My Wish List by Kyle(The Rebel)

My Wish List

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Lucky One (2012) N/A 2.6/4
2. Across the Universe N/A 2.7/4
3. The Last Song N/A 2.5/4
4. Halloween 3: Season of the Witch 4.0/4 1.9/4
5. The Final Destination (2009) N/A 2.1/4
6. Ssssssss N/A 2.8/4
7. Final Destination 5 N/A 2.6/4
8. The Cabin in the Woods N/A 2.9/4
9. The Howling: Reborn N/A 1.9/4
10. Martyrs (2008) N/A 3.0/4
11. Nights in Rodanthe N/A 2.3/4
12. Hit and Run (2009) N/A 2.7/4
13. Dominion: Prequel to the Exorcist N/A 2.2/4
14. The Ward N/A 2.1/4
15. Creepshow III N/A 2.4/4
16. Shark Night 3D N/A 2.2/4
17. Rock of Ages N/A 2.4/4
18. The Boogens N/A 2.5/4
19. Prometheus (2012) N/A 2.8/4
20. The Thing (2011) N/A 2.5/4
21. Killer Elite (2011) N/A 2.7/4
22. Three ( Thr3e ) 3.0/4 2.3/4
23. Minority Report N/A 2.9/4
24. Grandmother's House N/A 2.5/4
25. Rest Stop: Don't Look Back N/A 2.4/4
26. Nightmare (1981) N/A 1.9/4
27. Don't Be Afraid of the Dark (2011) N/A 2.4/4
28. The Last House on the Left (2009) 2.0/4 2.7/4
29. Trick or Treat (1986) N/A 2.2/4
30. The Being N/A 2.0/4
31. The Caller (2011) N/A 2.1/4
32. Pumpkinhead: Blood Feud 3.0/4 2.8/4
33. Hereafter 1.5/4 2.4/4
34. Terror Trap N/A 2.7/4
35. Detention (2012) N/A 2.0/4
36. Neighbor (2009) N/A 3.0/4
37. Across the Hall N/A 2.9/4
38. The Star Chamber N/A 2.5/4
39. The Cry of the Owl (2010) N/A 2.7/4
40. Footloose (2011) N/A 2.3/4
41. Dracula 3000 N/A 1.6/4
42. Dracula 2000 N/A 1.8/4
43. Splinter N/A 2.8/4
44. Husk N/A 2.6/4
45. Hush (2009) N/A 2.9/4
46. Meeting Evil N/A 2.4/4
47. The Snowtown Murders N/A 2.7/4
48. Flawless (2007) N/A 2.2/4
49. Dream House N/A 2.1/4
50. Terror Inside N/A 3.0/4
51. The Devonsville Terror N/A 2.4/4
52. The Beaver N/A 2.5/4
53. Harvest of Fear 2.0/4 2.5/4
54. Pulp Fiction N/A 3.4/4
55. Gladiator (2000) N/A 3.2/4
56. American History X N/A 3.2/4
57. Man on a Ledge N/A 2.7/4
58. The Last Exorcism N/A 2.2/4
59. My Amityville Horror N/A 2.5/4
60. Hellraiser: Hellworld N/A 2.4/4
61. The Disappearance of Alice Creed N/A 2.6/4
62. Obsessed (2009) N/A 2.3/4
63. No Man's Land: The Rise of Reeker N/A 2.3/4
64. W. N/A 2.5/4
65. Clash of the Titans (2010) N/A 2.4/4
66. Tower of Terror (1997) N/A 2.5/4
67. The Brood N/A 2.7/4
68. Battleship N/A 2.3/4
69. Lovely Molly N/A 2.2/4
70. Hell (2011) N/A 2.4/4
71. Kill List N/A 2.5/4
72. Mr. Hush N/A 1.3/4
73. ATM (2012) N/A 1.8/4
74. Hijacked N/A 1.8/4
75. The Corridor N/A 1.6/4
76. Intruders (2012) N/A 2.1/4
77. Some Guy Who Kills People N/A 2.7/4
78. Exit Humanity N/A 2.6/4
79. Safe House (2012) N/A 2.7/4
80. Rogue River (2012) N/A 2.8/4
81. Gone (2012) N/A 2.4/4
82. The Grey N/A 2.7/4
83. Michael (2012) N/A 2.8/4
84. The Devil Inside N/A 2.0/4
85. Playback N/A 2.3/4
86. Madison County N/A 2.0/4
87. Mother's Day (2010) N/A 2.5/4
88. The Shrine N/A 2.4/4
89. The Innkeepers N/A 2.4/4
90. 11-11-11 N/A 1.9/4
91. The Theatre Bizarre N/A 2.3/4
92. The Fields (2011) N/A 2.1/4
93. Into the Abyss N/A 3.0/4
94. The Iron Lady N/A 2.5/4
95. Creature (2011) N/A 2.0/4
96. Splintered N/A 1.7/4
97. Absentia N/A 2.4/4
98. Piranha 3DD N/A 2.2/4
99. Entrance (2012) N/A 2.8/4
100. The Victim (2011) N/A 2.5/4
101. The Tall Man (2012) N/A 2.6/4
102. Red Lights (2012) N/A 2.3/4
