Top Movie List by Teodora

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Final Fantasy VII - Advent Children N/A 2.7/4
2. Avatar N/A 3.0/4
3. Pirates of the Caribbean: At Worlds End N/A 2.7/4
4. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest N/A 2.8/4
5. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl N/A 3.1/4
6. The Transformers: The Movie N/A 2.8/4
7. Twilight (2008) N/A 2.2/4
8. The Twilight Saga: New Moon N/A 2.2/4
9. The Bone Collector N/A 2.6/4
10. Lara Croft: Tomb Raider N/A 2.5/4
11. Lara Croft: Tomb Raider: The Cradle of Life N/A 2.2/4
12. Meet the Spartans N/A 1.2/4
13. Bruce Almighty N/A 2.6/4
14. Erin Brockovich N/A 2.7/4
15. The Bodyguard (1992) N/A 2.3/4
16. Dude, Where's My Car? N/A 1.9/4
17. X-Men N/A 2.9/4
18. X-Men: The Last Stand N/A 2.6/4
19. The Haunted Mansion (2003) N/A 1.8/4
20. The Princess Diaries N/A 2.6/4
21. Hellboy (2004) N/A 2.7/4
22. Van Helsing N/A 2.3/4
23. Memoirs of a Geisha N/A 2.8/4
24. Planet 51 N/A 2.4/4
25. Shrek N/A 3.1/4
26. Shrek 2 N/A 2.8/4
27. Shrek the Third N/A 2.4/4
28. Rush Hour (1998) N/A 2.8/4
29. Rush Hour 2 N/A 2.5/4
30. Rush Hour 3 N/A 2.4/4
31. Rumble in the Bronx ( Hung fan kui ) N/A 2.6/4
32. Silent Hill N/A 2.5/4
33. Black Christmas (2006) N/A 1.8/4
34. Fantastic Four (2005) N/A 2.1/4
35. Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer N/A 2.0/4
36. Spy Kids N/A 2.1/4
37. Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams N/A 2.1/4
38. Spy Kids 3-D: Game Over N/A 1.8/4
39. Die Hard 2: Die Harder N/A 2.7/4
40. Die Hard: With a Vengeance N/A 2.9/4
41. I, Robot N/A 2.7/4
42. Wasabi N/A 2.7/4
43. Harry Potter and the Chamber of Secrets N/A 2.9/4
44. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban N/A 3.1/4
45. Harry Potter and the Sorcerer's Stone N/A 3.0/4
46. Harry Potter and the Order of the Phoenix N/A 3.0/4
47. Sahara (2005) N/A 2.3/4
48. Sky High (2005) N/A 2.5/4
49. 17 Again N/A 2.5/4
50. A Cinderella Story N/A 2.3/4
51. 13 Going On 30 N/A 2.4/4
52. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull N/A 2.4/4
53. Indiana Jones and the Last Crusade N/A 3.2/4
54. Indiana Jones and the Temple of Doom N/A 3.0/4
55. The Mummy Returns N/A 2.5/4
56. Batman (1989) N/A 2.9/4
57. Batman & Robin N/A 1.3/4
58. Batman Returns N/A 2.7/4
59. The Transporter N/A 2.7/4
60. Sleepy Hollow N/A 2.8/4
61. Kate and Leopold N/A 2.3/4
62. Two Weeks Notice N/A 2.5/4
63. 28 Days N/A 2.5/4
64. Miss Congeniality N/A 2.5/4
65. Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous N/A 2.0/4
66. Ice Age N/A 2.9/4
67. Ice Age: The Meltdown N/A 2.7/4
68. The Naked Gun: From the Files of Police Squad! N/A 2.8/4
69. Bridget Jones's Diary N/A 2.6/4
70. The Naked Gun 2 1/2 N/A 2.6/4
71. Naked Gun 33 1/3: The Final Insult N/A 2.4/4
72. The Shawshank Redemption N/A 3.5/4
73. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring N/A 3.3/4
74. Lord of the Rings: The Return of the King N/A 3.4/4
75. Back to the Future N/A 3.3/4
76. Lord of the Rings: The Two Towers N/A 3.3/4
77. Terminator 2: Judgement Day N/A 3.2/4
78. The Lion King (1994) N/A 3.3/4
79. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) N/A 3.3/4
80. Toy Story N/A 3.3/4
81. Castle in the Sky ( Tenkû no shiro Rapyuta ) N/A 3.1/4
82. The Simpsons Movie N/A 2.7/4
83. Cat Returns, The ( Neko no ongaeshi ) N/A 2.9/4
84. Porco Rosso ( Kurenai no buta ) N/A 2.9/4
85. Whisper of the Heart ( Mimi wo sumaseba ) N/A 3.1/4
86. Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) N/A 3.2/4
87. Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) N/A 3.2/4
88. My Neighbor Totoro ( Tonari no Totoro ) N/A 3.2/4
89. Final Fantasy: The Spirits Within N/A 2.4/4
90. Jackie Chan's Who Am I? ( Wo shi shei ) N/A 2.7/4
91. Titanic (1997) N/A 3.0/4
92. Scary Movie 3 N/A 2.0/4
93. Scary Movie 4 N/A 1.8/4
94. Scary Movie 2 N/A 1.8/4
95. Home Alone N/A 2.9/4
96. Back to the Future Part III N/A 2.8/4
97. Home Alone 2: Lost in New York N/A 2.4/4
98. Home Alone III N/A 1.8/4
99. Ghost Ship (2002) N/A 1.8/4
100. High School Musical N/A 2.0/4
101. High School Musical 2 N/A 1.9/4
102. The Saint (1997) N/A 2.5/4
103. Iron Man (2008) N/A 3.1/4
104. Taxi (1998) N/A 2.7/4
105. Taxi 2 N/A 2.7/4
106. Batman Forever N/A 2.1/4
107. Man in Black N/A 2.5/4
108. Jackie Chan's First Strike ( Ging chaat goo si 4: Ji gaan daan yam mo ) N/A 2.5/4
109. Conspiracy Theory N/A 2.6/4
110. Ocean's Eleven (2001) N/A 3.0/4
111. Gone in 60 Seconds (2000) N/A 2.5/4
112. Mr. and Mrs. Smith (2005) N/A 2.5/4
113. Speed 2: Cruise Control N/A 1.4/4
114. Speed (1994) N/A 2.9/4
115. The Terminator N/A 3.1/4
116. Jurassic Park N/A 3.2/4
117. Evolution (2001) N/A 2.2/4
118. The Goonies N/A 3.1/4
119. Perfect Blue N/A 3.1/4
120. 5 Centimeters per Second ( Byôsoku 5 senchimêtoru ) N/A 3.0/4
121. Bleach: Memories of Nobody N/A 2.9/4
122. Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow ( Gekijô-ban Naruto: Daikatsugeki! Yukihime ninpôchô dattebayo!! ) N/A 2.4/4
123. The League of Extraordinary Gentlemen N/A 2.0/4
124. 10 Things I Hate About You N/A 2.8/4
125. Star Wars: Episode IV - A New Hope N/A 3.3/4
126. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi N/A 3.2/4
127. Ghostbusters (1984) N/A 3.1/4
128. The Fifth Element N/A 2.9/4
129. Independence Day (1996) N/A 2.8/4
130. The Wizard of Oz (1939) N/A 3.2/4
131. The Crow (1994) N/A 3.0/4
132. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe N/A 2.8/4
133. Underworld (2003) N/A 2.8/4
134. Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events N/A 2.5/4
135. Beauty and the Beast (1991) N/A 3.2/4
136. The Little Mermaid (1989) N/A 3.0/4
