My Favorite Films Of 1996
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Twister (1996) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 2. | The Rock | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 3. | Ransom (1996) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 4. | Mission: Impossible | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | From Dusk Till Dawn | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | A Time to Kill (1996) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Fear (1996) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 8. | Happy Gilmore | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Eraser | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 10. | Primal Fear | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Independence Day (1996) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Sleepers (1996) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | The Craft | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 14. | The Cable Guy | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 15. | Trainspotting | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Eye for an Eye | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 17. | The First Wives Club | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 18. | Freeway | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 19. | Daylight (1996) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 20. | The Island of Dr. Moreau (1996) | 2.5/4 | 1.7/4 | |
| 21. | The Nutty Professor (1996) | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 22. | Scream (1996) | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 23. | Broken Arrow (1996) | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 24. | The Hunchback of Notre Dame (1996) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 25. | Executive Decision | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 26. | Jingle All the Way | 2.5/4 | 1.9/4 | |
| 27. | Mars Attacks! | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 28. | Star Trek: First Contact | 2.5/4 | 2.8/4 | 