103. The Raven (2012) N/A 2.6/4
104. The Possession (2012) N/A 2.4/4
105. Paranormal Activity 4 N/A 1.8/4
106. 8213: Gacy House ( Paranormal Entity 2 ) N/A 2.4/4
107. Dahmer vs. Gacy N/A 1.5/4
108. Phobia (1980) N/A 2.4/4
109. The Last Wave N/A 3.0/4
110. Winter Kills N/A 2.6/4
111. The Dark at the Top of the Stairs N/A 1.9/4
112. Rush (1992) N/A 2.7/4
113. Wilderness (2006) N/A 2.6/4
114. Are You Scared? N/A 1.9/4
115. Are You Scared 2 N/A 2.5/4
116. Deadline (2009) N/A 2.5/4
117. Skid Row N/A 2.0/4
118. Blind Terror ( See No Evil ) N/A 2.5/4
119. Knowing N/A 2.4/4
120. The War of the Worlds (2005) N/A 2.6/4
121. Paranoia (2013) N/A 2.0/4
122. Trapped (1982) N/A 1.7/4
123. Brotherhood (2011) N/A 1.9/4
124. 12 Angry Men (1997) N/A 2.8/4
125. The Beast in the Cellar N/A 3.5/4
126. The Awakening (1980) N/A 2.0/4
127. The Legend of Boggy Creek N/A 2.1/4
128. Homeless in America N/A 2.3/4
129. Michael (1996) N/A 2.5/4
130. Phenomenon N/A 2.5/4
131. The Killing Floor 2.5/4 2.7/4
132. Jarhead N/A 2.6/4
133. Urban Cowboy N/A 2.5/4
134. The Scarecrow (1982) N/A 2.0/4
135. Mother of Tears: The Third Mother ( terza madre, La ) N/A 2.3/4
136. Deep Red ( Profondo rosso ) N/A 2.9/4
137. Peeping Tom (1962) N/A 3.1/4
138. Never Let Me Go (2010) N/A 2.9/4
139. Last Night (1998) N/A 3.0/4
140. Turistas N/A 2.1/4
141. Satan's Cheerleaders N/A 3.5/4
142. Uninvited Guest ( An Invited Guest ) N/A 2.3/4
143. The Uninvited (1944) N/A 3.0/4
144. Bloodstone: Subspecies II N/A 2.8/4
145. Witchcraft N/A 2.5/4
146. The Manchurian Candidate (1962) N/A 3.1/4
147. Over the Edge N/A 2.9/4
148. The Sleeping Car N/A 2.3/4
149. Soldier (1998) N/A 2.3/4
150. I, the Jury (1982) N/A 2.1/4
151. Beneath the Darkness N/A 2.1/4
152. Santa's Slay N/A 2.1/4
153. Candy (2006) N/A 2.7/4
154. Manic N/A 2.8/4
155. See No Evil: The Moors Murders N/A 2.8/4
156. Red Riding Hood N/A 2.4/4
157. The Hole (2012) N/A 2.6/4
158. The Tattooist N/A 3.0/4
159. Far from Heaven N/A 3.0/4
160. Track 29 N/A 2.8/4
161. Journey to the Center of the Earth (2008) N/A 2.3/4
162. The Lake House N/A 2.3/4
163. Lake Dead N/A 1.2/4
164. Fingerprints N/A 2.7/4
165. The Crypt N/A 1.8/4
166. Anaconda 3: Offspring N/A 2.0/4
167. The River Murders N/A 2.3/4
168. Guilty by Association N/A 2.5/4
169. Population 436 N/A 2.2/4
170. Body of Lies N/A 2.6/4
171. Anger Management N/A 2.3/4
172. The Matrix N/A 3.2/4
173. The Serpent's Egg N/A 2.1/4
174. The Serpent and the Rainbow N/A 2.6/4
175. The Pelican Brief N/A 2.6/4
176. Payback N/A 2.5/4
177. Dirty Dancing 4.0/4 2.8/4
178. Havana Nights: Dirty Dancing 2 N/A 2.0/4
179. Hero and the Terror N/A 1.9/4
180. Splice N/A 2.3/4
181. Horror Express N/A 2.7/4
182. Horror High N/A 2.6/4
183. The Kindred (1987) N/A 2.5/4
184. Alligator II: The Mutation N/A 2.4/4
185. Daddy's Girl ( Cravings ) N/A 1.8/4
186. The Lincoln Lawyer N/A 2.9/4
187. Time After Time 4.0/4 2.8/4
188. Superman Returns N/A 2.5/4
189. Hostage (2005) N/A 2.6/4
190. Live Free or Die Hard N/A 2.9/4
191. Hangar 18 N/A 2.2/4
192. The Plumber N/A 2.3/4
193. Delusion (1981) 4.0/4 1.7/4
194. The Time Traveler's Wife N/A 2.7/4
195. Blindness N/A 2.5/4
196. House of Blood N/A 2.3/4
197. Legend of the Werewolf N/A 2.0/4
198. Blood Bath (1976) N/A 3.0/4
