Top Ten Films of 1977 by KingoftheCorn

Top Ten Films of 1977

# Movie Title Rating Overall Add
1. Aguirre, Wrath of God ( Aguirre, der Zorn Gottes ) 4.0/4 3.2/4
2. Stroszek 4.0/4 3.1/4
3. Eraserhead 4.0/4 2.9/4
4. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
5. Sorcerer (1977) 4.0/4 2.8/4
6. Heart of Glass ( Herz aus Glas ) 4.0/4 3.0/4
7. In the Realm of the Senses ( Ai no corrida ) 4.0/4 2.8/4
8. Pumping Iron 4.0/4 2.6/4
9. Close Encounters of the Third Kind 4.0/4 3.1/4
10. Jabberwocky 4.0/4 2.4/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name