Top Movie List by Barbie

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2 4.0/4 2.4/4
2. Rise of the Guardians 4.0/4 2.9/4
3. A Thousand Words 4.0/4 2.0/4
4. The Avengers (2012) 4.0/4 3.3/4
5. Toy Story 3 4.0/4 3.3/4
6. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 4.0/4 3.2/4
7. How to Train Your Dragon (2010) 4.0/4 3.2/4
8. Tangled (2010) 4.0/4 3.1/4
9. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 4.0/4 3.1/4
10. Despicable Me 4.0/4 3.1/4
11. X-Men: First Class 4.0/4 3.1/4
12. Kick-Ass 4.0/4 3.0/4
13. Rise of the Planet of the Apes 4.0/4 3.0/4
14. Looper 4.0/4 2.9/4
15. Brave (2012) 4.0/4 2.9/4
16. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
17. X-Men 4.0/4 2.9/4
18. O Brother Where Art Thou 4.0/4 3.0/4
19. Cast Away (2000) 4.0/4 3.0/4
20. Unbreakable 4.0/4 2.8/4
21. Men of Honor 4.0/4 2.8/4
22. The Emperor's New Groove 4.0/4 2.8/4
23. The Patriot (2000) 4.0/4 2.8/4
24. Meet the Parents 4.0/4 2.7/4
25. The Perfect Storm 4.0/4 2.6/4
26. Final Destination (2000) 4.0/4 2.6/4
27. Chicken Run 4.0/4 2.6/4
28. Miss Congeniality 4.0/4 2.5/4
29. Scary Movie (2000) 4.0/4 2.4/4
30. The Road to El Dorado 4.0/4 2.6/4
31. Road Trip 4.0/4 2.4/4
32. What Women Want (2000) 4.0/4 2.3/4
33. Romeo Must Die 4.0/4 2.4/4
34. How the Grinch Stole Christmas (2000) 4.0/4 2.3/4
35. Me, Myself & Irene 4.0/4 2.3/4
36. Next Friday 4.0/4 2.3/4
37. Proof of Life 4.0/4 2.3/4
38. Get Carter (2000) 4.0/4 2.2/4
39. Charlie's Angels (2000) 4.0/4 2.1/4
40. Nutty Professor II: The Klumps 4.0/4 2.0/4
41. Bedazzled (2000) 4.0/4 2.1/4
42. Big Momma's House 4.0/4 2.0/4
43. Dude, Where's My Car? 4.0/4 1.9/4
44. 102 Dalmatians 4.0/4 2.0/4
45. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
46. Monsters, Inc. 4.0/4 3.2/4
47. Shrek 4.0/4 3.1/4
48. A Beautiful Mind 4.0/4 3.1/4
49. Ocean's Eleven (2001) 4.0/4 3.0/4
50. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 4.0/4 3.0/4
51. White House Down N/A 2.6/4
52. Aftershock (2013) N/A 1.9/4
53. The Wolverine N/A 2.7/4
54. The Lone Ranger (2013) N/A 2.5/4
55. The Mortal Instruments: City of Bones N/A 2.3/4
56. Fast & Furious 6 N/A 2.8/4
57. Monsters University N/A 3.0/4
58. Iron Man 3 N/A 2.9/4
59. Red 2 N/A 2.5/4
60. Thor: The Dark World N/A 2.8/4
61. The Internship N/A 2.4/4
62. R.I.P.D. N/A 2.0/4
63. Man of Steel N/A 2.7/4
64. Kings of Summer, The ( Toy's House ) N/A 3.0/4
65. The Hunger Games: Catching Fire N/A 3.0/4
66. The Way Way Back N/A 3.0/4
67. Now You See Me N/A 2.9/4
68. The Hangover Part III N/A 2.3/4
69. Peeples N/A 2.5/4
70. Elysium N/A 2.7/4
71. Kick-Ass 2 N/A 2.6/4
72. Carrie (2013) N/A 2.3/4
73. This is the End N/A 2.7/4
74. Planes (2013) N/A 2.4/4
75. The English Teacher N/A 2.8/4
76. Grown Ups 2 N/A 1.9/4
77. Percy Jackson: Sea of Monsters N/A 2.1/4
78. 2 Guns N/A 2.8/4
79. World War Z N/A 2.8/4
80. Epic N/A 2.8/4
81. Riddick N/A 2.6/4
82. Turbo N/A 2.7/4
83. Despicable Me 2 N/A 2.9/4
84. Olympus Has Fallen N/A 2.5/4
85. The Croods N/A 2.8/4
86. After Earth N/A 2.1/4
87. Oblivion N/A 2.6/4
88. Cloudy with a Chance of Meatballs 2 N/A 2.4/4
89. The Incredible Burt Wonderstone N/A 2.2/4
90. The Heat (2013) N/A 2.7/4
91. The Brass Teapot N/A 2.7/4
92. The Smurfs 2 N/A 1.5/4
93. Tarzan (2014) N/A 2.5/4
94. Legends of Oz: Dorothy's Return N/A 1.8/4
95. The Big Wedding (2013) N/A 2.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name