199. The Comeback (1979) N/A 3.0/4
200. The Cat and the Canary (1978) N/A 2.8/4
201. Parts: The Clonus Horror N/A 2.1/4
202. Death Bed: The Bed That Eats N/A 2.3/4
203. I Don't Want to Be Born aka Devil Within Her, The ( Sharon's Baby ) N/A 2.8/4
204. House of Mortal Sin ( Confessional, The ) N/A 3.0/4
205. The Crater Lake Monster N/A 2.7/4
206. Long Weekend (1979) N/A 2.5/4
207. Human Experiments N/A 2.0/4
208. Final (2001) N/A 2.2/4
209. Manhattan Baby N/A 1.9/4
210. Fanatic ( Die! Die! My Darling! ) N/A 2.4/4
211. Orphanage, The ( orfanato, El ) N/A 2.9/4
212. Stake Land N/A 2.5/4
213. Bleeder (1999) N/A 2.5/4
214. Widespread Panic: The Earth Will Swallow You N/A 2.0/4
215. The Coffin N/A 2.2/4
216. Coffin Rock N/A 2.3/4
217. Revolutionary Road N/A 2.8/4
218. Franklyn N/A 2.4/4
219. The Tingler N/A 2.7/4
220. Pig Hunt N/A 3.0/4
221. Venom (2005) N/A 1.6/4
222. Venom (1982) N/A 2.7/4
223. Inferno (1980) N/A 2.5/4
224. For Love of the Game N/A 2.7/4
225. Train (2008) N/A 1.8/4
226. Glee: The 3D Concert Movie N/A 2.5/4
227. Pink Floyd: The Wall 4.0/4 2.9/4
228. Scream and Scream Again N/A 2.5/4
229. I Am Number Four N/A 2.5/4
230. Moon of the Wolf N/A 2.3/4
231. Earthquake N/A 2.4/4
232. Compliance N/A 2.9/4
233. Spawn of the Slithis N/A 2.3/4
234. The Razor's Edge (1984) N/A 2.2/4
235. Still, We Believe: The Boston Red Sox Movie N/A 1.9/4
236. Illusions (1983) N/A 2.0/4
237. Something to Hide ( Shattered ) N/A 2.0/4
238. Last Embrace N/A 1.6/4
239. Behemoth (2011) N/A 2.8/4
240. Town Creek ( Blood Creek ) N/A 2.2/4
241. Primeval N/A 1.8/4
242. Prime Evil N/A 1.8/4
243. Atrocious N/A 2.2/4
244. Audition ( Ôdishon ) N/A 2.9/4
245. Retro Puppet Master N/A 2.0/4
246. Paranormal Entity N/A 2.6/4
247. Death of a Ghost Hunter N/A 1.8/4
248. Apartment 1303 (2007) N/A 2.3/4
249. Grave Encounters N/A 2.4/4
250. House on Haunted Hill (1959) N/A 2.8/4
251. Mirrors 2 N/A 1.9/4
252. Reservoir Dogs N/A 3.3/4
253. Sin City N/A 3.0/4
254. Saving Grace (2000) N/A 2.1/4
255. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) N/A 3.2/4
256. The Stand N/A 2.7/4
257. The Taking of Pelham One Two Three (1974) N/A 3.1/4
258. And Now for Something Completely Different N/A 2.9/4
259. George A. Romero's Land of the Dead N/A 2.5/4
260. Ice Cream Man (1995) N/A 3.0/4
261. The Social Network N/A 3.1/4
262. R.S.V.P. (2002) N/A 2.0/4
263. Track of the Moon Beast N/A 1.9/4
264. Yeti: Curse of the Snow Demon N/A 3.5/4
265. Jack Brooks: Monster Slayer N/A 2.4/4
266. Mental Scars N/A 2.2/4
267. Evil Dead (2013) N/A 2.5/4
268. The Burrowers N/A 2.2/4
269. Necronomicon: Book of Dead N/A 1.8/4
270. The Last Lovecraft: Relic of Cthulhu N/A 2.3/4
271. Bloody Mallory N/A 2.5/4
272. Near Dark N/A 2.8/4
273. Scary Movie 4 N/A 1.8/4
274. The Last Castle N/A 2.7/4
275. Rambo N/A 2.7/4
276. The Wicker Man (1975) N/A 2.9/4
277. The Haunting (1963) N/A 3.0/4
278. Repulsion N/A 2.9/4
279. Cube N/A 2.8/4
280. Don't Look Now N/A 3.0/4
281. The Awakening (2011) N/A 2.6/4
282. [ Rec ] N/A 2.9/4
283. The Cottage (2008) N/A 2.9/4
284. The Crazies (2010) N/A 2.6/4
285. Brotherhood of the Wolf ( pacte des loups, Le ) N/A 2.7/4
286. Tenebrae N/A 2.8/4
287. Shadow of the Vampire N/A 2.8/4
288. Fright Night (2011) N/A 2.6/4
289. Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1931) N/A 2.8/4
290. Benny's Video N/A 2.9/4
291. Inside ( À l'intérieur ) N/A 2.7/4
292. The Masque of the Red Death N/A 2.8/4
293. The Spiral Staircase (1946) N/A 2.9/4
294. Pandorum N/A 2.5/4
295. [ Rec ] 2 N/A 2.7/4
296. Salem's Lot (2004) N/A 2.5/4
297. Rose Red N/A 2.8/4
298. The Last Man on Earth N/A 2.7/4
299. Children of the Damned N/A 2.7/4
300. Black Death N/A 2.6/4
301. Blood for Dracula ( Dracula cerca sangue di vergine... e morì di sete!!! ) N/A 2.6/4
302. Deadgirl N/A 2.5/4
303. Frankenstein: The True Story N/A 2.7/4
304. Slither (2006) N/A 2.5/4
305. Dracula ( Horror of Dracula ) N/A 2.8/4
306. Zombi 2 N/A 2.7/4
307. The Shuttered Room N/A 2.8/4
308. Quarantine 2: Terminal N/A 2.4/4
309. Quarantine N/A 2.4/4
310. Tales from the Crypt N/A 2.6/4
311. The Hound of the Baskervilles (1959) N/A 2.7/4
312. Dead End (2003) N/A 2.7/4
313. The Addiction (1995) N/A 2.6/4
314. The Crazies (1973) N/A 2.5/4
315. Piranha 3D N/A 2.4/4
316. City of the Living Dead ( Paura nella città dei morti viventi ) N/A 2.5/4
317. Cube 2: Hypercube N/A 2.5/4
318. Amusement N/A 2.4/4
319. White Dog N/A 2.6/4
320. Beastly N/A 2.4/4
321. Dead Space: Downfall N/A 2.5/4
322. Possession (1983) N/A 2.6/4
323. Severance N/A 2.5/4
324. Stuck (2008) N/A 2.6/4
325. Teeth N/A 2.3/4
326. Jennifer's Body N/A 2.3/4
327. Priest (2011) N/A 2.3/4
328. Dr. Phibes Rises Again N/A 2.5/4
329. The Signal (2008) N/A 2.5/4
330. Wishmaster 2: Evil Never Dies N/A 2.4/4
331. The Gravedancers N/A 2.4/4
332. Legion (2010) N/A 2.3/4
333. Triangle (2009) N/A 2.5/4
334. And Soon the Darkness (2010) N/A 2.4/4
335. Red State N/A 2.4/4
336. George A. Romero's Diary of the Dead N/A 2.3/4
337. Hunger (2009) N/A 2.4/4
338. Dr. Terror's House of Horrors N/A 2.8/4
339. Doghouse N/A 2.6/4
340. Bride of Re-Animator N/A 2.6/4
341. Carnival of Souls (1962) N/A 2.5/4
342. The Premature Burial N/A 2.6/4
343. The Abandoned (2007) N/A 2.4/4
344. The Descent: Part 2 N/A 2.2/4
345. Who Can Kill a Child? ( Quién puede matar a un niño? ) N/A 3.1/4
346. Hellraiser: Deader N/A 2.3/4
347. All the Boys Love Mandy Lane N/A 2.4/4
348. The Satanic Rites of Dracula N/A 2.5/4
349. North by Northwest N/A 3.3/4
350. Dog Day Afternoon N/A 3.2/4
351. Taken (2009) N/A 3.0/4
352. The Night of the Hunter N/A 3.3/4
353. Touch of Evil N/A 3.1/4
354. Shadow of a Doubt (1943) N/A 3.1/4
355. The 39 Steps (1935) N/A 3.1/4
356. The Hunt for Red October N/A 2.9/4
357. Lost Highway N/A 2.8/4
358. Forbidden Planet N/A 2.9/4
359. Salt (2010) N/A 2.7/4
360. The Road (2009) N/A 2.8/4
361. Family Plot N/A 2.9/4
362. The Taking of Pelham 1 2 3 (2009) N/A 2.6/4
363. Unknown (2011) N/A 2.6/4
364. Runaway Jury N/A 2.7/4
365. Blade II N/A 2.6/4
366. Quantum of Solace N/A 2.6/4
367. The Recruit N/A 2.6/4
368. Undertow (2004) N/A 2.9/4
369. The Expendables 2 N/A 2.6/4
370. Suspicion (1941) N/A 2.8/4
371. Tenant, The ( locataire, Le ) N/A 3.1/4
372. U.S. Marshals N/A 2.6/4
373. Disclosure N/A 2.6/4
374. We Own the Night N/A 2.6/4
375. Eagle Eye N/A 2.5/4
376. The Kingdom (2007) N/A 2.6/4
377. Irreversible N/A 2.6/4
378. The Man Who Knew Too Much (1935) N/A 2.6/4
379. The Parallax View N/A 2.9/4
380. In the Valley of Elah N/A 2.7/4
