1995
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Se7en | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Billy Madison | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 3. | Casino | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Tommy Boy | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Get Shorty | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 6. | The Usual Suspects | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Bad Boys (1995) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 8. | Heat (1995) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Toy Story | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Friday | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Leaving Las Vegas | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Grumpier Old Men | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 13. | Desperado (1995) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Clueless | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 15. | Strange Days | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 16. | Apollo 13 | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 17. | 12 Monkeys | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 18. | Empire Records | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 19. | Heavyweights | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 20. | Copycat | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 21. | Money Train | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 22. | Mallrats | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 23. | Virtuosity | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 24. | Ace Ventura: When Nature Calls | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 25. | Nick of Time | 2.0/4 | 2.6/4 |