137. Finding Nemo N/A 3.2/4
138. Snow White and the Seven Dwarfs N/A 3.0/4
139. A Bug's Life N/A 2.9/4
140. Lady and the Tramp (1955) N/A 3.0/4
141. Tarzan (1999) N/A 2.8/4
142. Pocahontas N/A 2.7/4
143. The Incredibles N/A 3.1/4
144. Fun With Dick and Jane (2005) N/A 2.2/4
145. Dumb and Dumber N/A 2.8/4
146. The Mask (1994) N/A 2.4/4
147. America's Sweethearts N/A 2.3/4
148. Paycheck N/A 2.1/4
149. Something's Gotta Give N/A 2.6/4
150. Stardust (2007) N/A 2.9/4
151. Just Like Heaven N/A 2.5/4
152. Kangaroo Jack N/A 1.4/4
153. Bratz (2007) N/A 1.6/4
154. Night at the Museum: Battle of the Smithsonian N/A 2.4/4
155. Night at the Museum N/A 2.5/4
156. Tenacious D in: The Pick of Destiny N/A 2.3/4
157. White Chicks N/A 2.0/4
158. The School of Rock N/A 2.7/4
159. Barnyard: The Original Party Animals N/A 1.9/4
160. The Wedding Crashers N/A 2.7/4
161. Radio N/A 2.6/4
162. Step Up N/A 2.8/4
163. Step Up 2 the Streets N/A 2.5/4
164. Mean Girls (2004) N/A 2.7/4
165. Just My Luck (2006) N/A 2.1/4
166. The Ring Two N/A 1.9/4
167. Ring 0 - Birthday ( Ringu 0: Bâsudei ) N/A 2.6/4
168. Ringu N/A 2.8/4
169. Ringu 2 N/A 2.3/4
170. The Ring (2002) N/A 2.7/4
171. Tale of Two Sisters, A ( Janghwa, Hongryeon ) N/A 3.0/4
172. Cinderella (2006) N/A 1.7/4
173. Thirst ( Bakjwi ) N/A 3.0/4
174. Antique ( Sayangkoldong yangkwajajeom aentikeu ) N/A 3.5/4
175. Ju-On: The Curse 2 N/A 2.8/4
176. Ju-On: The Grudge N/A 2.8/4
177. Ju-On: The Grudge 2 ( Ju-On 4 ) N/A 2.6/4
178. Shinobi: Heart Under Blade N/A 2.8/4
179. Nightmare Detective ( Akumu Tantei ) N/A 2.5/4
180. One Missed Call ( Chakushin ari ) N/A 2.5/4
181. One Missed Call Final ( Chakushin ari final ) N/A 2.1/4
182. Reincarnation ( Rinne ) N/A 2.9/4
183. Red (2010) N/A 2.9/4
184. Ouija Board ( Bunshinsaba ) N/A 2.7/4
185. Maiko haaaan!!! N/A 3.3/4
186. House of Flying Daggers ( Shi mian mai fu ) N/A 2.9/4
187. Detroit Rock City N/A 2.6/4
188. Alice in Wonderland (2010) N/A 2.6/4
189. Chocolat (2000) N/A 2.9/4
190. From Hell N/A 2.6/4
191. Tekken N/A 1.8/4
192. The Matrix N/A 3.2/4
193. The Matrix Reloaded N/A 2.6/4
194. The Matrix Revolutions N/A 2.5/4
195. Bee Movie N/A 2.4/4
196. Barbie in the 12 Dancing Princesses N/A 2.5/4
197. Barbie Fairytopia: Mermaidia N/A 2.6/4
198. Save the Last Dance N/A 2.5/4
199. She's the Man N/A 2.6/4
200. Robots (2005) N/A 2.5/4
201. What a Girl Wants N/A 2.2/4
202. Forrest Gump N/A 3.3/4
203. Aladdin (1992) N/A 3.1/4
204. Pinocchio (1940) N/A 3.0/4
205. Cinderella (1950) N/A 2.9/4
206. Alice in Wonderland (1951) N/A 2.9/4
207. Peter Pan (1953) N/A 2.9/4
208. The Jungle Book (1967) N/A 2.9/4
209. 101 Dalmatians (1961) N/A 2.9/4
210. Sleeping Beauty (1959) N/A 2.9/4
211. Mulan (1998) N/A 2.9/4
212. Madagascar N/A 2.7/4
213. The Prince of Egypt N/A 2.9/4
214. Lilo & Stitch (2002) N/A 2.7/4