381. The Collector (1965) N/A 3.0/4
382. The Experiment (2010) N/A 2.6/4
383. The Perfect Host N/A 2.6/4
384. Boot Camp N/A 2.9/4
385. Exam N/A 2.6/4
386. Red Road N/A 2.7/4
387. Bunny Lake is Missing N/A 2.8/4
388. Premium Rush N/A 2.7/4
389. Stage Fright (1950) N/A 2.7/4
390. The Fourth Kind N/A 2.2/4
391. The Square (2010) N/A 2.9/4
392. One Eight Seven ( 187 ) N/A 2.5/4
393. I Melt with You N/A 2.5/4
394. Collateral Damage N/A 2.3/4
395. Gorky Park N/A 2.7/4
396. Shuttle N/A 2.5/4
397. In a Dark Place N/A 1.6/4
398. The Prophecy II N/A 2.5/4
399. The Prophecy 3: The Ascent N/A 2.5/4
400. The Lunatic N/A 2.5/4
401. Twice Dead N/A 2.5/4
402. The Departed N/A 3.3/4
403. Fight Club N/A 3.3/4
404. Catch Me if You Can N/A 3.1/4
405. The Sting (1973) N/A 3.2/4
406. Serpico N/A 3.0/4
407. American Gangster N/A 3.0/4
408. Man on Fire (2004) N/A 2.9/4
409. Donnie Brasco N/A 2.9/4
410. Badlands (1973) N/A 3.1/4
411. The Town (2010) N/A 3.0/4
412. Traffic (2000) N/A 3.0/4
413. The Thin Blue Line N/A 3.1/4
414. Frenzy N/A 3.0/4
415. Inside Man (2006) N/A 2.9/4
416. Compulsion (1959) N/A 3.0/4
417. The Man Who Wasn't There (2001) N/A 2.9/4
418. Elephant (2003) N/A 2.9/4
419. Match Point N/A 2.8/4
420. Chicago (2002) N/A 2.8/4
421. Sexy Beast N/A 2.9/4
422. Burn After Reading N/A 2.7/4
423. House of Games N/A 2.9/4
424. Death Proof N/A 2.7/4
425. Deliver Us from Evil (2006) N/A 2.9/4
426. Heavenly Creatures N/A 2.8/4
427. Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills N/A 3.1/4
428. Blue Thunder N/A 2.7/4
429. The Human Centipede (First Sequence) N/A 1.7/4
430. Book of Blood N/A 2.4/4
431. Cronos N/A 2.6/4
432. Rubber N/A 2.4/4
433. Vanishing on 7th Street N/A 2.1/4
434. Dark Floors N/A 2.0/4
435. 2001 Maniacs N/A 1.6/4
436. 2001 Maniacs: Field of Screams N/A 2.6/4
437. Opera ( Terror at the Opera ) N/A 2.7/4
438. Pontypool N/A 2.6/4
439. Bay of Blood ( Reazione a catena ) N/A 3.0/4
440. Sleepless ( Non ho sonno ) N/A 2.4/4
441. Rare Exports: A Christmas Tale N/A 2.8/4
442. Cat O' Nine Tails, The ( Gatto a nove code, Il ) N/A 2.5/4
443. The Deaths of Ian Stone N/A 2.2/4
444. Wake Wood N/A 2.3/4
445. 100 Feet N/A 2.4/4
446. Two Evil Eyes ( Due occhi diabolici ) N/A 2.5/4
447. Outpost (2008) N/A 2.6/4
448. The Hills Run Red (2009) N/A 2.4/4
449. Street Trash N/A 2.1/4
450. Bag of Bones N/A 2.5/4
451. Pathology N/A 1.9/4
452. Begotten N/A 2.5/4
453. Faces in the Crowd N/A 2.2/4
454. Paperhouse N/A 2.9/4
455. Unrest N/A 2.1/4
456. Lake Mungo N/A 2.4/4
457. The Tripper N/A 1.9/4
458. The Reef N/A 2.4/4
459. Three ( Survival Island ) N/A 3.0/4
460. Society N/A 2.1/4
461. Botched N/A 2.1/4
462. High Lane ( Vertige ) N/A 2.4/4
463. Bereavement N/A 2.4/4
464. Malevolence N/A 2.3/4
465. Parasomnia N/A 3.0/4
466. Dust Devil N/A 2.6/4
467. Boo N/A 2.2/4
468. YellowBrickRoad N/A 2.0/4
469. Half Light N/A 2.3/4
470. The Apparition (2012) N/A 1.8/4
471. Seed (2008) N/A 1.5/4
472. The Dark Hours (2005) N/A 1.8/4
473. The Wizard of Gore (2007) N/A 3.0/4
474. Kill Theory N/A 2.0/4
475. Blood on Satan's Claw N/A 2.9/4
476. Decoys (2004) N/A 1.7/4
477. Chain Letter N/A 2.6/4
478. Dark House (2009) N/A 2.3/4
479. Necrosis N/A 3.0/4
480. Haunted Forest N/A 2.0/4
481. Arena (2011) N/A 2.1/4
