2013 best movies in order
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Gravity | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 2. | The Iceman (2013) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Oblivion | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 4. | The Place Beyond the Pines | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Prisoners (2013) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | American Hustle | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Evil Dead (2013) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 8. | Parker | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 9. | Beautiful Creatures (2013) | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 10. | The Paperboy | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 11. | Zero Dark Thirty | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Broken City | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 13. | Pain & Gain | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 14. | Jack Reacher | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 15. | Snitch | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 16. | Django Unchained | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 17. | The Hobbit: The Desolation of Smaug | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 18. | World War Z | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 19. | We're the Millers | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 20. | Now You See Me | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 21. | Dead Man Down | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 22. | Redemption (2013) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 23. | Star Trek Into Darkness | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 24. | The Heat (2013) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 25. | Aftershock (2013) | 2.5/4 | 1.9/4 | |
| 26. | Grown Ups 2 | 3.0/4 | 1.9/4 | |
| 27. | Kick-Ass 2 | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 28. | 2 Guns | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 29. | Man of Steel | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 30. | Stand Up Guys (2013) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 31. | Empire State (2013) | 3.0/4 | 2.0/4 | |
| 32. | The Lone Ranger (2013) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 33. | 21 & Over | 2.5/4 | 2.0/4 | |
| 34. | Side Effects (2013) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 35. | The Colony (2013) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 36. | The Conjuring | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 37. | Bullet to the Head | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 38. | The Mortal Instruments: City of Bones | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 39. | Hansel & Gretel: Witch Hunters | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 40. | The Internship | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 41. | Iron Man 3 | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 42. | Welcome to the Punch | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 43. | Captain Phillips | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 44. | Killing Them Softly | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 45. | The Hangover Part III | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 46. | Trance (2013) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 47. | The Wolverine | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 48. | The Purge (2013) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 49. | Gambit (2013) | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 50. | Warm Bodies | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 51. | Red 2 | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 52. | Paranoia (2013) | 2.5/4 | 2.0/4 | |
| 53. | Family, The ( Malavita ) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 54. | Lord of Darkness ( Sawney: Flesh of Man ) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 55. | Stand Off ( Whole Lotta Sole ) | 2.0/4 | 1.8/4 | |
| 56. | Gangster Squad | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 57. | The Sweeney (2013) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 58. | The Last Stand (2013) | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 59. | Promised Land (2013) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 60. | Mama (2013) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 61. | Identity Thief | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 62. | Pacific Rim | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 63. | Jack the Giant Slayer | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 64. | The Numbers Station | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 65. | Spring Breakers | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 66. | A Haunted House (2013) | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 67. | R.I.P.D. | 2.5/4 | 2.0/4 | |
| 68. | Tomorrow You're Gone | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 69. | Stoker (2013) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 70. | Fast & Furious 6 | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 71. | Machete Kills | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 72. | G.I. Joe: Retaliation | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 73. | This is 40 | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 74. | Maniac (2013) | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 75. | Killing Season | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 76. | Elysium | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 77. | Hammer of the Gods | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 78. | Dark Skies | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 79. | Movie 43 | 2.5/4 | 1.4/4 | |
| 80. | The To Do List | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 81. | Behind the Candelabra | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 82. | The Great Gatsby (2013) | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 83. | Riddick | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 84. | The Frozen Ground | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 85. | Out of the Furnace | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 86. | The World's End | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 87. | Gallowwalkers | 2.5/4 | 1.4/4 | |
| 88. | Man of Tai Chi | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 89. | Don Jon | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 90. | Back to 1942 ( Yi jiu si er ) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 91. | Insidious: Chapter 2 | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 92. | Lincoln | 2.0/4 | 3.0/4 | |
| 93. | Only God Forgives | 1.5/4 | 2.4/4 | |
| 94. | A Good Day to Die Hard | 1.0/4 | 1.9/4 | |
| 95. | Getaway (2013) | 2.0/4 | 1.5/4 | |
| 96. | After Earth | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 97. | Ain't Them Bodies Saints | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 98. | Kiss of the Damned | 1.5/4 | 2.4/4 | |
| 99. | Mud | 2.0/4 | 3.0/4 | |
| 100. | Adore | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 101. | Scary Movie 5 | 0.5/4 | 1.7/4 | |
| 102. | The Bling Ring | 1.0/4 | 2.4/4 | |
| 103. | This is the End | 0.5/4 | 2.7/4 | |
| 104. | Drinking Buddies | 1.0/4 | 2.5/4 |



