2.6/4
1059. Cannibal ferox ( Make Them Die Slowly ) 1.5/4 2.2/4
1060. Doctor Sleep 3.0/4 3.1/4
1061. Gremlins (1984) 3.0/4 2.9/4
1062. Star Wars: The Rise of Skywalker 1.5/4 2.4/4
1063. Candyman (1992) 2.0/4 2.5/4
1064. Knives Out 3.0/4 3.2/4
1065. Jojo Rabbit 3.0/4 2.9/4
1066. 1917 3.0/4 3.2/4
1067. Little Women (2019) 2.5/4 3.2/4
1068. Pet Sematary (1989) 2.5/4 2.6/4
1069. Birds of Prey: And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn 2.5/4 2.4/4
1070. Ma 2.0/4 2.0/4
1071. Judy 3.0/4 2.6/4
1072. Bombshell (2019) 2.5/4 2.7/4
1073. Eli 2.0/4 2.0/4
1074. Bliss (2019) 2.5/4 3.0/4
1075. Blumhouse's Fantasy Island 1.5/4 1.7/4
1076. Happy Death Day 2U 2.5/4 2.5/4
1077. The Gentlemen 2.5/4 3.0/4
1078. The Invisible Man (2020) 3.0/4 3.0/4
1079. Brightburn 2.5/4 2.2/4
1080. Dolittle 2.0/4 1.8/4
1081. Onward 3.0/4 2.9/4
1082. Escape Room (2019) 2.0/4 2.3/4
1083. Unfriended: Dark Web 2.0/4 1.8/4
1084. In the Heart of the Sea 2.5/4 2.6/4
1085. The Prodigy (2019) 2.5/4 2.4/4
1086. Robin Hood (2018) 2.0/4 1.8/4
1087. Wounds (2019) 2.0/4 1.9/4
1088. The Equalizer 2 2.5/4 2.6/4
1089. Future World 2.0/4 1.6/4
1090. Top Gun (1986) 3.0/4 2.7/4
1091. Winchester 2.0/4 2.0/4
1092. The Godfather 3.0/4 3.5/4
1093. The Godfather: Part II 3.0/4 3.4/4
1094. The Godfather: Part III 2.5/4 2.8/4
1095. Class of 1984 3.0/4 2.6/4
1096. Scream 4 2.5/4 2.6/4
1097. The Warriors (1979) 3.0/4 2.9/4
1098. Good Boys (2019) 2.5/4 2.7/4
1099. Annabelle Comes Home 2.5/4 2.3/4
1100. The Breakfast Club 3.5/4 3.2/4
1101. The Lost Boys 3.0/4 2.9/4
1102. Knock Knock (2015) 1.5/4 2.3/4
1103. Maggie (2015) 2.0/4 2.6/4
1104. The Woman in Black (2012) 2.5/4 2.6/4
1105. Hidden Figures 3.0/4 3.0/4
1106. Richard Jewell 3.0/4 3.1/4
1107. Handsome Devil 2.5/4 2.7/4
1108. Beach Rats 3.0/4 3.1/4
1109. The Death and Life of Marsha P. Johnson 3.0/4 3.0/4
1110. Apollo 13 2.5/4 3.1/4
1111. Guns Akimbo 2.5/4 2.7/4
1112. Superbad 3.0/4 2.9/4
1113. The Bye Bye Man 2.0/4 1.7/4
1114. 47 Meters Down 2.0/4 2.5/4
1115. The Other Lamb 1.5/4 2.4/4
1116. We Summon the Darkness 2.0/4 2.2/4
1117. The Irishman (2019) 3.0/4 3.2/4
1118. As Good as it Gets 2.5/4 2.9/4
1119. Prince of Darkness 2.5/4 2.4/4
1120. The Blues Brothers 3.0/4 3.1/4
1121. Yummy N/A 2.6/4
1122. American Mary 2.0/4 2.5/4
1123. Sixteen Candles 3.0/4 2.9/4
1124. One Hour Photo 3.0/4 2.6/4
1125. Rampage (2018) 2.0/4 2.3/4
1126. Tenet 2.0/4 2.9/4
1127. Dirty Grandpa 1.5/4 1.7/4
1128. Hell Night 2.5/4 2.2/4
1129. Cujo 3.0/4 2.6/4
1130. Terrifier 2.0/4 2.7/4
1131. Sleepwalkers (1992) 2.5/4 2.1/4
1132. Dead Silence 2.5/4 2.5/4
1133. Hubie Halloween 2.5/4 2.1/4
1134. Halloween: The Curse of Michael Myers 2.0/4 2.1/4
1135. A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors 3.0/4 2.6/4
1136. Bride of Chucky 2.0/4 1.9/4
1137. Halloween (2007) 2.5/4 2.4/4
1138. Carrie (1976) 3.0/4 3.0/4
1139. Friday the 13th Part 2 2.5/4 2.5/4
1140. A Dog's Purpose 2.5/4 2.4/4
1141. Borat Subsequent Moviefilm 2.5/4 2.5/4
1142. How the Grinch Stole Christmas (2000) 2.5/4 2.3/4
1143. Monster Squad 2.5/4 2.7/4
1144. Sonic the Hedgehog 2.5/4 2.7/4
1145. Maximum Overdrive 2.0/4 2.2/4
1146. Soul (2020) 3.0/4 3.2/4
1147. Law Abiding Citizen 2.5/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name