482. Penny Dreadful N/A 2.6/4
483. Salvage (2006) N/A 3.0/4
484. Blood Salvage N/A 1.8/4
485. Sweatshop N/A 2.1/4
486. The Absent (2011) N/A 1.6/4
487. The Bleeding House N/A 2.5/4
488. Rites of Spring N/A 2.8/4
489. Sympathy N/A 3.0/4
490. Playing House N/A 2.0/4
491. Knife Edge N/A 3.0/4
492. The Last Horror Film N/A 1.8/4
493. The Last Horror Movie N/A 1.5/4
494. Deja Vu (2006) N/A 2.7/4
495. Sanctum N/A 2.3/4
496. Defiance (1980) N/A 3.1/4
497. River of Darkness N/A 2.1/4
498. The Echo (2008) N/A 3.0/4
499. White Noise 2: The Light N/A 2.0/4
500. Eye of God N/A 2.7/4
501. Tower of Evil ( Horror on Snape Island ) N/A 2.4/4
502. Headless Horseman (2007) N/A 2.8/4
503. My Amityville Horror N/A 2.5/4
504. Winged Creatures ( Fragments ) N/A 3.0/4
505. Death Game ( Seducers, The ) N/A 2.5/4
506. Apartment 143 ( Emergo ) N/A 1.8/4
507. Spring Break Shark Attack N/A 2.3/4
508. The Evictors N/A 2.5/4
509. New York Ripper ( squartatore di New York, Lo ) N/A 2.3/4
510. Feast (2006) N/A 2.4/4
511. The House That Dripped Blood N/A 2.4/4
512. Theater of Blood N/A 2.9/4
513. Biggles: Adventures in Time N/A 2.0/4
514. Future Shock N/A 2.5/4
515. T-Rex: Back to the Cretaceous N/A 2.8/4
516. From the Terrace N/A 2.5/4
517. The Pact (2012) N/A 2.4/4
518. After (2012) N/A 2.8/4
519. House at the End of the Street N/A 2.4/4
520. Sinister N/A 2.8/4
521. Taken 2 N/A 2.4/4
522. Hold Your Breath N/A 2.4/4
523. The Paperboy N/A 2.4/4
524. V/H/S N/A 2.3/4
525. Smiley (2012) N/A 2.4/4
526. Alex Cross N/A 2.0/4
527. Darkest Night N/A 2.5/4
528. Silent Hill: Revelation 3D N/A 2.2/4
529. The Bay N/A 2.5/4
530. The Words (2012) N/A 2.5/4
531. Deep Rising N/A 2.0/4
532. Timber Falls N/A 3.0/4
533. A Lonely Place to Die N/A 2.6/4
534. The Deadly Spawn N/A 2.8/4
535. Night Skies N/A 2.5/4
536. Burning Bright N/A 2.6/4
537. In My Sleep N/A 2.8/4
538. The Objective N/A 2.0/4
539. Open Graves (2009) N/A 2.2/4
540. From Within N/A 2.1/4
541. Ripper 2: Letter from Within N/A 3.0/4
542. Crazy Eights N/A 1.7/4
543. Impostor (2002) N/A 2.4/4
544. Fade to Black (2004) N/A 2.7/4
545. Barfly N/A 2.9/4
546. Once Upon a Time in America N/A 3.2/4
547. The Lightship N/A 2.0/4
548. Perkins' 14 N/A 2.1/4
549. Wicked Little Things N/A 2.1/4
550. The Hamiltons (2006) N/A 2.1/4
551. Megan is Missing N/A 2.0/4
552. Seconds Apart N/A 2.5/4
553. Naked Fear N/A 2.3/4
554. Skew N/A 1.9/4
555. Blow N/A 2.9/4
556. Code 46 N/A 2.3/4
557. Sunshine (2007) N/A 2.9/4
558. Open Range N/A 2.9/4
559. Harsh Times N/A 2.5/4
560. The Ledge N/A 1.9/4
561. Dredd (2012) N/A 2.7/4
562. We Are Marshall N/A 2.6/4
563. Area 407 ( Tape 407 ) N/A 1.9/4
564. Super 8 N/A 2.8/4
565. Perfume: The Story of a Murderer N/A 2.9/4
566. Restraint (2008) N/A 2.8/4
567. I Saw What You Did N/A 2.4/4
568. Home Room N/A 2.3/4
569. Trouble with the Curve N/A 2.8/4
570. Middle of Nowhere N/A 2.6/4
571. Cloud Atlas N/A 2.9/4
572. Jack Reacher N/A 2.6/4
573. Texas Chainsaw 3D N/A 1.8/4
574. The Last Stand (2013) N/A 2.5/4
575. A Good Day to Die Hard N/A 1.9/4
576. I, Frankenstein N/A 2.2/4
577. Elysium N/A 2.7/4
578. Carrie (2013) N/A 2.3/4
579. Matinee (1993) N/A 2.4/4
580. Antichrist (2009) N/A 2.4/4
581. The Lost Coast N/A 3.0/4
582. The Rite (2011) N/A 2.4/4
