| 1. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 2. | The Green Mile | 3.5/4 | 3.3/4 |  | 
			
											
								| 3. | American Pie | 3.5/4 | 2.8/4 |  | 
			
											
								| 4. | Any Given Sunday | 3.5/4 | 2.7/4 |  | 
			
											
								| 5. | Varsity Blues | 3.5/4 | 2.4/4 |  | 
			
											
								| 6. | Fight Club | 3.0/4 | 3.3/4 |  | 
			
											
								| 7. | 10 Things I Hate About You | 3.0/4 | 2.8/4 |  | 
			
											
								| 8. | American Beauty | 3.0/4 | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 9. | The Hurricane (1999) | 3.0/4 | 2.9/4 |  | 
			
											
								| 10. | Big Daddy | 3.0/4 | 2.5/4 |  | 
			
											
								| 11. | 8MM | 3.0/4 | 2.5/4 |  | 
			
											
								| 12. | Lock, Stock and Two Smoking Barrels | 2.5/4 | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 13. | She's All That | 3.0/4 | 2.1/4 |  | 
			
											
								| 14. | Three Kings | 2.5/4 | 2.8/4 |  | 
			
											
								| 15. | The Talented Mr. Ripley | 2.5/4 | 2.8/4 |  | 
			
											
								| 16. | Cruel Intentions | 2.5/4 | 2.6/4 |  | 
			
											
								| 17. | Office Space | 2.5/4 | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 18. | Stir of Echoes | 2.5/4 | 2.7/4 |  | 
			
											
								| 19. | The Sixth Sense | 2.0/4 | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 20. | Austin Powers: The Spy Who Shagged Me | 2.0/4 | 2.5/4 |  | 
			
											
								| 21. | Never Been Kissed | 2.5/4 | 2.5/4 |  | 
			
											
								| 22. | Deep Blue Sea (1999) | 2.5/4 | 2.3/4 |  | 
			
											
								| 23. | Blue Streak | 2.0/4 | 2.2/4 |  | 
			
											
								| 24. | Analyze This | 2.0/4 | 2.6/4 |  | 
			
											
								| 25. | The General's Daughter | 2.0/4 | 2.4/4 |  |