215. The Polar Express N/A 2.7/4
216. Hercules (1997) N/A 2.7/4
217. Anastasia (1997) N/A 2.8/4
218. Antz N/A 2.5/4
219. Airplane! N/A 3.0/4
220. Spider-Man N/A 2.9/4
221. To Catch a Virgin Ghost ( Sisily 2km ) N/A 2.4/4
222. Beverly Hills Cop N/A 2.9/4
223. Fever Pitch (2005) N/A 2.3/4
224. My Boss's Daughter N/A 1.7/4
225. Killers (2010) N/A 2.2/4
226. Miss Pettigrew Lives for a Day N/A 2.7/4
227. Collateral Damage N/A 2.3/4
228. Conan the Barbarian (1982) N/A 2.7/4
229. Jingle All the Way N/A 1.9/4
230. Kindergarten Cop N/A 2.3/4
231. The Running Man (1987) N/A 2.7/4
232. Shanghai Noon N/A 2.5/4
233. The Tuxedo N/A 1.9/4
234. Drunken Master ( Jui kuen ) N/A 3.0/4
235. Little Big Soldier ( Da bing xiao jiang ) N/A 2.4/4
236. Accuracy of Death ( Suwîto rein: Shinigami no seido ) N/A 3.0/4
237. 8MM 2.5/4 2.5/4
238. All Dogs Go to Heaven 2 N/A 2.4/4
239. Into the Mirror ( Geoul sokeuro ) N/A 2.6/4
240. Planet of the Apes (2001) N/A 2.2/4
241. Turbo: A Power Rangers Movie N/A 1.1/4
242. The Mexican N/A 2.4/4
243. Ocean's Thirteen N/A 2.7/4
244. Ocean's Twelve N/A 2.5/4
245. Sinbad: Legend of the Seven Seas N/A 2.6/4
246. Shaft (2000) N/A 2.3/4
247. Coach Carter N/A 2.7/4
248. Formula 51 ( 51st State, The ) N/A 2.3/4
249. Daddy Day Care N/A 2.2/4
250. Doctor Dolittle (1998) N/A 2.1/4
251. The Golden Child N/A 2.0/4
252. Doctor Dolittle 2 N/A 1.9/4
253. Norbit N/A 1.5/4
254. The Nutty Professor (1996) N/A 2.2/4
255. Showtime N/A 2.1/4
256. Trading Places N/A 2.9/4
257. Hide and Seek (2005) N/A 2.2/4
258. Meet the Fockers N/A 2.5/4
259. Meet the Parents N/A 2.7/4
260. The Long Kiss Goodnight N/A 2.7/4
261. Snakes on a Plane N/A 2.2/4
262. xXx N/A 2.2/4
263. Legend (1986) N/A 2.7/4
264. Witches of Eastwick N/A 2.7/4
265. Jumanji (1995) N/A 2.6/4
266. Let Me In N/A 2.9/4
267. Practical Magic N/A 2.6/4
268. The Addams Family (1991) N/A 2.6/4
269. Dragonheart N/A 2.6/4
270. City of Angels N/A 2.4/4
271. Over the Hedge (2006) N/A 2.6/4
272. Black Rain (1989) N/A 2.4/4
273. Meet Dave N/A 2.0/4
274. The Jewel of the Nile N/A 2.4/4
275. Romancing the Stone N/A 2.8/4
276. Due Date N/A 2.6/4
277. Rapid Fire N/A 2.4/4
278. The X Files: Fight the Future N/A 2.6/4
279. The Haunting (1999) N/A 2.1/4
280. The Omen (2006) N/A 2.0/4
281. Crimson Rivers ( Rivières pourpres, Les ) N/A 2.7/4
282. Host, The ( Gwoemul ) N/A 2.9/4
283. Garfield: A Tail of Two Kitties N/A 2.0/4
284. Mars Attacks! N/A 2.3/4
285. Presumed Innocent N/A 2.8/4
286. Random Hearts N/A 2.2/4
287. Boomerang (1992) N/A 2.2/4
288. Zoolander N/A 2.5/4
289. The Transporter 2 N/A 2.4/4
290. Aeon Flux N/A 2.0/4
291. 200 Pounds Beauty ( Minyeo-neun goerowo ) N/A 2.4/4
292. Death Bell ( Gosa ) N/A 3.0/4
293. Godzilla (1998) N/A 1.9/4
294. The Fountain (2006) N/A 2.7/4
295. King and the Clown, The ( Wang-ui namja ) N/A 3.0/4