583. The Lords of Salem N/A 2.0/4
584. Bait (2011) N/A 2.2/4
585. Corridors of Blood N/A 2.4/4
586. The Presence (2010) N/A 1.7/4
587. Forget Me Not (2009) N/A 1.9/4
588. The Brotherhood of Satan N/A 2.1/4
589. No Vacancy ( Helpers, The ) N/A 2.0/4
590. Craig N/A 2.8/4
591. Growth N/A 2.5/4
592. Fido N/A 2.6/4
593. Stormhouse N/A 2.3/4
594. Asylum Blackout ( Incident, The ) N/A 2.7/4
595. John Dies at the End N/A 2.6/4
596. 247°F N/A 2.6/4
597. Tormented (2009) N/A 2.5/4
598. Choose N/A 2.5/4
599. Prowl N/A 2.4/4
600. The Prowler (1951) N/A 2.4/4
601. Holy Blood ( Santa sangre ) N/A 2.5/4
602. Nine Dead N/A 2.4/4
603. Lost Tribe, The ( Primal ) N/A 2.5/4
604. The Countess N/A 2.4/4
605. Fertile Ground N/A 2.6/4
606. Cabin Fever 2: Spring Fever N/A 1.8/4
607. Rosewood Lane N/A 2.0/4
608. Mama (2013) N/A 2.6/4
609. Next Door ( Naboer ) N/A 2.6/4
610. Siren (2011) N/A 2.9/4
611. Summer's Blood ( Summer's Moon ) N/A 2.9/4
612. Sauna N/A 2.7/4
613. Stag Night N/A 2.4/4
614. Grey Skies N/A 2.8/4
615. Chillerama N/A 2.4/4
616. Like Minds ( Murderous Intent ) N/A 2.9/4
617. Dark Lurking, The ( Alien Undead ) N/A 2.7/4
618. Nine Miles Down N/A 2.5/4
619. Penance (2009) N/A 1.3/4
620. The Tomb N/A 2.5/4
621. Escape Plan N/A 2.6/4
622. Albino Farm N/A 1.3/4
623. Night of the Askari, The ( Albino ) N/A 2.3/4
624. Substitute (2007) N/A 2.0/4
625. Buried Alive (2007) N/A 1.9/4
626. Buried Alive (2011) N/A 1.7/4
627. The Reeds N/A 2.0/4
628. Initiation: Silent Night, Deadly Night 4 N/A 2.5/4
629. Faust ( Lekce Faust ) N/A 2.9/4
630. Angst (1983) N/A 2.1/4
631. One Point O ( Paranoia: 1.0 ) N/A 2.3/4
632. Dark Mirror (2009) N/A 1.9/4
633. ThanksKilling N/A 2.4/4
634. Murder-Set-Pieces N/A 2.3/4
635. House of Fears (2007) N/A 2.8/4
636. Boneboys N/A 2.5/4
637. Slaughter (2009) N/A 2.4/4
638. Farmhouse N/A 1.3/4
639. Baghead (2008) N/A 2.8/4
640. Incident at Loch Ness N/A 2.4/4
641. Smash Cut N/A 3.0/4
642. Circle of Eight N/A 2.3/4
643. Spirit Trap N/A 1.8/4
644. Summer Scars N/A 2.3/4
645. Octane ( Pulse ) N/A 1.8/4
646. Poison N/A 2.7/4
647. The Door in the Floor N/A 2.2/4
648. Multiple Sarcasms N/A 2.3/4
649. Obsession (1976) N/A 2.5/4
650. An Indecent Obsession N/A 2.0/4
651. Twister (1989) N/A 2.5/4
652. Scarecrow (1973) N/A 2.5/4
653. Judas Kiss (2011) N/A 2.7/4
654. Carnal Knowledge N/A 2.9/4
655. Dog Days of Summer N/A 2.0/4
656. Kansas N/A 2.6/4
657. The Survivor (1981) N/A 2.0/4
658. Where the Heart Is (2000) N/A 2.4/4
659. Rebecca (1940) N/A 3.1/4
660. Bloodlust: Subspecies III N/A 3.1/4
661. Subspecies 4: Bloodstorm N/A 2.8/4
662. Meridian N/A 2.5/4
663. Dark City (1998) N/A 3.0/4
664. Moon N/A 3.1/4
665. Stalker N/A 3.2/4
666. The Hunger Games N/A 2.9/4
667. I, Robot N/A 2.7/4
668. The Matrix Reloaded N/A 2.6/4
669. The Matrix Revolutions N/A 2.5/4
670. The Hitchhiker's Guide to the Galaxy N/A 2.6/4
671. Slaughterhouse-Five N/A 2.9/4
672. Fahrenheit 451 (1966) N/A 2.7/4
673. The Chronicles of Riddick N/A 2.5/4
674. Attack the Block N/A 2.7/4
675. The Quiet Earth N/A 2.7/4
676. Dark Star (1974) N/A 2.6/4
677. Frankenstein Meets the Wolf Man N/A 2.6/4
678. Charly (1968) N/A 2.8/4
679. The Man Who Fell to Earth N/A 2.8/4
680. 2012 N/A 2.5/4
681. The Man from Earth N/A 2.8/4
