Top Sci-Fi
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Planet of the Apes (1968) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 3. | I Am Legend | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 4. | Back to the Future | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 5. | The Matrix | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Prometheus (2012) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Star Trek III: The Search for Spock | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 8. | Alien | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Blade Runner | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Terminator 2: Judgement Day | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 11. | The Terminator | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Close Encounters of the Third Kind | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Avatar | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 14. | X-Men | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Contact (1997) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 16. | WarGames | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 17. | A.I. Artificial Intelligence | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 18. | TRON: Legacy | 3.0/4 | 2.7/4 |



