1975 Favorites
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | The Rocky Horror Picture Show | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 3. | Dog Day Afternoon | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 4. | The Man Who Would Be King | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Monty Python and the Holy Grail | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Jaws | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Trilogy of Terror | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 8. | Death Race 2000 | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 9. | Race with the Devil | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 10. | A Boy and His Dog | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 11. | Rollerball (1975) | 3.0/4 | 2.5/4 |



