Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Almost Famous | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Good Will Hunting | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | Scream (1996) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Back to the Future Part II | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Back to the Future | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Annie Hall | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Mulholland Drive | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Austin Powers: International Man of Mystery | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | 12 Monkeys | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | The Terminator | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Moon | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Clue | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Willy Wonka & the Chocolate Factory | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Being There | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Picnic at Hanging Rock | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 19. | Psycho (1960) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 20. | The Sound of Music | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 21. | Planet of the Apes (1968) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 22. | High Noon | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 23. | Forbidden Planet | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 24. | Guys and Dolls | 4.0/4 | 2.9/4 |



