Top Action
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | The Matrix Revolutions | N/A | 2.5/4 | |
| 3. | The Matrix Reloaded | N/A | 2.6/4 | |
| 4. | The Bourne Identity (2002) | N/A | 3.1/4 | |
| 5. | The Bourne Supremacy | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | The Bourne Ultimatum | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Thor | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Man on a Ledge | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Sherlock Holmes (2009) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Inception | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | The Incredible Hulk | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 12. | The Expendables 2 | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 13. | Die Hard | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | Die Hard 2: Die Harder | N/A | 2.7/4 | |
| 15. | Die Hard: With a Vengeance | N/A | 2.9/4 | |
| 16. | True Lies | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 17. | Mad Max: Fury Road | 4.0/4 | 3.2/4 |



