My Favorite Films Of 2007
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Transformers (2007) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 2. | I Am Legend | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 3. | Ghost Rider (2007) | 4.0/4 | 1.9/4 | |
| 4. | Reign Over Me | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Spider-Man 3 | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 6. | National Treasure: Book of Secrets | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 7. | Hannibal Rising | 4.0/4 | 2.0/4 | |
| 8. | Death Proof | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Smokin' Aces | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 10. | Shooter (2007) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Bridge to Terabithia | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | The Simpsons Movie | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Freedom Writers | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Alpha Dog | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | Shrek the Third | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 16. | Pirates of the Caribbean: At Worlds End | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 17. | Ratatouille | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 18. | 300 | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 19. | The Number 23 | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 20. | Black Snake Moan | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 21. | Wild Hogs | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 22. | Zodiac (2007) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 23. | The Hills Have Eyes II (2007) | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 24. | Teenage Mutant Ninja Turtles ( TMNT ) (2007) | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 25. | Grindhouse | 2.0/4 | 2.8/4 |