682. Surrogates (2009) N/A 2.5/4
683. Solaris N/A 2.4/4
684. The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension N/A 2.4/4
685. The Ice Pirates N/A 2.4/4
686. Lockout N/A 2.3/4
687. Son of Frankenstein N/A 2.5/4
688. Crossworlds N/A 2.7/4
689. Mission to Mars N/A 2.4/4
690. The Time Machine (2002) N/A 2.3/4
691. Fire in the Sky N/A 2.6/4
692. Flash Gordon (1980) N/A 2.2/4
693. The Day the Earth Stood Still (2008) N/A 2.1/4
694. The Thirteenth Floor N/A 2.2/4
695. The Day of the Dolphin N/A 2.3/4
696. The Lawnmower Man N/A 2.2/4
697. The Island of Dr. Moreau (1977) N/A 2.3/4
698. The Creature Walks Among Us N/A 2.6/4
699. The Creeping Flesh N/A 2.7/4
700. Outlander N/A 2.2/4
701. Hardware N/A 2.4/4
702. Asylum (1972) N/A 2.3/4
703. Tarantula N/A 2.4/4
704. The Handmaid's Tale N/A 2.4/4
705. Red Planet N/A 2.1/4
706. Man-Thing N/A 2.4/4
707. The Invisible Man's Revenge N/A 2.6/4
708. Total Recall (2012) N/A 2.4/4
709. The Final Cut (2004) N/A 2.2/4
710. The Divide N/A 2.2/4
711. Dark Tide N/A 2.3/4
712. Right at Your Door N/A 2.4/4
713. House of Voices ( Saint Ange ) N/A 2.4/4
714. When Night Falls N/A 2.5/4
715. Church, The ( chiesa, La ) N/A 2.0/4
716. Night of the Demons (2010) N/A 2.2/4
717. Dead People ( Messiah of Evil: The Second Coming ) N/A 2.1/4
718. Spontaneous Combustion N/A 2.0/4
719. Southern Gothic N/A 3.0/4
720. The Vault of Horror N/A 2.1/4
721. From Beyond the Grave N/A 2.5/4
722. Beyond Re-Animator N/A 2.2/4
723. Monster in the Closet N/A 2.8/4
724. Texas Killing Fields N/A 2.1/4
725. The Heat (2013) N/A 2.7/4
726. Agent Red N/A 2.3/4
727. K-19: The Widowmaker N/A 2.6/4
728. Lenny N/A 2.8/4
729. Bug (1975) N/A 3.2/4
730. The Human Centipede II (Full Sequence) N/A 1.7/4
731. Capone (1975) N/A 2.2/4
732. Universal Soldier: The Return N/A 1.5/4
733. Universal Soldier: Regeneration N/A 2.4/4
734. The Thrill Killers N/A 2.5/4
735. Thrill Ride: The Science of Fun N/A 2.5/4
736. Orgazmo N/A 2.5/4
737. In & Out N/A 2.5/4
738. Eight Legged Freaks N/A 2.0/4
739. Zero Day (2003) N/A 2.1/4
740. Child Under a Leaf N/A 2.0/4
741. Murder by Proxy ( Blackout ) N/A 2.5/4
742. Blood Tide N/A 2.1/4
743. The Shark is Still Working N/A 2.7/4
744. Rabbit Hole N/A 2.8/4
745. The Disappearance of Kevin Johnson N/A 1.7/4
746. The Disappearance (1981) N/A 2.0/4
747. Disappearing Acts N/A 2.2/4
748. Tough Guys Don't Dance N/A 1.8/4
749. Mr. Baseball N/A 1.9/4
750. I Am the Cheese N/A 3.0/4
751. Hide Away (2011) N/A 2.5/4
752. The Turn of the Screw (2009) N/A 2.8/4
753. Torn Between Two Lovers N/A 2.2/4
754. Torn Curtain N/A 2.4/4
755. Normal (2003) N/A 2.6/4
756. The Path of Evil N/A 1.8/4
757. Hit and Run (2012) N/A 2.4/4
758. Witness to Murder N/A 2.6/4
759. The Party Animal N/A 2.1/4
760. Half Human: The Story of the Abominable Snowman N/A 2.0/4
761. Hunter Prey N/A 2.5/4
762. The Locusts N/A 2.0/4
763. Violets Are Blue... N/A 2.7/4
764. Curse of the Forty-Niner ( Miner's Massacre ) N/A 2.6/4
765. Woodchipper Massacre N/A 1.8/4
766. All Souls Day: Dia de los Muertos N/A 1.8/4
767. Two Front Teeth N/A 1.8/4
768. Home for the Holidays ( Deadly Desires ) N/A 2.0/4
769. 6 Souls ( Shelter ) N/A 2.4/4
770. Solomon Kane N/A 2.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name