296. Yoga Hakwon N/A 2.3/4
297. Memories of Murder ( Salinui chueok ) N/A 3.2/4
298. Mrs. Doubtfire N/A 2.7/4
299. Hook (1991) N/A 2.5/4
300. The Glass House N/A 2.0/4
301. Good Morning Vietnam N/A 2.9/4
302. Nine Months (1995) N/A 2.3/4
303. Love in Magic (Yenaesoolsa) N/A 2.0/4
304. The Hangover 3.0/4 3.0/4
305. Tangled (2010) 2.0/4 3.1/4
306. Resident Evil: Afterlife N/A 2.5/4
307. Resident Evil (2002) N/A 2.7/4
308. Resident Evil: Apocalypse N/A 2.5/4
309. Ghost in the Shell ( Kôkaku kidôtai ) N/A 3.0/4
310. Ghost in the Shell 2: Innocence N/A 2.7/4
311. The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1 N/A 2.3/4
312. Another Cinderella Story N/A 2.4/4
313. Underworld: Evolution N/A 2.8/4
314. Paranormal Activity N/A 2.5/4
315. The Expendables N/A 2.6/4
316. Shrek Forever After N/A 2.6/4
317. Se7en N/A 3.3/4
318. Alfie (2004) N/A 2.3/4
319. Agent Cody Banks N/A 1.8/4
320. Agent Cody Banks 2: Destination London N/A 1.6/4
321. Sherlock Holmes (2009) N/A 2.9/4
322. Oldboy ( Oldeuboi ) N/A 3.2/4
323. Face/Off N/A 2.7/4
324. National Treasure: Book of Secrets N/A 2.6/4
325. Blow N/A 2.9/4
326. Donnie Brasco N/A 2.9/4
327. Surviving Christmas N/A 2.0/4
328. Blade: Trinity N/A 2.4/4
329. Blade II N/A 2.6/4
330. Blade (1998) N/A 2.8/4
331. Dracula: Dead and Loving It N/A 2.4/4
332. Constantine N/A 2.6/4
333. Dracula (1992) N/A 2.9/4
334. Devil's Advocate (1997) N/A 2.8/4
335. The Gift (2000) N/A 2.6/4
336. The Animatrix N/A 2.7/4
337. xXx: State of the Union N/A 1.6/4
338. The Italian Job (2003) N/A 2.8/4
339. The One (2001) N/A 2.5/4
340. War (2007) N/A 2.1/4
341. Transporter 3 N/A 2.5/4
342. Tito and Me ( Tito i ja ) 3.5/4 3.2/4
343. Who Sings Over There ( Ko to tamo peva ) 3.0/4 3.1/4
344. Marathon Family, The ( Maratonci trce pocasni krug ) 3.0/4 3.1/4
345. Here and There ( Tamo i ovde ) N/A 3.1/4
346. Girl Who Leapt Through Time, The ( Toki o kakeru shôjo ) N/A 3.2/4
347. Audition ( Ôdishon ) 2.5/4 2.9/4
348. Paprika 4.0/4 3.0/4
349. Fullmetal Alchemist The Movie: The Conqueror of Shamballa ( Gekijô-ban hagane no renkinjutsushi: Shanbara wo yuku mono ) N/A 3.0/4
350. End of Evangelion ( Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Air/Magokoro wo, kimi ni ) 3.0/4 2.9/4
351. Vampire Hunter D: Bloodlust 3.5/4 2.9/4
352. Tokyo Godfathers 3.0/4 3.0/4
353. Millenium Actress ( Sennen joyû ) N/A 2.8/4
354. Legally Blonde N/A 2.4/4
355. Legally Blonde 2: Red, White & Blonde N/A 1.9/4
356. Red Eye N/A 2.6/4
357. Hollow Man N/A 2.1/4
358. Footloose (1984) N/A 2.7/4
359. The Woodsman N/A 2.7/4
360. Pulse (2006) N/A 1.5/4
361. Batman Begins N/A 3.1/4
362. Black Snake Moan N/A 2.5/4
363. The Assignment (1997) N/A 2.6/4
364. The Hot Chick N/A 1.8/4
365. Catwoman N/A 1.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name